Bandırma Edincik Mahallesi’nden Bakan Yıldız Geçti.

 

Bakan Yıldız " Çevreye rağmen değil çevreyle birlikte gelişimi sağlayacağız"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın katılımıyla  225 milyon lira yatırım bedeli bulunan 23 rüzgar tribünü açılış töreniyle üretime katıldı. Bu katılımlarla birlikte Türkiyenin yıllık enerji gücü yılda 71 bin MW oldu.

Balıkesir Valisi Mustafa Yaman, Ak Parti Milletvekilleri Sema Kırcı, Mahmut Poyrazlı,Bandırma kayamakamı Ali Mantı  ile birlikte Bandırma Ak Parti teşkilatı Başkanı Eşref Kasapoğlu ilçe  yönetim kurulu çok sayıda protokol ve  Edincik belediye başkanlığı döneminde tavuk atıklarından enerji üreten tesis yatırımını gerçekleştirme çabalarıyla dikkat çeken  eski başkan Mehmet Yağcı nında davetli olarak  katıldığı tören  açılışında  öncelikle Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip  Başkan Uğur konuştu.

Uğur konuşmasında ;  Balıkesir’in bilimsel ihtisas alanı  yenilenebilir ve sürdürülebilir enerji olacak "dedi. Konuşmasının devamında Balıkesir ve enerji ilişikisine açıklık getiren Başkan Uğur " Balıkesir’de Türkiye’de üretilen enerjinin yüzde 25’nin üretiliyor  Balıkesir enerji üreten bir il. Bizde Balıkesir Büyükşehir Belediyesi olarak TÜBİTAK’la birlikte bilim merkezi kuracağız. tarım ve hayvancılık faaliyetlerinde elde edilen atıklardan enerji elde edeceğiz. Bilim merkezimizin enerjisini güneş enerjisinden sağlayacağız. Bu tesis Balıkesir’imize, Bandırma’mıza, ülkemize hayırlı uğurlu olsun” şeklinde konuştu..

Edincik'te Yoğun bir ilgiyle karşılanan  Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, temiz enerji kaynaklarıyla çevreyi kirletmeden enerji üretiminin önünü açacaklarını söyledi. Türkiye’nin gelişimi ve büyümesini yerli kaynaklarıyla geliştirmek istediklerini vurgulayan Bakan Yıldız,  “ Biz her yerde söylüyoruz, çevreye rağmen değil çevreyle birlikte gelişimi sağlayacağız. Bu güzel ülkenin Enerji Bakanı olmak çevreye karşı projelerin karşısında olmayı gerektirmiyor. Ben Çevre Bakanımızın işlerini kolaylaştırıyorum, onlarda bizim işlerimizi kolaylaştırıyor. Türkiye her yönüyle bir bütün. Bize zaman zaman soruyorlar; havadan sudan para mı kazanıyorsunuz diye. Evet kazanıyoruz.  RES’lerle havadan para kazanıyoruz, HES’lerle de sudan para kazanıyoruz. Bunlar Türkiye’nin kaynakları. Türkiye’nin denizi, ormanları nasıl ki ülkemizin zenginliğiyse tabi kaynaklarda ülkemizin zenginliğidir. O yüzden bu zenginliğe çok iyi değer vermemiz lazım” dedi.

Konuşmaların ardından açılışı gerçekleştirilen tesislerin teknik  incelemesi gerçekleştirildi ve tören sona erdi.

Haber -Mehmet Leventoğlu-  Fotoğraflar - Mustafa Yamaner..Bandirmaninsesi.com