Mehmet Tüm "Yaşamını yitiren 111 CAN’ımızı saygı ile anıyoruz."

MARAŞ KATLİAMI  37. YIL DÖNÜMÜ 
BASIN AÇIKLAMASI 
19 ARALIK 2015
 

Bugün yakın tarihimizin utanç verici olaylarından biri olan Maraş katliamının 37.yıl dönümüdür. Yaşamını yitiren 111 CAN’ımızı saygı ile anıyoruz.
Gerici Faşist çeteler tarafından Alevi Yurttaşlarımıza karşı işlenen bu vahşi cinayetler, en hafif şekli ile İnsanlığın katlidir.7 gün boyunca devletin gözleri önünde işlenen cinayetler, aradan geçen 37  yıla rağmen hala karanlıktadır. Bu olayın katillerinin bugün hala bulunamamış olmaları bir yana, kamuda önemli görevlere getirilip hatta Milletvekili yapılarak adeta ödüllendirilmişlerdir.
Ne yazık ki hala aydınlatılamamış olan bu katliam Devletin sorumluluğu altındadır.
İncinsen de incitme felsefesinin sahibi ve Maraş, Sivas, Çorum gibi katliamların kurbanları olan Alevi Yurttaşlarımız;  Devletimizin duyarsızlığı ile incinmiş, incitilmişlerdir. 
Alevi açılımı yaparak Alevi yurttaşlarımızın gönlünü almak isteyenler, öncelikle Alevi Katliamlarının katillerini bulmakla  yükümlüdürler. Bu tür toplumsal katliamların karanlıkta kalmaması AKP iktidarının sorumluluğu altındadır.
Geçmişle yüzleşmeden söz edenler, Maraş Katliamı  ile yüzleşmeli, Alevi yurttaşlarımıza yapılan katliamların faillerini ortaya çıkarmalıdırlar.
Samimiyetten uzak bu yaklaşımlar ile unutturulmaya çalışılan Alevi Katliamlarının takipçisi olacağımızı tüm Alevi Canlar bilmelidirler.
Unutulmadılar, Unutturmayacağız !
Maraş’ta katledilen Tüm Canlarımızın anısı önünde  bir kez daha saygı ile eğiliyorum.
         
                                                                                         Mehmet TÜM
                                                                               CHP Balıkesir Milletvekili
                                                                                          PM Üyesi
                                                                               Çevre Komisyonu Üyesi