Dr. Selim Panç Susurluk Şeker Fabrikası Atıklarını İnceledi

Eylül ayı içerisinde bazı yerel basın da çıkan haberlerde Susurluk Deresinde ki balık ölümleri kamuoyunun dikkatini çekmiş olup nedenleri tartışılmış  Balık ölümlerininin oksijen azalmasından kaynaklandığı ve  kirletici  faktörler arasında Susurluk Deresi çevresindeki fabrikalar, hayvan çiftlikleri ve mevsimsel faktörler nedeniyle su debisinin düşmesine bağlı oksijen yetersizliğinden kaynaklandığı  öne sürülmüştü.

Konunun takipçisi olan Büyük Şehir Belediyesi çevre ve sağlık komisyonu üyesi Dr. Selim Panç Susurluk Şeker Fabrikasında incelemelerde bulundu.

Dr. Selim Panç fabrika ziyaretinde  Müdür Hakan Çelik’den  detaylı bilgi aldı ve  işletme müdürü Orhan Can ile fabrika ile birlikte  tüm çevreyi gezerek  arıtma tesislerini ve dinlendirme havuzlarını yerinde inceledi..

 Orhan Can , arıtma tesislerinde kostik vb çevre ve sağlığa zararlı kimyasal madde kullanmadıklarını, atık suları tamamen doğal ortamda, dinlendirme havuzlarında bekleterek, doğal çökme sağladıklarını , yüzeyde biriken suyu tekrar fabrikada kullandıklarını söyleyerek , Susurluk Deresine deşarj , atık su vermediklerini, dolayısı ile balık ölümleriyle Susurluk Şeker Fabrikasının hiçbir ilgisinin olmadığını belirtti.Komisyon üyesi Dr Selim Panç yaptığı incelemeler sonucunda Susurluk deresin deki balık ölümleriyle bağlantı kuramadıklarını konunun çok yönlü takipçisi olacaklarını belirtti.

BANDIRMA GERÇEK -MEHMET LEVENTOĞLU