Asırlık Kavak Ağacı Kurudu Mu, Kurutuldu Mu?

ASIRLIK KAVAK AĞACI KURUDU MU KURUTULDU MU?

Haydar Çavuş Camii bahçesinde 100 yılı geçkin ulu bir ağacın kuruduğu ortaya çıktı. Bir yıla yakın bir sürede tüm ağaçların yapraklarının dökülmesi nedeniyle kuruduğu belli olmayan ulu kavak ağacı ilkbaharın gelmesiyle yeşermediği için kuruduğu ortaya çıktı.

Yeşerdiği zaman yüksek ve yeşil dalları nedeniyle başta cami bahçesi olmak üzere çevreye gölge ve serinlik veren telli kavak cinsi olan ağacın nasıl kuruduğu yapılacak inceleme sonunda ortaya çıkması bekleniyor. 4 yıl önce de ayni bahçe içinde bulunan ayni yaşta başka bir kavak ağacı da gövdesi açıldığı gerekçesiyle kökünden kaldırılmıştı.

100 yılda ulu bir ağaç haline gelen kavak ağacının kuruduğunu camide bir süredir yapılan yenileme çalışmaları sonunda fark ettiklerini söyleyen bazı cami cemaati daha önce gölgesindeki banklarda oturup dinlendiklerini ancak şimdi ağaç gölgesi olmadığı için ayni yerde güneş altında oturamayacaklarını söylediler.

HABERİN İÇİNDEN: Yanlış hatırlamıyorsam 3 veya 4 yıl önce de cami bahçesinde bulunan asırlık telli kavak ağacı gövdesi açıldığı için bakımı yapılıp kurtarılıp yaşatılacağına işin kolayına gidildi. Kökünden sökülen kavak ağacı ya yakıldı ya da marangoza gitti. Cami bahçesini gölgesiyle serinleten ikinci kavak ağacı ise ya kendi kurudu, ya da restorasyona kurban gitti! Tüm ağacın birden kuruması bana normal gelmedi. 100 yıl bugüne kadar sağlam olarak gelmiş, görkemli bir boyuta ulaşmış kavak ağacının birden kuruması size normal geliyor mu? Şimdi yazın güneş altında yanacak olan camiin ön bahçesinde bir bankta oturmak için çok ararsınız kavak ağacın gölgesini!..

Erdem ÖZCAN