Türk Hava Yollarına Öğretmenlerden Büyük Kıyak.. 157 Milyon TL ?

 Milli Eğitim Bakanlığının Öğretmenlerin seminerlerine yönelik yaptığı sürpriz yeni uygulama ile  Varlık Fonuna alınan -THY- Türk Hava Yollarına 157 Milyon TL lik haksız kazanç sağlandığı iddia edildi.. Araştırmacı Yazar Temel Sağıroğlu konuyla ilgili özel araştırmasında şu açıklamayı yaptı.

"Örgün eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin sayısı 2016-2017 eğitim öğretim yılında 1 milyon 5 bin 380 olarak açıklandı. Bunlardan % 68 i ailelerinden ayrı ve başka illerde görev yapıyorlar. Öğretmenler için her yeni öğretim yılında eğitime başlamadan önce seminerler veriliyor. 
Bu yıla kadar seminerler öğretmenlerin yaz tatilini geçirdiği İllerde verilmekteydi. Ama bu yıl kurban bayramından 2 gün önce öğretmenlere: "Bayram sonu görev yerlerinizde olacak ve bu semineri görev yerlerinizde alacaksınız" diye talimat gönderildi. 
Altını çizerek tekrar ediyorum. 1 ay veya 15 gün değil. Kurban bayramından 2 gün önce. Yaklaşık 680 Bin öğretmen bu anlamsız emir karşısında dönüş için bir anda ulaşım araçlarına yüklendi. Aslan payını ise THY aldı. Türk Hava Yolları 315 bin öğretmene normalde 60 -100 TL olan uçak biletlerini 600 - 700 Türk Lirasından sattı. Daha önce Kanun Hükmünde Kararname ile Rant ! Fonuna alınmış olan Türk Hava Yolları birdenbire 157 Milyon TL ekstradan kar elde etti. Merak edilen konu ise bu kârdan kime ne düştü?. 500- 700 Bin TL değerindeki saatlerin neden hediye olarak verildiğini böylece daha iyi anlamış olduğumuzu umuyorum."

BANDIRMA GERÇEK - MEHMET LEVENTOĞLU