Kampüs Ağaçlarının Kesilmesine Tepkiler Artıyor

Gümçed Bandırma Şube Başkanı Gültekin Mutlu : Kesilenlerin yerine 1000 ağaç dikilmeli"

Bandırma Üniversite Kampüs alanında yurt yapımı gerekçesiyle ağaçların kesilmesine Bandırma Kamuoyunda tepkiler artıyor. Bandırmalı duyarlı vatandaşlar bir kaç yıl önce gençlerle birlikte kendi elleriyle diktikleri fidanların sorumsuzca kesilmesine şiddetli tepki gösterdi.

Güney Marmara Doğal ve Kültürel Çevreyi Koruma Derneği Bandırma Şube Başkanı Gültekin Mutlu, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi kampüs alanındaki ağaçların kesilmesine ilişkin gazetecilere açıklamalarda bulundu. Mutlu, gelişmelerden Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Rektör Prof.Dr. Süleyman Özdemir’in haberinin olmamasının dikkat çekici olduğunu söyledi. Kredi Yurtlar Kurumu 30 dönümlük arsa içinde ağaçsız kesimlerin bulunduğunu dile getiren Mutlu, KYK yetkililerine buna rağmen yurt binasının ağaçsız kesimlerine neden yapılmadığını sordu?
Kredi Yurtlar Kurumu’nun yatırım maliyetini düşürmek için 250 çam ağacının kesilmesine göz yumduğunu öne süren Mutlu, “Kredi Yurtlar Kurumu yeni kesimlerin önüne geçmeli, bu alana bin ağaç dikmelidir. Orman Kanunu’nda yeni düzenlemelerin yapılması kaçınılmazdır. Ormanlık alan vasfı taşımayan yerlerde bulunan ağaç ve ağaççıklar park ve bahçeler dahil arsa sahiplerinin istemesi sonucu rahatlıkla kesilebilmektedir. Öncelikle ve özellikle “ağaçları” koruyacak yeni bir yasaya ihtiyaç vardır” dedi.