Erdek'li Sanatçılardan Muhteşem Sergi

FİKRET ÇAĞIN -ERDEK

ERDEKLİ SANATÇILARDAN SANAT ŞÖLENİ.

“ERDEK HALK EĞİTİM MERKEZİ MÜDÜRLÜĞÜ YIL SONU SERGİSİ", adıyla 11 Haziran 2019 Salı günü Eski Erdek Lisesinde Muhteşem bir sergi ve töreni vardı.

Saat 11 de saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasını müteakip, Halk eğitim Merkezi yetkililerinin ve Erdek Kaymakamı Sayın Ekrem ÇALIK’ın açılış konuşmalarının ardından Çeşitli dallardaki kurslara katılan kursiyerlerin isimlerine yazılı sertifikaları verildi, törenin en duygulu anları da  spastik engelli birkaç gencin sertifikaları verilirken yaşandı.

Erdek Kaymakamının açtığı, epeyce büyük olan salona girip bakıldığında salonun duvar boylarına ve ortasına uzunlamasına sergi tezgahları kurularak üzerleri, her biri ayrı güzellikte olan sanat eserleriyle tezyin edilmiş, duvarları tavana kadar yine  aynı güzellikte sanat eserleriyle donatılmış olarak görüyorsunuz.

Halk Eğitim Öğretmenlerinin sadece bir dönem vermiş olduğu kursların sonucunda meydana gelen, Yağlıboya Resimler, Filografi Sanatı, Dövme Keçe işleme sanatı, Ahşap ve Seramik çalışmaları, Kabak Kemane ve Bağlama gibi Müzik enstrümanları imali, Çöpe atılacak olan eşyalardan çeşitli geri dönüşüm objeleri üretme sanatı, Eski binalarımızın çatılarında bulunan yerli kiremit dediğimiz kiremitlerden her biri bir sanat eseri değerindeki objeler, Kadınların Çeyizlik sayılabilecek çeşitli el becerileri vs.

Halk Eğitim Öğretmenlerinin yanında, Güzel Sanatlara gönül vermiş ve bu güzel eserleri üretmiş olan üstün yetenekli sanatçıları da yürekten kutluyorum.

Ancak bu güzel serginin sadece iki gün ziyarete sunulması hiç yeterli değil bugün sergile, yarın topla! Sanata değer vermek bu mudur?.

Eğer bu insanlara destek ve fırsat verilirse, yani ürettikleri bu eserlerini hiç değilse Turizm sezonunda özel stantlarda “ERDEK HATIRASI” damgasını vurarak satışa sunabilirlerse, hem ERDEK’i marka yaparlar hem de, Erdek piyasasına ve ekonomisine önemli katkıda bulunurlar.

Böylesi girişimlerin en güzel örneği "GÖNEN OYA PAZARI" dır. Günümüzde Gönen Türkiye’nin Oya Pazarı durumuna gelmiştir.

Bandırma da aynı sıkıntıları yaşamaktadır, İlgililere saygıyla duyurulur.

Esen kalınız… Fikret ÇAĞIN.

BANDIRMA GERÇEK - 11-06-2019 - FOTOĞRAFLAR : İBRAHİM ŞAHİN - ERDEK