Gazprom Türk Şirketlerine Doğalgaz İndirimini Kaldırdı.

 

Rus enerji devi Gazprom, Türkiye Rusya arasındaki gerginliklere paralel  olarak yaptırım kararı aldı.

Türkiye'de özel sektörde bulunan doğalgaz şirketlerine uyguladığı yüzde 10'luk indirime son vereceği bildirildi.

Anadolu Ajansından alınan bilgilere göre Rus enerji şirketi Gazprom 1 Ocak 2015'ten itibaren Türk özel sektör gaz dağıtıcılarına uyguladığı yüzde 10.25'lik indirimi iptal ederken, şirketler de müşterilerine kararı tebliğ etmeye başladı.

Reuters'a bilgi veren doğalgaz sektöründen iki yetkili, indirimin 1 Ocak 2015'ten itibaren uygulanmaya başlandığına dikkat çekerek, iptal kararı sonrası yeni fiyatın ne zamandan geçerli olacağının netlik kazanmadığını bildirdi.

Bir özel sektör yetkilisi, geçen hafta Viyana'da yapılan toplantıda Gazprom yetkililerinin alınan kararı Türk özel sektör şirketlerine ilettiğini belirterek, "Bu karardan sonra özel sektör şirketleri müşterilerine yeni durumu bir tebligatla bildirmeye başladı. Uygulamanın nasıl olacağına bakılıyor" dedi. Bir başka yetkili, indirim kararının iptal edilmesinin ardından Rusya'dan alınan doğalgaz fiyatının özel sektör ithalatçıları için 196-197 dolara çıkacağını bildirdi.

Özel sektör tedarikçileri, Bosphorus Gaz, Enerco Enerji, Batı Hattı, Kibar Enerji, Avrasya Gaz ve Shell Enerji Rusya ile 2013'te yapılan anlaşma doğrultusunda yıllık 10 milyar metreküp doğalgaz ithal ediyor.

Geçen yıl 24 Kasım'da Suriye sınırında bir Rus savaş uçağının düşürülmesinin ardından Rusya ile Türkiye ilişkilerinden gerilim yaşanmaya başlanmış ve Rusya bazı yaptırım kararlarını yürürlüğe koymuştu.

Türkiye'nin yıllık doğalgaz tüketimi 50 milyar metreküp düzeyindeyken, Rusya yıllık 30 milyar metreküplük kontratla en iyi tedarikçi konumunda bulunuyor. Türkiye Rusya dışında, İran ve Azerbaycan'dan gaz, Cezayir ve Nijerya'dan da LNG alıyor.