Mehmet Tüm Nereye Koşuyor..

Uzaktan yakından herkes Mehmet Tüm efsanesini soruyor bugünlerde.

Benim,Mehmet Tüm ile tanışıklığım 90'lı yılların başında merhum Erdal İnönü'nün genel başkanlığını yaptığı sosyal demokrat halkçı parti'de (SDHP) oldu.

Kendisinin her zaman övünerek bahsettiği gibi çok fakir gariban bir ailenin çocuğu olduğunu çocukluğundan beri çarşı pazar çalışarak okuduğu doğrudur. Bursa'dan Bandırma pazarlarına geldiğini pazarlarda parça kumaş sattığı günlerde tanıştık kendileriyle Bandırma'ya yerleşmek ve Bandırma'da siyaset yapmak istediğini anlatarak Partiye'ye üye olarak aramıza bir girdi ve başarı öyküsü olarak  bir daha hiç çıkmadı!.

Evet Mehmet Tüm'ün ticari başarısındaki mücadele de parası,pulu , mal mülk sahibi olması beni asla hiç ilgilendirmiyor.  Allah daha gani gani eylesin.

Beni asıl ilgilendiren siyasette ki o kadar zikzaklı gidişlerden sonra tırnaklarıyla kazıyarak geldiği CHP'de ki şimdi ki konumu şaşırtıcı başarısı!

Düşünebiliyor musunuz? 80'li yılların sonu 90'lı yılların başı. Arkadaş Bandırma'ya geliyor,önce sosyal demokrat halkçı parti daha sonra ki birleşmeden CHP'ye geçiş . 94-99 yılları arasında CHP'den Bandırma belediye meclis üyeliğine seçilmesi. 99 yılında  milletvekili adaylığı denemesinde 2.sırada olmasına rağmen  CHP nin baraja takılması  nedeniyle  hüsran ve üzüntüden  sonra  çok kişinin yaptığı hata gibi  benden bu kadar pes demeyip siyasi mecrayı asla bırakmamış aksine azmini sürdürmüş her zaman sandığa olan inancını yitirmemiştir.

2000'li yıllardaki sosyal demokrasi vakfı gibi hala ne olduğu kime hizmet ettiği tam anlaşılamayan Alman vakıfları destekli SODEV Balıkesir sorumluluğunda da hızla yükselerek  vakfın genel sekreterliğine getirilişi akabinde bana göre  kısa süreli genel başkanlığında partiye kazandırdığı demokrasi anlayışıyla bir idol olan  Altan Öymen'in genel başkanlığında hızlı bir toparlanma süreci yaşayan CHP'de iç darbe yaşandı ve Baykal'ın genel başkanlığa gelişi Mehmet Tüm'ün çıkış sürecine adeta kabus gibi bir frenleme getirdi. CHP'den ihraç mı istifa mı anımsayamadığımız kimi söylemlere göre Cumhuriyet Meydanında Atatürk huzurunda siyah çelenklerle partiden ayrılışı da ses getirdi. Eski Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'ün küskünlerle birlikte CHP'ye altarnatif olarak kurduğu Türkiye Değişim Hareketi'nin Balıkesir temsilciliğine getirilişi bu harekette çok etkin bir rol alıp ilçe ilçe, köy köy dolaşıp TDH'nin merkez Sol'un sosyal demokrat ideolojisini tek savunanı olduğunu meydanlarda,mitinglerde güçlüyken DSP şimdi AKP saflarında gördüğümüz Bora Öziş' le kah çekişerek kah birlikte  CHP ye kerhende olsa muhalif  söylemlerde bulunduğu kulıslerde konuşuluyordu. Ama aslında ne olduysa ondan sonra oldu!

CHP'de patlayan kaset skandalı ve kaçınılmaz süreç Deniz Baykal'ın istifası yerine Kemal Kılıçdaroğlu'nun gelişi ile partide dengeler değişti ve CHP'de yeni bir sayfa açıldı.. İşte bu havayı bu rüzgarı gören Mustafa Sarıgül'de siyasi parti kurma hevesinden vazgeçip TDH'nin siyasi faaliyetine son veriyordu. Ama ne yazık ki olan yine  sayın Tüm'e oluyordu. Partisiz kalmıştı . Kendisine yeni bir siyasi yol çizmenin planlamasını hızla yaptı. Kılıçdaroğluyla birlikte gelen pozitif elektrik yüklü  rüzgarları ve inanç olarak  mensubu yada gönül bağı  olduğu kitlenin  desteğini de arkasına alarak CHP'ye geri dönüş hazırlıklarına başladı. Gerçi Mehmet Tüm'ün partiye ilk denemesi kolay olmadı. Zamanın CHP Balıkesir il örgütü tarafından üye dilekçesi şiddetle itiraz görüp  kabul görmese de Tüm işin ucunu bırakmıyor Bandırma Ankara,Balıkesir üç geninde karargah kurarak Ankara'da Genel merkezde  sorunu çözerek nihayet muradına eriyordu.  Bir zamanlar eleştiriği  CHP'ye siyasetin ve kaderin bir cilvesi olarak geri dönüyordu.

Peki Mehmet Tüm partiye geri döndükten sonra neler yaptı? Herkesin kabul etmesi gerekir ki çok iyi bir örgütçü ve disiplinli  bir kişilikte olduğundan öncelikle kendine yakın isimleri  Bandırma CHP'ye üye yaparak devamında kısa sürede üye temsilcisi denilen delegasyona hakim oldu. Bu arada Bandırma CHP ilçe yönetimini yıllar sonra kiralardan kurtararak mal mülk sahibi yapan seçimlerden başarıyla çıkan eski ilçe başkanı Ömer Lütfü Kayalar'ı partide devre dışı bırakarak yıllardır büyük mücadele verdiği milletvekilliğine Bandırma siyasetine damga vuran kazan kazan .Dursun Mirza işbirliğiyle kurduğu müthiş samimi dayanışma ve güçbirliğiyle  kavuşarak CHP Balıkesir vekili seçıldi.

Tabii ki Mehmet Tüm'ün beklentileri Meclisin günümüz işleyişindeki sıkıntılar nedeniyle hayal kırıklı olacak gerçek demokrasiye olan inancının sürüklediği mecra da   bunlarla yetinmeyecekti. Önce parti meclisine Kılıçdaroğlu'nun hazırladığı listeyi delerek girerek gücüne güç kattı. Siyasi parti işlerini bilenler bunun ne demek olduğunu gayet iyi bilir. Daha sonra siyasetteki yerini sağlamlaştırmak için Balıkesir ve  ilçelerinde kimseyi kırmadan üzmeden mütevazi sessiz sedasız  örgütlenme çalışmalarını sürdürdü ve başardı.  Emeğe saygı ise buyrun emek bu. Önce Ayvalık,Edremit,Burhaniye ilçe örgütlerini arkasından Karesi,Altıeylül,Manyas,Gönen,Erdek ve Bandırma ilçe örgütlerine kendisinin desteklediği aday ve delege  listelerin  seçilmesini sağladı. Burada kilit ilçe Edremit'ti çünkü Başkan Kamil Saka Mehmet Tüm'le birbirlerini sevselerde  geçmişten geleceğe sandıkta rakiptirler. Kamil Saka'nın önerdiği başkan ve yönetimin kaybettiğini söylemem herhalde sürpriz gelmemiştir size. Hatta Saka'yı devre dışı bırakma sürecinde dışarıdan  destek alındığı dedikoduları  sosyal mecrada çok yankılandı.

Sıra finale gelmişti . Muhteşem finalde CHP 'yi delege hesabına göre önceden kesinleşen şekilde Balıkesir'de birinci parti yapmayı başarmış  İl Başkanı Ender Biçki'ye karşı Doğruyol partisinden CHP'ye geçtiği söylenen  Serkan Sarı'ya açık destek verdi. Ve Balıkesir'i son seçimde birinci parti yaparak sükse yapan Ender Bıçkı yerine  il başkanlığı seçimini de böylece Tüm'ün desteklediği aday kazandı. Ve söylenenlere göre il kongresinde ki genel hava  sanki  Mehmet Tüm Balıkesir'de CHP'nin tek patronu benim der gibiydi.

Peki bundan sonra neler olacak?

Bana göre bundan sonra CHP'de Mehmet Tüm'ün izni olmadan hiç kimse ne ilçe başkanı ne il başkanı ne belediye başkanı ne de vekil  aday falan olamayacak!.

Tüm kimi işaret ederse koltuğa onlar oturacak. Çünkü Balıkesir CHP'de güç artık onun elinde.eğer sayın Mehmet Tüm'ü ,bir gün sayın Kılıçdaroğlu'nun koltuğunda otururken görürseniz hiç şaşırmayın, gidişat oraya doğru..

 

BANDIRMA GERÇEK -SERHAT OZAR