Sarı Yelekliler Fransız Hükümetine Pes Dedirtti.

Türkiye'de Taksim Gezi olaylarının benzeri  Fransa'da Sarı Yelekliler eylemleri olarak günlerdir Fransa'nın başkenti PARİS'i savaş alanına çevirdi.. Sarı yelekliler Fransız hükümetinin açıkladığı akaryakıt zamlarını protesto etmek için toplanan eylemcilere verilen ad. Sosyal medya vasıtasıyla örgütlenen sıradan Fransız vatandaşların arka planında herhangi bir siyasi güç yok.  Genelde işçilerin giydiği sarı yeleklerle eylem yapan ve  polise direnen eylemciler sosyal medya gruplarınca örgütlenirken sayılarının zaman zaman 150 bin kişiye ulaştığı iddia ediliyor.

Son alınan bilgilere göre Fransa'nın başkenti Paris'te Sarı Yelekli eylemcilerin düzenlediği ve şiddete dönüşen gösteriler sonucunda hükümet geri adım attı ve akaryakıt zamlarını askıya aldı. 

Cumartesi günü düzenlenen eylemde yüzlerce kişi gözaltına alınmış, aralarında polislerin de olduğu çok sayıda kişi de yaralanmıştı. Euronews'den alınan bilgilere göre tv ye  konuşan bir içişleri bakanlığı yetkilisi cumartesi günkü eylemlere 136 bin kişinin katıldığını söyledi. Fransa genelinde "sarı yelekliler" adı altında örgütlenen eylemcilerin, 17 Kasım'dan bu yana hükümetin akaryakıta ek vergi koymasını protesto etmek için sokaklara dökülmesine karşılık, Fransa Cumhurbaşkanı Macron'dan geri adım geldi. Fransa Başbakanı Edouard Philippe düzenlediği basın toplantısında halkın tepkisini çeken vergi zamlarının altı ay süre ile askıya alındığını duyurdu. 

BANDIRMA GERÇEK - Edit MEHMET LEVENTOĞLU