Almanya'da Covid Kısıtlamalarına Karşı Protesto Eylemleri Devam Ediyor

COVİD KISITLAMALARININ  TEMEL ÖZGÜRLÜKLERİ KISITLADIĞI İDDİASIYLA AVRUPA!DA GÖSTERİLER ARTIYOR

Alman haber ajansı dpa'nın bildirdiğine göre, çok sayıda Alman kentlinde protestocular, koronavirüs önlemleri nedeniyle polisle çatışıyor. COVİD-19 gerekçesityle uygulanan kısıtlamaları reddeden  protestoculara karşı Polis bariyerlerini aşmaya çalışanlara karşı biber gazı ve cop kullanarak çatışıyor. Kassel'deki protestolara binlerce kişi katıldı ve polisle çatışmalara ek olarak, karşı protestocularla da birkaç itişme yaşandı.

Çoğu hükümetin salgınla mücadele düzenlemelerine  karşı olan  muhaliflerle birlikte hareket eden  çok sayıda grup, Cumartesi günü ülkenin dört bir yanındaki şehirlerde protesto çağrısında bulundu.
Berlin'de 1.800 polis memuru olası isyanlar için nöbet tutarken beklenen protesto eylemi için çok az sayıda kişi geldiği gözlendi.

Birkaç Avrupa ülkesinde Cumartesi günü binlerce insan, Fransa ve Polonya'nın yeni kısmi kilitlemeler uygulamaya başladığı ve diğer ülkeler artan enfeksiyonları engellemek için uygulamaya konan birçok Avrupa ülkesinde koronavirüs kısıtlamalarına karşı gösteri yaptı .

Almanya, Hollanda, Avusturya, Bulgaristan, İsviçre, Romanya, Sırbistan, Polonya, Fransa ve İngiltere'nin hepsi çeşitli büyüklüklerde ve çeşitli yerel faktörlerin devreye girmesiyle birlikte gösteriler gördü.

Avrupa çapında protestocular, salgın sağlık kısıtlamalarının "diktatörlüğüne" ve temel özgürlüklere yönelik bir saldırı olarak gördüklerine karşı yürüdüler.

Ancak gösteriler, yanlış bilgilendirme ile beslenen güçlü bir salgın inkar unsuru da içeriyordu. "Korona terörünü durdurun" veya "COVID bir aldatmacadır" tabelalar üzerindeki yaygın sloganlardı.

Bazı gösteriler polisle çatışmaya dönüştü. In İngiltere'de en az 36 kişi gözaltına alındı ve birkaç polis memuru Londra'da bir anti-kilitleme protesto sırasında yaralandı. Manchester'da da benzer bir protesto gerçekleşti ve tutuklama bildirilmedi.

Polis, grup toplantılarının çoğundaki yasağı ihlal etmemesi konusunda uyardı; sivil haklar savunucuları ve politikacılar, pandemi kısıtlamalarına bir istisna olarak protestolara izin verecek bir yasada değişiklik talep ediyorlar.

**

Almanya'nın orta kesimindeki Kassel'de, federal polisin göstericilerle başa çıkmak için biber gazı, cop ve tazyikli su kullanarak getirdiği çatışmalar meydana geldi ve mahkeme yasağına rağmen tahminen 20.000 kişi çıktı. Polis, çok sayıda kişinin gözaltına alındığını söyledi.

Çoğu, yüz maskesi takmak gibi enfeksiyon kontrol protokollerine uymadı. Dpa haber ajansının bildirdiğine göre, bazı protestocular memurlara ve birkaç gazeteciye saldırdı. Göstericiler ve karşı protestocular arasında da çatışmalar yaşandı.

Çoğu salgınla mücadele için hükümet düzenlemelerine aşırı sağcı muhalifler olan çeşitli gruplar, Cumartesi günü ülkenin dört bir yanındaki şehirlerde protesto çağrısında bulunmuştu .

Berlin'de, yaklaşık 500 aşırı sağ protestocudan oluşan bir toplantı, iki kat büyüklüğünde bir karşı gösteri ile sayıca üstündü.

Yeni İngiliz varyantının baskın olduğu son haftalarda Almanya'da virüs enfeksiyonları tekrar arttı ve hükümet nasıl tepki vereceğine önümüzdeki hafta karar verecek.

Cuma günü Şansölye Angela Merkel, ülkenin "acil durum freni" uygulamak ve son zamanlarda bazı kısıtlamalarda gevşemeleri geri almak zorunda kalacağını söyledi.

Finlandiya , polis başkent Helsinki, toplanan maskeleri olmadan birbirine bitişik konumda 400 hakkında insanlar, hükümet kısıtlamalarına protesto etmek tahmin. Daha önce yüzlerce parlamentoya yürüdü. Diğer Fin şehirlerinde daha küçük gösteriler planlandı.

Helsinki polisi, protestoların barışçıl bir şekilde gerçekleştiğini ancak sosyal mesafe ve halka açık toplantılarla ilgili kuralları ihlal ettiğini tweetledi.

1.000'den fazla aşı karşıtı protestocu, Romanya'nın başkenti Bükreş'te COVID-19 enfeksiyonlarının arttığı bir dönemde sokaklara döküldü.

Çoğunlukla maskesiz kalabalığın kornaları çaldı, ulusal bayraklar salladı ve “Aşıyı engelle” ve “Korkuyu durdurun!” Gibi mesajlar attı.

Romanya'nın aşırı sağcı AUR partisi, son haftalarda aşılama karşıtı gösteriler planlayan milliyetçilikle bağlantılı bir hareketi güçlü bir şekilde destekledi.

In Avusturya , 1000 hakkında insanlar Viyana'nın merkezi tren istasyonu yakınında virüs önlemlerinin protesto etti. APA haber ajansının bildirdiğine göre, polis maske takmayan ve birbirine çok yakın kalan birkaç kişiyi kınadı.

In İsviçre , 5000'den fazla protestocu 15 kilometre güneydoğusunda Basel Liestal'ın toplumda sessiz yürüyüş için bir araya geldi Yerel basında çıkan haberlere. Çoğu maske takmadı ve bazıları "Aşı öldürmek" gibi sloganlar taşıyan pankartlar açtı.

Polonya ayrıca pandeminin başlamasından bu yana dördüncü olarak ülke çapında  Kısıtlamalara rağmen Varşova'da protesto amacıyla bir "Özgürlük Yürüyüşü" düzenlendi.

 

22-03-2021/EURONEWS