Bandırma'da Fırtına Yaşamı Etkiledi. Balık Fiyatları Yükseldi .

 Bandırma 'da yoğun fırtına yaşamı etkiliyor. 3 günden bu yana aralıklarla etkili olarak yağan yağmur poyrazla birlikte yaşamı olumsuz etkilerken vatandaşlar tatil olmasına rağmen dışarı çıkamadı. 

Öte yandan kuvvetli rüzgar İDO seferlerinde iptallere yol açarken  fırtına yüzünden balıkçıların Marmara Denizi'ne açılamaması nedeniyle balık fiyatlarında da ani yükselme oldu.

Halen Banduırma Balık ahlinde palamudun tanesi 15-20, hamsinin kilosu 15-20 tl arasında satılıyor. l

Bandırmalı balıkçılar, Marmara Denizi'nde saatteki hızı 45 kilometreye ulaşan rüzgar nedeniyle çarşamba gününden bu yana denize açılamıyor. Balık haline gelen balık miktarının azalması, buna karşın talebin artması fiyatların yükselmesine yol açtı.

Bandırma Balık Halinin Balıkçı esnaflarından Çakıroğlu Balıkçılık sahibi Ali Çakıroğlu. "Yükselen fiyatların geçici olduğunu yarıından itibaren düzelen hava koşullarıyla birlikte halkımıza ucuz ve kaliteli yerli balık servisi yapmaya devam edeceğiz her halükarda bu maliyet şartlarında fiyatlar yüksek değil"dedi.Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Su Ürünleri Bandırma Balık Hali'ne Erdek Körfezi'nden 25 kasa hamsi, 400 kasa sardalya, 80 kasa istavrit, İzmir'den ise 150 kasa kolyoz geldi. Halde hamsinin kasası 200 liradan, sardalya 30-40, istavrit 80-100 ve kolyoz ise 90 liradan satıldığı öğrenildi.

Bandırma'nın balık halinde mevsimsel olarak Palamut Uskumru ve Hamsiden sonra en çok Sardalya, istavrit, uskumru ve kolyoz 'a rağbet ediliyor.

BANDIRMA GERÇEK- SERHAT OZAR