Dama Şampiyonası kapılarını açıyor

Mustafakemalpaşa Belediyesi, Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Türk Daması Federasyonu (TÜDAF) tarafından düzenlenen ‘17. Uluslararası Türk Daması Şampiyonası’ için geri sayım başladı.  

Mustafakemalpaşa Belediyesi’nin özel çabalarıyla yıllardır geniş kitlelere ulaşan Türk Daması Şampiyonası, 26-29 Ağustos 2016 tarihlerinde Merkez Katlı Pazar Yeri'nde gerçekleştirilecek.
Türkiye’de unutulmaya yüz tutmuş olan dama oyununa yeniden hayat vermek, dünyadaki ve Türkiye’deki dama oyuncularını bir araya getirmek amacıyla organize edilen şampiyona, bu yıl antrenörlük eğitim seminerlerine ve iki günlük 'Türk Daması'nın Geleceği' konulu çalıştaya ev sahipliği yapacak. 
Uluslararası Satranç Kuralları’nın (İsviçre Sistemi) uygulandığı 9 tur üzerinden yapılacak yarışmada, birinci 3.000 TL, ikinci 2.000 TL, üçüncü ise 1.000 TL'lik  para ödülünün sahibi olacak. Şampiyona'da ilk 10'a giren oyunculara da federasyon tarafından belirlenen çeşitli ödüler verilecek. 

'Dama kültürü 17 yıldır geleceğe taşınıyor'

Belediye Başkanı Sadi Kurtulan, üçüncü kez uluslararası düzeyde gerçekleştirilecek olan 'Dama'nın Kırkpınarı'nda bu oyuna gönül veren yerli ve yabancı sporcuları Mustafakemalpaşa'da buluşturarak, keyifli bir organizasyona imza atacaklarını söyledi. 
Başkan Sadi Kurtulan, kıvrak zekânın ürünü olan ve usta-çırak ilişkisiyle büyüyen, aynı zamanda Asya, Avrupa ve Afrika kıtalarında da ‘ Türk Daması’ adıyla hala yaygın bir biçimde oynanan dama oyununu Osmanlının kültür mirası olarak geleceğe taşımak istediklerini belirtti. 
Başkan Kurtulan; " Dama, ülkemizde çok bilinmesine rağmen maalesef günümüzde bilgisayar oyunlarının popülerliğinin gerisinde kaldı. İlk çağlardan beri zihnin gelişimi için büyük bir işlev gören bu geleneksel oyunu yaygınlaştırmak için 17 yıldır çalışıyoruz. Bu süre zarfında damanın ülke sathında yayılması için dernekler kurulmasına öncülük ettik. Yerli ve yabancı binlerce dama severi Mustafakemalpaşa’da ağırladık. Hedefimiz; milli kültürümüz olan bu güzel oyunu daha fazla kitlelere ulaştırmak ve gençlerin katılımını her yıl daha fazla artırarak onları bilgisayar oyunlarının esaretinden kurtarmak. Vatandaşlarımızı 17 yıl önce bu yönde atılan ilk adımın heyecanını bugünde paylaşmaya devam ediyoruz. Damaya gönül verenleri bu heyecana ortak olmaya davet ediyorum ” dedi.

Açılış 26 Ağustos'ta

Zihin sporları arasında önemli bir yeri olan dama, Osmanlı İmparatorluğu’nun, özellikle padişah Abdülaziz döneminin gözde oyunları arasında önemli yer tutuyordu.