Mehmet Tüm Hakaret Davasında Savunma Verdi.

CHP Balıkesir 25-26.dönem  Milletvekili Mehmet Tüm’e Deniz Gezmiş i övdüğü ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile Süleyman Soylu’ya ilişkin açıklamalarında hakaret içerdiği  nedeniyle açılan davanın duruşması Balıkesir 4. Asliye Ceza Mahkemesinde başladı. Duruşma 11 Kasım tarihine ertelendi.

Mahkeme nedeniyle CHP Balıkesir il ve ilçelerinden gelenler  başta olmak üzere çok sayıda partili üye milletvekilleri Belediye Başkanları  ve sevenleri Mehmet Tüm'e moral desteği için mahkeme dışında toplanırken Bandırma Belediye Başkanı Tolga Tosun'da Avukatlık  cüppesiyle Mehmet Tüm'e destek için duruşma salonunda yer alması dikkatlerden kaçmadı. 

Mahkemenin açtığı suç  İddianamesine göre , Mehmet Tüm’ün CHP Altıeylül İlçe Teşkilatının düzenlediği  ve Balıkesir Şoförler Odası toplantı salonunda yaptığı konuşmada Süleyman Soylu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye yönelik sözleri ve yine aynı toplantıda Deniz Gezmiş için söylediği övücü sözler suç unsuru oluşturduğu iddiasına karşı Tüm savunmasında  “Deniz Gezmiş bu ülkenin bağımsızlığı için, demokratik bir Türkiye için emperyalizme karşı idam sehpasına gitti. O bir kahramandır, o bir devrimcidir, o bir sosyalisttir” ifadeleri suç olarak nitelendirilerek dava açılmıştı. CHP Eski Milletvekili Mehmet Tüm yaptığı savunmasında Deniz Geçmiş’i her yönüyle savunduğunu belirtti. Tüm, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yönelik hakaret iddiasıyla ilgili ise AKP Eski Milletvekili Cemil Çiçek’in “Siyasiler yaptıkları anlık açıklamalarda bazen istemedikleri halde istemedikleri sözleri söyleyebilir” şeklinde ifade verdi. Duruşma 11 Kasım saat 13.00’e ertelendi.

Mehmet Tüm  kendisine gösterilen  yoğun manevi destek üzerine sosyal medya açıklamasında " Başta ailem olmak üzere, Chp Genel Başkan yardımcılarına, PM üyelerimize, Chp milletvekillerine,CHP’nin değerli belediye başkanlarına ,meclis üyelerimize,Chp il ve ilçe örgütlerimize,Chp’nin il ve ilçe gençlik kollarına,kadın kollarına ,”hak,hukuk,adalet “ diyerek savunmamı yapan çok değerli avukat dostlarıma , davaya destek veren diğer siyasi partili dostlarıma, sivil toplum örgütleri ve sendikaların ve derneklerin değerli temsilcilerine ve üyelerine. değerli basın mensuplarına, Türkiye’nin farklı kentlerinden destek vermeye gelen partili/partisiz tüm dostlarıma ayrıca bu dava İle yakında ilgilenen sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’na ve grup başkan vekillerimize teşekkür etmeyi bir borç bilirim.." ifadesini kullandı.

BANDIRMA GERÇEK - 10-07-2019 -HABER MERKEZİ