İlber Ortaylı 2.Bandırma Kitap Günleri'ne Konuk Oldu

Ünlü Tarihçi, akademisyen , yazar İlber Ortaylı ikinci kez Bandırma Kitap Günlerinin konuğu oldu. Bandırmalıların yoğun ilgi gösterdiği  İlber Ortaylı yine kendine özel uslubuyla tarihle ilgili anlattığı detaylarıyla sohbetini gerçekleştirdi.

Ünlü Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı konuşmasında, Ekim ve Kasım aylarının tarh için çok önemli aylar olduğunu, bu ayların Atatürk ayı olduğunu, Ekim Ayı’nın sonunda 1’inci Cihan Harbi’nin başladığını ve yine bir Ekim Ayı’nda cumhuriyetin ilan edildiğini, Atatürk’ün de Kasım Ayı’nda vefat ettiğini söyledi. Bunca şeyin ise tesadüf olduğuna inanmadığını belirtti.

Cumhuriyet Meydanını yoğun olarak dolduran  dinleyicilere tarihten bilgiler aktaran Ortaylı, 12 Adaların Lozan Barış Antlaşmasıyla ilişkili olmadığını, vurguladı. Kendi deyimiyle ise bazı cahillerin 12 Adalar ile Lozan’ı birbirine bağlayarak farklı göstermeye çalıştığını ifade etti. Bu kişilerin kendilerine göre  amaçları olduğunu söyleyen Ortaylı, Adaların 1912’de imzalanan Uşi Antlaşması ile elden çıktığını söyledi.

Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza Orbaylı 'ya plaket verirken katılımları için teşekkür etti.

BANDIRMA GERÇEK