Petrol-İş Bandırma'dan Cengiz Holding'e Protesto Eylemi

ETİ Maden Sülfirik Asit'te Sendikalı İşçilerden Pirit Eylemi. Petrol İş Sendikası Bandırma  bir ilki gerçekleştirerek  fabrikaya pirit hammaddesini tedarik etmekten vazgeçen Cengiz Holding'e yönelik  protesto eylemi gerçekleştidi.

Bandırma Eti Maden Sülfirik Asit İşletmelerinde  Petrol İş Sendikası Pirit Eylemi Gerçekleştirdi.  Fabrikaya  sözleşmeli Pirit hammadesi tedarik eden firmanın  artık hammmadde vermeyeceğini beyan etmesi üzerine  Eti Maden işçilerinin de katılımıyla asit fabrikası önünde toplanan yaklaşık 400  kişiden oluşan sendikalı işçiler Fabrikadan Bandırma kent merkezine  yürüyerek uyarı eylemi yaptı.

Sendikalı işçilerin yürüyüşü esnasında Emniyet birimleri güvenlik tedbirleri alırken  eylem olaysız sona erdi.

Cengiz Holdingin fabrikaya vermeyi taaahhüt ettiği pirit hammaddesini  tek taraflı fesh etmesinin kabul edilemeyeceğini beyan eden  Petrol İş Sendikası Bandırma Şube Başkanı İsmail Kayan, Eti Maden İşletme Müdürlüğü’ne ait Sülfürik Asit Tesisleri önünde  basın açıklaması yaptı. 

" Karadeniz Bakır İşletmeleri AŞ ile Eti Maden Arasında özelleştirme öncesinde tesislerin pirit ihtiyacının Küre İşletmesinden temin etmektedir. Mart 2004’te yapılan özelleştirme ihalesi kapsamında Küre İşletmesi Eti Bakır AŞ’ye devredilmiş ve devirden sonra da 29 Ocak 1999 tarihli sözleşme koşullarına uygun olarak Bandırma Bor ve Asit Fabrikaları İşletme Müdürlüğünün ihtiyacı olan pirit konsantresi Cengiz Holding’e ait bu şirket tarafından Küre İşletmesinden sözleşme koşullarına uygun olarak temin etmesi gerekmektedir” dedi.

Bahse konu şirketin dönem dönem bu sözleşmeyi ihlal ettiğini dile getiren Kayan “4 Mayıs 2015 tarihli Murgul ve Küre piritinin kıyaslandığı raporda 9 gemi toplam 14 bin 153 ton yaş pirit tesise gelmiştir. Bunun 3 bin 210 ton ‘un Küre piriti olduğu geri kalanın analizler sonucu Murgul piriti olduğu anlaşılmıştır. Murgul piritinin yakılmasından sonra tesiste çok fazla arızalar meydana gelmiştir. Bu gelişmelerden sonra Bandırma İşletme Müdürlüğüne Genel Müdürlük karşı yazı yazmışlardır. Sözleşmeyi ihlal eden şirket sözleşmeyi ihlal ettiği yetmiyormuş gibi 29 Ocak 2018 T.C Üsküdar 9.Noterliğinden Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğüne ihtarname çekerek Küre piritini vermeyeceğini beyan etmiş 3 Ocak 2018 tarihinden itibaren sözleşmeyi tek taraflı fesh ettiğini beyan etmiştir. Türkiye Cumhuriyeti Devletin de kurulduğu tarihten buyana üst düzeyde istihdam sağlayan, devlet bütçesine ciddi ölçüde katkı koyan Eti maden İşletmeleri birileri tarafından sinsice plan yapılarak alınmak istenmektedir” ifadesini kullandı.

Kayan devamında şunları söyledi “Bugün sülfürikasit’in çalışması için mücadele etmez isek yarın asit borik ve diğer fabrikalar ve borlara kadar uzanacaktır. Petrol-İş Sendikası olarak biz bu kurumun devlet eliyle çalıştırılmasının ve son yıllarda yapılan yatırımların daha da artmasını istiyoruz. Bizler geleceğimizi, çocuklarımızın geleceğini, bölgenin geleceğini, Türkiye’nin geleceğini savunmak ve Türkiye’mizin daha da ileriye gitmesini savunan insanlarız. Bizler bu fabrikaları sonuna kadar savunduk, savunmaya da devam edeceğiz. Takdirinizdir ki, Bandırma da bir Tekel İşletmeleri vardı, Liman İşletmeleri vardı. Hepsi satıldı gitti ve Bandırma’nın durumu da meydandadır. Petrol-İş Sendikası olarak kurumun, üyelerimizin, çocuklarımızın, Bandırma’nın ve Türkiye’nin geleceği için onurlu ve dik durmaya devam edeceğiz. Hiç kimse işçilerin onurlu mücadelesini engelleyemez. Bu konu ile ilgili Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza, Enerji Bakanımıza ve Bölge Milletvekillerimize mektup yazdık. Derdimizi anlattık. Bütün bu konularda Genel Müdürlük ve İşletme Müdürlüğü ile aynı görüşteyiz. Kendilerine ayrıca teşekkür ediyoruz. Sonuna kadar mücadeleye devam edeceğiz”

BANDIRMA GERÇEK - SERHAT OZAR