Bandırma Engelliler Günü Kutlamalarında Gerginlik

 

3 Aralık Dünya Engelliler Günü Bandırma Cumhuriyet Meydanında kutlandı.

Bandirma Kaymakamı Tuncay Sonel,Ak parti Balıkesir Milletvekili Sema Kırcı, Belediye Başkanı Dursun Mirza ve Dernek başkanları ve üyelerinin de hazır bulunduğu toren 1 dakikalık saygı duruşu ve istiklal marşı ile başlayan torende,dernekler tarafından çelenk konuldu. Turkiye sakatlar derneği baskani Mücahit Aksakalli'nin konuşmasınin ardindan,Kaymakam Tuncay Sonel'in , Belediye Başkanı Dursun Mirza ve Milletvekili Sema Kircinin da günün anlam ve önemini belirten konuşmasının ardından program sona erdi.
Türkiye Sakatlar Derneği Başkanı Mucahit Aksakalli günün anlamına yönelik tüm  Dernekler adına  basın açıklamasını okudu.
"9 milyon engelli Yurttaşın 1 milyon 200 binin yaşamını doğrudan etkileyecek bir haksız uygulamaya dikkat çekmek için,ulke genelinde ortak bir basın bildirisi hazırladık.Bu bildiri ülkemizdeki engelli STK'larin ortak bildirisidir.
Sorunlarımızın 2022 sayılı yasa ile tanınan engelli/yasli aylığı ve 2828 Şaylı yasa kapsamında sunulan evde bakım geliri ile sınırlı olmadığını ve fakat bu yasalarda yapılan değişikliklerde ortaya çıkan
sorunlarımızın acilen çözülmesi gerektiğini belirtmek istiyoruz.
Ayrıca Engelliler,
Anayasal haklardan olan,istihdam ve eğitim hakkından eşit ve etkin bir şekilde yararlanamamakta
sırlar.
SGK tarafından karşılanması gereken tekerlekli ve akülü sandalye,
Protez-ortez,isitme cihazı ve diğer bir çok sağlık hizmeti ve tıbbi malzeme; yardım kuruluşları,hayirsever desteği ve mavi kapak kampanyası gibi yöntemlerle temin edilmeye çalışılmaktadır.Bu durum etkin sağlık hizmeti alınmadığını kanıtıdır.
Sağlık kurulu raporları ile maluliyet oranı yüzde 40'in altina çekilmek suretiyle engelliler,engelli sayılmıyor.Rapor talepleri için randevular en erken 1 ay ,hatta 10 ay sonraya veriliyor.
Erişilebilirlik sorununun 5378 sayılı yasayla en geç 2012'de çözüleceği sözü verilmesine rağmen yıl 2016 hala çözülmedi.Bu nedenle birçok engelli arkadaşımız "EVDE HAPİS"
hayatı yaşıyor.
Başta söylediğimiz gibi,sorunlarimiz çok ve burada hepsini ifade etmek zor.
Ancak,2013 ve 2014 yıllarında yapılan yasa degisiklikleriyle,engelliler akrabaya havale edildi ve bu değişiklik ciddi dramlarin yaşanmasına neden oldu.
Bizler, Tüm Turkiye'deki Engelli Sivil Toplum Kuruluşları olarak ,
Öncelikle ve Derhal ,
Talepleri mızı Tüm Turkiye'deki,Birarada tekrar ediyoruz.
2022 sayılı yasada sadece bakım ihtiyacı olan kişinin geliri dikkate alınmak suretiyle bakım aylığı bağlanması yönünde değişiklik yapılmalıdır.
2828 sayılı yasada sadece bakım ihtiyacı olan kişinin geliri dikkate alınmak suretiyle bakım aylığı bağlanması yönünde değişiklik yapılmalıdır.
Emeklilerden engelli maaşı ve evde bakım parasının faiziyle iadesi için açılan icra ve davalardan feragat edilmelidir.
Ailemizin değil bizi muhatap alin.
Muhatabının biziz ,biz engelliler.
Anayasa ve insan Hakları Sözleşmelerine aykırı bu yasalar degistirilsin.
İnanıyoruz ki bu yasal düzenlemeleri eğer isterseniz bir saat içerisinde değiştirebilirsiniz.
TSD Başkanı Mücahit Aksakkalli"

BGHABER -HAYRETTİN İLDAM