Bandırma Hidrojen Peroksit'te Beklenen Son. Kamu Hisseleri Tamamı Satıldı

Eti Maden İşletmelerinin Türkiye'nin en büyük dünyanın 8.nci  hidrojen peroksit üreticisi konumunda  Bandırma  Hidrojen Peroksit A.Ş.de  yüzde 28,2'lik hissesi, özelleştirme kararıyla  Barış Aksüs'e satıldı. Karar Resmi Gazete'de yayımlandı. 

Resmi Gazetede yer alan bilgilere göre  Eti Maden İşletmeleri'ne ait olan yüzde 28,2'lik hisseler, 20 milyon 870 bin lira karşılığında  Barış Aksüs'e devredilmiş oldu. Kalan yüzde 71,8'lik hisseler ise Garipoğlu Şİrketler Grubu'na ait bulunuyor. 

Karar Resmi Gazete'de yayımlandı. Hisseleri satın alan Barış Aksüs  Özasr Yapı İnşaat A.Ş.'nin ortakları arasında yer alıyor. 

Türkiye’nin en büyük hidrojen üretici olan ve Bandırma kamuoyunda kent yerleşimi içinde olduğundan dolayı tehlikeli  olarak değerlendirilip  sakıncalar nedeniyle üzerinde yıkım kararı olduğu  iddialar üretilen  Hidrojen Peroksit A.Ş., Bandırma’daki tesisinde 2001 yılından beri hizmet veriyor. Hidrojen peroksit beyazlatma, sterilizasyon ve kimya endüstrisinde kullanılan bir madde. Yüzde 28,2'si kamuya ait Eti Maden İşletmeleri'nde olan kuruluşun tamamı, bu özelleştirmeyle birlikte tamamen özelleştirilmiş oldu. 

Birgün gazetesinde Mustafa Mert Bıldırcın'ın haberine göre  2001 yılında ETİ’nin yüzde 28,2’lik hissesinin yanı sıra Garipoğlu Şirketler Grubu’nun yüzde 71,8’lik iştirakiyle kurulan Hidrojen Peroksit A.Ş.’nin satışı 20 milyon 870 bin lira karşılığında gerçekleşti. Yurtiçi pazar payı yüzde 65 civarında olan ve 70’den fazla ülkeye ihracat gerçekleştiren şirketin yeni ortağı Bilal Erdoğan’ın sınıf arkadaşı Barış Aksüs oldu. Aksüs’ün Ağustos 2017’de gerçekleştirilen hisse devri ihalesine en yüksek teklifi veren isim olduğu ifade edildi.
1998 yılında iş adamı Hayyam Garipoğlu’ nun  Bandırma’da Eti Maden İşletmesi arazisinde ve ortaklığıyla Hidrojen Peroksit Tesisleri kurulan  tesise %28.2’si oranında  Eti Maden  ortak olmuş  ve tesiste üretilen hidrojen peraksit,  Eti Maden İşletmesi tarafından satın alınarak gübre üretiminde kullanılması amaçlanmış ancak gelişen olaylar nedeniyle gerçekleşmemişti.Türkiye'nin en büyük hidrojen peroksit üreticisi konumunda olan şirket, dünyada ise sekizinci sırada bulunuyor ve 70 ülkeye ihracat yapıyor. 
Tesisin kuruluşu ve üretime başlamasıyla birlikte tesis yatırımını üstlenen  Hayyam Garipoğlu’nun zaman içerisinde yaşanan ve  birlikte gelişen zincirleme sorunlar nedeniyle fabrikanın satışı uzun süredir gündemde bulunuyordu.

satış için bknz..http://www.resmigazete.gov.tr/main.aspx?home=http://www.resmigazete.gov....

Hidrojen Peroksit Ne işe yarar bakınız..http://www.hidrojenperoksit.net/hidrojenperoksit-kullanim-alanlari.html

BANDIRMA GERÇEK - Edit..M.LEVENTOĞLU