Tolga Tosun "Herkes Üzerine Düşeni Gerçekleştirirse"... İlk Meclis Notları

Bandırma Belediye Meclisi Tolga Tosun Başkanlığında İlk Toplantısını Gerçekleştirdi 

Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği 2019 Nisan dönemi ilk toplantısı saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Hoş geldiniz sefalar getirdiniz.diyerek meclis ilk toplantı gündemini açan Bandırma Belediye Başkanı Tolga Tosun “ Hepimiz bir siyasi parti temsilcisi olarak yaşanmış olan seçimde gösterilen karşılıklı iyi niyet ve seviyeli  hoşgörüden dolayı çok teşekkür ediyorum. Karşılıklı karalama ve lekeleme olmadan sadece parti projeleri konuşuldu. Hepimiz bugün Bandırma nın meclis üyesiyiz. Siyasi rozetlerini bir kenara bırakarak birlik ve beraberlik içinde olacağımızı düşünüyorum. Yerel seçimlere farklı partilerden girmiş olabiliriz. Artık parti rozetlerimizi bir kenara bırakarak Bandırma’nın geleceği için her birlikte uyum içerisinde çalışacağız. Herkese eşit hizmet vereceğiz” dedi.

Başkan Tosun, yaptığı konuşmanın ardından geleneksel olarak Bandırma Belediye Meclis Üyelerine ilçenin amblemini temsil eden  balık ve kuş figürlü rozetlerini kendi elleriyle  taktı.

Gündemin sonra ki başlıklarında Başkan vekillikleri ve Komisyonlara üye  seçimleri mecliste grubu bulunan 2 partinin teklif ettikleri isimler oylanarak kabul edildi. Buna göre  Meclis 1’inci Başkanvekilliğine Fatma Sibel Salı, 2’inci Başkanvekilliğine ise Yalçın Cömert getirilirken , Meclis Divan Katipliği asil üyeliklerine Merve Polat, Mesut Özdemir, yedek üyeliklerine ise Aydilek Gönenç ve Eren Ülkü seçildi.

Daha sonra teklifler üzerine ekrana yazılarak açık olarak oylanan isimlerden;

Komisyonlarda  Encümen Üyeliklerine, Merve Polat, Nüvit Ertan ve Cihan Yılmaz,

Plan Bütçe Komisyonu Üyeliklerine Müjdat Gündoğdu, Adil Levent Coşkun, Nüvit Ertan, Adem Yılmaz, Oya Yücel,

Tarife Komisyonu Üyeliklerine Hüseyin Koçyiğit, Fatma Salı, Sıtkı Ağan, Basri Kırbaş, Murat Atansoy,

İnceleme Araştırma Komisyonu Üyeliklerine Merve Polat, Aydilek Gönenç, Selim Panç, Sıtkı Ağan, Zeynep Özdemir,

İmar Komisyonu Üyeliklerine Yalçın Cömert, Mesut Özdemir, Onur Çon, Aydın Yağar, Yusuf Ziya Çelikoğlu,

Kıymet Takdir Komisyonu Üyeliklerine Abdullah Erbay, Mesut Özdemir, Cihan Yılmaz, Eren Ülkü, Salih Soner Koçoğlu seçildi.

Bandırma Belediyesi’ni Marmara Belediyeler Birliği’nde Sıtkı Ağan yedek üye olarak Aydın Yağar temsil edecek. Bandırma Belediyesini Sağlıklı Kentler Belediyeler Birliği’nde Meclis Üyeleri olarak Selim Panç ve Aydın Yağar temsil edecek.

Gündemin devamında önümüzdeki günlerde başlayacak toplu iş sözleşmeleri  için Meclis, Tüm Bel Sen Sendikası ile görüşme ve mutabakat yapması için belediye başkanı Tolga Tosun’a yetki verdi.  Emine Vardar Başkan Yardımcılığı’na, Basın Yayın Müdürlüğüne ise  Esra Işıktaş getirildi.

Geçmiş dönem 2018 yılı faaliyet raporu oylandı ve  oy çokluğuyla kabul edildi.

Bandırma Belediye Başkanı Tolga Tosun gündem sonu yaptığı konuşmada " Bu meclisimizde görev yapan arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.Başarılar diliyorum.  Bugün esas olarak  burada komisyonlarda görev alacak arkadaşlarımızı seçmek görevlendirmek için bulunduk ,Geçmiş dönemle ilgili olarak denetimlerle faaliyet raporunun birer tane örneğini arkadaşlarıma göndereceğim.Geçmiş dönemde denetim komisyonları çok kötüydü iç denetim sistemi ile ilgili değerlendirilmesi gereken bir rapor. Bu nedenle mruplarınıza incelenmesi için yollayacağım . Büyükşehrimiz AK Parti, Bandırmamız Cumhuriyet Halk Partisi fakat bu kimlikleri bir kenara bırakarak elbirliğiyle Bandırma'nın istikbali için geleceğinin en iyi şelide şekillenmesi için hareket etmemiz gerekiyor.Biz  burdan elimizden geldiğince sizlere yardımcı olacağız sizinde elinizden geldiğince Büyükşehirde bizlere yardımcı olacağınıza inanıyorum.Gruplar arası mücadelenin Bandırmaya neler kaybettirdiğini en iyi bilen arkadaşlarınızdan birisiyim. O yüzden ikili ilişkileride ortaya koyarak Bandırma'ya maksimum düzeyde hizmetin geleceğine inanıyorum.2009 -2014 döneminde  kendi bütçemiz varken ve kendi gelirlerimiz maksimum düzeyde iken ciddi kayıplara uğradık. Herkes üzerine düşenleri yerine getirirse kazanan Bandırma olacak. Bandırmalılar olacak. Çok ütopik büyük  projeler değil daha insana dokunan yaşamı kolaylaştıracak yükü alabilecek projeler yapmayı vaat ettiğimiz gibi yapmayı düşünüyorum. Bandırmanın sanayileşmesiyle birlikte gelecekteki 50 - 100 senelik yaşam alanları ve sanayileşmenin gerçekleştirileceğine inanıyorum.

BANDIRMA GERÇEK - 10-04-2019 edit : MEHMET LEVENTOĞLU  fotoğraflar . SEDAT KUTBEK