Dursun Mirza'dan Merak Edilen Yanıtlar

MEHMET LEVENTOĞLU - MUHARREM ŞEN 

Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza ile sohbetimiz devam ediyor. Röportajımızın devamında Başkan Mirza'ya gündemle ilgili sorularımızla birlikte kentimizde kendisiyle ilgili  üretilen bir takım spekülasyonlar ve kulaktan kulağa dolaşan Şehir efsaneleri ile ilgili  sorularımızın da yanıtlarını aldık. Sohbetimizin ikinci buluşmasında Gazetemiz ve aynı zamanda  İlkhaber Gazetesi Köşe Yazarı Muharrem Şen'de eşlik ediyor. Başkan sadece bir soruyu yanıtsız bıraktı?

Sayın Başkan Bir ana cadde ara cadde sokak hizmetleri  terimi hayatımıza girdi.  Ana Caddeler neden Büyükşehir'de neden verdiniz Başkan kanun zoruyla mı?
Hayır ! Büyükşehir Belediye Meclisinde alınan kararla karşı çıkmamıza rağmen oy çokluğuyla  aldılar. Ancak mahkemeliğiz geri alacağız. Dava sonuçlandı.  Bilirkişi raporunda sadece Atatürk caddesi ana caddedir raporu geldi diğerleri bize geri dönecek. Şimdi  Kurtuluş caddesinde asfalt döktüler  ben yapacaktım sakın yapma dediler.  Asfalt döküyorlar ama bakın pazaryerinde asfalt gerekmiyordu yaptılar  ama asfaltı yanlış eğimli yapmışlar yağmurda su ters akacak çok yerde  kaldırım taşlarına zarar verilmiş  asfalt artıkları bırakılmış ben  yapmasam ömür boyu bekler orda  peki kim yapacak onu. Büyükşehir büyük projelerle uğraşsın.  Sorunların çözümü için kamuoyu desteği gerek.Hizmetlerin önü kesilmemeli.  Bu kentten 50 milyon tl gelir alıyorsun. Baski 188 milyon hizmet yapmış nerde ?
Satışlarla ilgili konuştuk ama bir soru kaldı  gelecek dönemlere  satacak yerimiz kalacak mı?
Bakın İlçe belediyeleri Büyükşehir'e geçtikten sonra  sonra en önemli sorunu  gelirler sorunu. Bütçeler  yarıya indi. Para azaldı. Sadece bizim değil her ilçenin sorunu büyük. İller Bankasından Eskiden nufüs başına gelen paranın şimdi sadece yüzde 60' ı geliyor. Diğer yandan Su paraları ,Terminal biz yaptık şimdi onlar topluyor.3 trilyon. Ulaşım hizmetleri onlara geçti. yüzde 2 buçuk alıyorduk onlara geçti,ana cadde ilan reklam gelirleri haller sahil bandı onlara geçti.Bu hak mı. Tamam alıyorsan hizmet vereceksin. Ben yarı gelirle 32 köy 2 belde onlara hizmet edeceğim bütün ilçeler zor  durumda. Bakın  Büyük proje yapan bir tek  ilçe belediyesi yok. Biz varız sadece.
Yönetim anlamında da sıkıntılar giderileceğine arttı . Şimdi üç başlılık oldu. Eskiden ikiydi. Nitekim yine Kaymakamlığa bağlı kurumlara okullara desteğimizi aksatmadan sürdürüyoruz. Ancak Bizi engelleme ve kötü gösterme çabaları var. Burada hayıflandığım konu  Keşke benim önceki dönemde çalışma şansım olsaydı. Şimdi projelerim için  İmar kararı alıyorum. Onay için  Büyükşehirde bekletiliyor. Bir benzinlik projemiz var. Geçse Bandırmaspor'a büyük gelir olacak ama yapmıyorlar. Oysa geçseydi Bandırmaspor daha iyi durumda olurdu.
Benzinlik açtınız ya? 
Orası değil. Bakın Orasına onay çıktı ama  zaten çalışmaz diye verdiler. Getirisi belli . Ama sanıldığından çok güzel oldu .Böyle olduğunu kimse tahmin etmiyordu.Tekel binaları değerlendirmek istiyorum yatırımcı geliyor. Yarısı bizim yarısı yapanın olsun  PROJE yapmak istiyorum. Ordu caddesinde örneğin yerimiz var  ben istiyorum ki yarısı öğrenci yurdu sosyal amaçlı bina olsun diğer  yarısını da  yatırımcı yapsın  süreye bağlı onun olsun. İhaleye çıkaracağım belediyeden kuruş çıkmadan hizmet gelecek . Kamu yararı var. plan değişikliğini ben meclisten geçiriyorum gönderiyorum Büyükşehir'e  ama bekletiliyor.Bekliyorum.

SORUYORUM niye ? "Siz orda güzel şeyler yaparsınız seçimlerde faydası olur başarılı gözükürsünüz Bandırma'da kazanma şansımız azalır"diyorlar ! Ben diyorum ki söz size  geçirin seçime kadar bir şey yapmayacağım. Yok geçirmiyorlar , böyle işler var. Tüm bunlar bağımsızlığımızı kaybetmemize neden oluyor vatandaş diyor hani başkan projelerin söz vermiştin projen ne oldu  bunu yapacaktın.
Bu projeler neyle yapılacak kaynakla. Ben kat karşılığı yapmam lazım satıp kaynak bulmam lazım İller Bankası Avrupa Birliği  Belediyelere kaynak desteği veriyor. Ama. .Onda bile ayrım var .dört tane Avrupa Birliği kaynaklı proje hazırladık ama kendi belediyelerine veriyorlar. Bakın 3-4 milyon TL sadece  ben seçildikten sonra Bandırma Belediyesi olarak para ödemişim ve  daha bir tane bana geri dönüşü olmadı!.CHP li belediyelere vermiyorlar. Çivi çakmadın diyenler ayıp ediyor.
Başkan  Büyükşehir olacağını bilmiyormuydun?
Biliyordum ve ona göre hesabımı yaptım. Büyükşehir yasası tartışılırken ne diyorlardı . Hepiniz hatırlayın. Büyükşehir'e geçince Belediyelerin bütçeleri 2 buçuk kat artacak! tı.. Bende bu açıklamalara  göre projelerimi hesapladım. Örneğin Malta deresi . 250 milyon tl Büyükşehire gitti. Bana gelseydi yapardım ikincisi yasal engeller var. Evet söz verdiğim  Livatya projesine dokunamadım. Ama nedeni var. Orda Vatandaşın yerleri var. Rayiç bedeliyle alayım diyorum yok diyor özel mülk sahibi 3 trilyon istiyor. Orda biliyorsunuz İstanbul deresi var ve kanalizasyon karışrak Livatyay akıyor nitekim önce  önce islah edeceksin. Büyükşehirden destek  istedik tamam dediler.  Arıtmaya katarız dediler ama ne zaman olacak. Orada dere akıp duruken  projemizi yapamıyoruz. Öte yandan yapılacak Arıtmanın yerinin yanlış olduğuna ikaz ettik. Şlam havuzunun arkasında düzlük bir yer var oysa bu tarafta düzlük alanda yapılacak. Yer doğru değil ama iş bitirilsin arıtma kazanalım diye itiraz etmedik. Avrupa Birliği Fonlarından yetkililer geldi itiraz etmedik çünkü aksi halde proje iptal edilebilirdi.Belediye olarak desteklediğimizi söyledik. 30 Milyon gelecek  ve güzel bir arıtma tesisi yapılacak.Koku da olmayacak fazladan ilave yatırım olacak. Bizde bize düşeni dağları düzelterek park yapacağız.Ağaçlandıracağım.Bu ayıptan kurtulmamız lazım. Sonuç olarak Livatya projesi buna bağlı.

Son seçimlerde CHP nin düşen oy oranları konusunda düşünceniz nedir. AK Parti nin şansı artıyor deniyor.

Buranın AK Parti olması mümkün değil.  Ben olsamda olmasam da . Şimdi 2400 a indi ya fark. Oysa her seçimi kendi özelinde değerlendirmek lazım . O zaman burdan neden bakmıyorlar. Muharrem İnce yüzde 47 aldı onu nereye koyuyorlar.AKP nin aldığı oy arasında 13 bin oy fark var. Muharrem İnce tek başına adaydı. Cumhurbaşkanı ile arasında fark 8 bin.Yerel seçimde partimin dışında bana oy verdiler mesela. Kişilerin önemi vardır. Bandırma da yaşam tarzının büyük önemi vardır. İnsanlar yaşam tarzına dokunulmasından hoşlanmazlar.Bandırmalılar hiç...

Cemal Öztaylan'ın adaylığından söz ediliyor?
(Gülerek)Aslında rövanş olur. Ben onların işine karışmam kim çıkarsa fark etmez. Ve yerel seçimde CHP ile AKP yarışır. Her seçimi kendi içinde değerlendirmek lazım. Bakın şimdi Köylere hizmetlerimiz ortada ama bazı kırsal mahllelerimizde  verdiğimiz hizmet  ortada ama bakıyoruz İYİ Parti bizden fazla almış! Yani farklı seçimlerde bu gibi farklı tercihler oluyor bu  yüzden  yerel seçimler farklı olur diyorum. 
Cenaze hizmetlerinde şikayetler var ? Cenazeleri memleketlerine gönderemiyorsunuz oysa AK Parti Belediyeleri yapıyor.?

Vatandaşlarımıza cenaze hizmetlerinde üstümüze düşen hizmeti veriyoruz. Vatandaşımızın hassas acılı gününde tüm hizmetimizi sunuyoruz. Aynı gün içinde gidip gelebilecek mesafeye cenazeleri araçlarımızla gönderiyoruz. Ancak bir günden fazla uzak yerler için araç ve personelimiz yok. Bir tane daha araç ve çalışan görevlendireceğiz. Taziyelerde ben bizzat telefonla arıyorum ihtiyaçlarını soruyorum.   Ancak hastanede gerçekleşen vefatların yakınlarına ulaşmada sistem gereği bizden avantajlılar .

Enerji santrali yaptınız  açılışta yapmadınız  bu çok önemli bir girişim kamuoyu henüz habersiz ?
Güneş'ten elektirk Enerji santralimiz devreye girdi ama henüz  resmi açılış yapmadık .En önemli yatırımlarımızdan biridir. Rüzgar ve Güneş temiz enerji. Mesela Şirinçavuş'ta ithal kömürle çalışcak  termik santrale karşı çıktık. Komşumuz Kavala'ya gittik orada gördük yol kenarları her yer güneş tarlası.Araştırdık.Ve projemizi geliştirdik. Bu konuda da ilginç engellemeler oldu. Özel dağıtım şirketinden onay çıkmadı ama sorun çözüldü ve sistem şu anda mükemmel verimle çalışıyor katma değer üretiyor. Belediyenin harcadığı enerjiden fazlası üretiliyor ve sisteme satılarak gelir elde ediliyor . İler Bankasından kredi çektik  ve ödediğimizi bile farketmedik. Elektriği  Tek'e satıyoruz

Hobi Bahçeleri fiyasko deniyor ve pahalıya mal olmuş AKP soru önergesi  verdi,Sanat Kafe Çamlık Kafe zarar ediyor deniyor?

 AK Partililer soru önergesini incelettim . Evet Hobi Bahçeleri dört dört buçuk milyonu buldu . Şimdi dokuz buçuk milyon diyorlar .Maliyetlerini verdiğim halde 9 milyon diyorlar,gitsinler sorsunlar . Hobi bahçelerinde vatandaşlarımız çok güzel işler yapıyor üretiyor bence çok faydalı bir yatırım oldu geleceğe yönelik. Pazar yerinden de kar geliyor diye şikayet geliyordu oysa hava sirkülasyonu gerekliydi ama  bizde  her yerini kapattık . Pazaryeri kıskanılacak bir proje Güzel bir hizmet oldu ama sadece pazaryeri değil ki ? Dört tane asansör var kamelyalar var, düğün salonu var. Alt kat afet toplanma yeri.  Çamlık kafe de çok başarılı oldu bence ve halkımızdan  istek var saat bir bucuğa kadar kapanmasın diyor ama vardiyalı çalışıyorlar çalışanlarımızda düşünmek zorundayız. Zaman zaman telefon geliyor 15 dakikadır bekliyoruz çay gelmedi diye arıyorlar. Çay'ın fiyatını düşüremem çalışanlarımız çok.  60 tane çalışan var. Sanat Kafe nin bitişiğinde ki Eski bina  özel firmaca restore edildi güzel oldu bir tarafında cafe olcak bir tarafıda lokanta olacak et lokantası  turistik otelin Bandırma'ya katkı yapacağını düşünüyorum.

Paşamescit 'te bitişik nizam şikayet konusu bahçeler yok oluyor bitişik nizam  yüksek binalar mecbur mu ,trafik sorunu?

Paşamescit'te eski binalar var? Dönüşüm oluyor. İmarla ilgili kararlar cezalar hepsi iptal oldu  Bu arada imar barışı çıktı hazine arazileri  3 milyon kişi imar barışından yararlandı. Ben  nasıl isterim kentsel dönüşümü.. bir mahalle komple değişirse isterim. Kültürel dokusuyla . 

Süleyman'ın (Takunyacıoğlu)yazılarında  ağır ithamları var, yanıt vermiyorsunuz dava açmıyorsunuz?

Sonuna kadar ben Süleyman'a sahip çıktım , iş verdim sigorta pirimleri ödeniyordu . Bandırmaspor'da bilgi birikimi olan birisi diyerek  görev verdim  ve görev yaptı ama orda da nedense  sürekli şikayet  konusu oldu. Buna rağmen hep destek çıktım. 50 binlira şampiyonluk pirimi aldı, kongreden önce de konuştuk onla eski yönetimden bazı arkadaşlar  Süleyman'a bir nevi  kazan kaldırıldı. Ben kendisine çok inandığım için görev yapmasını istedim ama sürekli şikayet aldım . bazı yöneticiler  ya Süleyman ya biz dediler ben Süleyman'ı tercih ettim  .50 bin lira şampiyonluk primi aldı. Ancak  Süleyman kendi  bıraktı,Serdar Samatyalı Teknik manager olarak göreve başladıktan sonra da yazılara sitemlere başladı. Süleyman eski arkadaşımız davacı  olmak, o duruma düşmek  istemiyorum ama  bir yere kadar.  Engin Arıcan benimle görüştü  rica etti hapishanede ölür çıkamaz dedi ben de vazgeçtim ama dosyası hazır duruyor. Mahkumiyet alacak kanıtlar var. İthamlara gelince ben de ona desem ki en büyük hırsız o desem olur mu böyle saçmalık. Erhan Elmastaş'ın şu kadar alacağı varmış bu para onun alacağı değilmiş. Kanıt gösteryok somut bir şey göster. Hepsi İftiralarla karalama..

Otel satışından 4 Milyon alındı mı ?

Yok öyle bir şey. Adam  19 Milyon otele verecek 4 Milyonda Bandırmaspor'a verecek?  Nerede o enayi. Kimden para geldiyse ki geldi. Bandırmaspor'a gönüllü bağış yüz bin lira, 300 bin lira oldu bildiğim kadarıyla. 3,5 trilyon para alınmış! Ayıptır. Yok öyle bir şey !. Bu söz edilen para Erhan Elmastaş'ın kulübe  anasının ak sütü gibi kendi hesabından verilen paradır.  Otel yarı hissesi satışı evet İlk ihaleyi tek kişi girdi diye ben iptal ettim . O  basında beni eleştiren arkadaşımız için ihale sürecini  beklettim banka teminatı yok, bankanın sistemleri bozukmuş evrak gelmedi yarım saati geçirdim bekletiyorum evraklar gelmedi sonra basına demeç veriyor ihaleye sokulmadım diye. Yok öyle bir şey.  Sonra tek kişi nedeniyle ben ihaleyi  iptal ettim ikincide otel daha yüksek meblağa gitti ben teşekkür ettim kendisine. Son teklifi yükselttiği için tabi... Yüksek rakamlı satıştan sonra Diğer otel sahipleri bile beni aradı başkanım bizim oteli de sat diye. Satıyoruz ama katma değer üreten yatırımcılara satıyoruz. Kentimize çevremize istihdama katkı yapmak istiyoruz. Ve Her ay kendi gelirlerimiz üzerine 2 Milyon para eklememiz  lazım proje ve yatırımlarımız için. Hesap kitap ortada bu şartlarda hizmetler sürdürülebilir mi? Öte yanda Bandırma Belediyesinin çok sayıda mülkü var .

Sat sat bitmez mi !

Hayır bitmez diye bir şey yok.. biz sadece satma mantığıyla değil gelir elde etmek  için değil  kaynak yaratmak için . Satışların devamında ekonomiye katkı yapmaya devam etmesi lazım. Yatırım ve istihdam yaratılması lazım. İnsanlarımızın anlayabiliyor olması lazım. Doğanpınar Edincik arasında  Kale'ye yer sattım. Ben meclis üyeliğim de sen de vardın Ford fabrikasına bedavaya yer teklif etmiştik. Arazi sahipleride kazanıyor fiyatlar artıyor. Tarım alanlarını Endrüstri alanlarına çevirmek ise onların görevi. Türkiye ekonomisi istikrarsız . Bu nedenle yatırımlarda beklemeye girdi. Bazı şirketler soğuk hava depolarına çevirdi. Bacalı sanayi kuramazsınız dedik. Akçapınar da TARIM OSB olacak makine paketleme organik sistem. Bandırma'ya katma değer üretecek ve sürekli gelir sağlayacak. Asıl beklentimiz  yeni yerleşme planları yapmak. Arsa üreterek alt yapısıyla planlı yerler üreterek yeni yerleşim alanları üretmek istiyoruz beş binlik planlarıda onun için bekliyoruz. Yeni mahalle Kartalçeşme Edincik arası imara açılacak. Arsa haline getirilecek yollar alt yapı yapılacak. TC. ye ihtiyacımız kalmayacak. 

Kurultay için  İmza attınız mı?

O konuda yorum yok diyorum sessiz kalma hakkımı saklı tutuyorum. Pazartesi günü attık mı atmadık mı belli olacak zaten.

Engin Arıcan'ın ithamlarına ne diyeceksiniz?

 Engin'in gazetesi Zekai Kafaoğlu'nun bülten gazetesi olmuş. Kent Konseyi ithamını ben yorum yapmam  Şerafettin' e sorun. Gazetede soruları, yazdıkları hepsi yalan. Engin'in merak ettikleri nedir ? Vahit Ak neden istifa etti? Zimmetine para geçirdiği... Külliyen yalan!  Sanat Kafe'de piyasa fiyatlarıyla neden satış yapıyormuş, Belediyenin işletmeleriyle ilgili rakamları AK Parti Belediye meclisinde önerge verdi  ben de yanıt verdim rakamları açıkladım Kafeler zarar etmiyor ama kar da etmiyor. Çok çalışanımız var.Yolsuzluk varmış, neden görevden alınmış? Nerden çıkarıyor bunları.Külliyen Yalan . Vahit arkadaşım Üç kere istifa etti . Başkan ben yoruldum izin istedi ben ısrarla devam ettirdim. Zımmetine Para geçirdi diye yazmış ? Külliyen Yalan. Sen Nerden çıkarıyorsun bunları. Hesapta bana siyasi zarar verme amaçlı kafa karıştırarak bir yerlerden nemalanacak .

Otelin varmış Abhazya'da ?

Alçakça bir iftira daha . Gülüp geçiyorum bunlara. Yeğenim burada işlerini devretti. Abhazya Sohum'da işyeri açtı. Cumhurbaşkanı arkadaşımız .Hatta buraya da geldile ağırladık. Yeğenim orada da başarılı ,sipariş üzerine iş yetiştiremez durumda ve başarılı olduğu için ödül vermişler Türkiye'den gelip iş kurduğu insan çalıştırdığı için onun için bu iftirayı  söyleyen Alçak buna inanan da ahmaktır. Seçim geldi ya bilinçli olarak kasıtlı söyleyenler de şeytanlık yapıyor. Daha önceki  bana ithamlar vardı? İspatlandı mı? Bunlarda İftira bitmez. İsteyen  İçişleri bakanlığından merak ettikleri sorulur merak eden öğrenir. İftira atmaz. Otelden satışından para alınmadı. Otel sahibinin  oteli almadan önce de aldıktan sonra da gönülle  cüzi bağışları vardır. Yok  4 Milyon 2 Milyon 3,5 milyon alınmış diye bir şey . Erhan Elmastaş'ın verdiği paralar hangi bankadan gün gün alınmış kayıtlıdır tamamı kendi parasıdır. Takımı düşmekten Kurtarsaydık işe yarayacaktı. Onun için üzülüyorum elbette. Erhan Başkan Beni yakma demiştir evet ama yanarsak beraber yanarız demişimdir. Bu işler risk ister.Ve desteğinin  tamamı kendi parasıdır.  Kulüp Başkanıdır daha önceki başkanlar gibi borç vermiştir niçin  bir sürü transfer yapıldı.  Nitekim Hasan Çakmak, Bilgen Süngü Yöneticiler bizzat  Erhan Elmastaş'ın hesabından gidip bankadan  çekildi aldılar ödemeler için kulübe götürdüler. Bu para Erhan Elmastaş'ın anasının ak sütü parasıdır. Bekliyor mecburen Bandırmaspor'da kimsenin parası kalmaz . Ve Faizsiz dir. Öte yandan Bandırmaspor için 500 Milyonluk Tır Parkı yatırım yaptık RoRolardan da para gelmeye başladı. Ama tabii ki bu sistem yanlış . Bandırmaspor'un borcu dediğimiz kişilere ait borçlar. Gerisi yapılandırılacak borçlardır.   Bandırmaspor vakfın paraları amatör sporlara bu kentin çocuklarına amatör branşlara kullanılmalı. Buna üzülüyorum. Elde ne var hiç ama Bandırmaspor kentin markası ben de bana düşeni  yaptım emek verdim,yanlış tercihlerimiz olmuştur transferlerde beklentilerimiz de hayal kırıklığı yaşamışızdır ben elimden gelen herşeyi yaptım. 

Özel şahısların spor kulüplerine tesis yeri tahsis ettin eleştirildi rant var diye?

Hayır. Kişilere değil . Biz 3 tane spor kulübüne spor  tesis yatırımı  için yer verdik. Birisi Bandırma Basketbol kulübüne, Bandırma Tenis Kulübüne, Bandırmagücü'ne ve bu tesisler  20 yıl sonra  kamuya devredilecek. Tıpkı AVM gibi bakın 8 yıl geçti.  Şimdi yatırımcılar o tesisleri yapmak için kredi alıyor borca giriyor. Sermaye koyuyor. Maliyetini  kendileri karşılayacak. Ve spor tesisi yapacaklar. Destek veririm. O tesislere Belediye den de sporcu  gönderilecek. Tesisler 20 yıl sonra kamuya dönecek. Ben  kendim havuz yapıyorum benim yaptığım bedava olacak ama onlar ayakta kalmak için  riske girmişlerdir. Sonra yerleri  biz kulübe verdik bizim muhatabımız kişiler değil kulüplerdir. Derneklerdir. Tenis öğretecekler. Yüzme öğretecekler. Spor tesisleri göstermelik olmayacak. Bandırma'nın tesis eksiği var. Hükümetin Spor Bakanlığının yapması lazım. Yapmıyorlar . Belediye de kendi gücüyle anca yapabiliyor. Özel sektör spor yatırımı yapıyorsa buyursun  gelsin yapsın diyorum.

BANDIRMA GERÇEK - 27-07-2018 -BANDIRMA