Avrupa Birliği Demiryolu Ulaşımını Yeniden Düzenliyor

Avrupa'nın yüksek hızlı demiryolu ağı, yeni AB planları kapsamında daha büyük, daha hızlı ve daha ucuz hale gelmek üzere

Salı günü Avrupa Komisyonu tarafından açıklanan teklifler arasında yeni yüksek hızlı hatlar ve daha ucuz ücretler yer alıyor.
Salı günü Avrupa Komisyonu tarafından açıklanan teklifler arasında yeni yüksek hızlı hatlar ve daha ucuz ücretler var   -   Copyright   THOMAS COEX / AFP
By  Tom Bateman  •   Güncelleme:  15/12/2021 - 18:30
Salı günü açıklanan yeni Avrupa Komisyonu önerilerine göre , daha hızlı trenler, daha basit biletler ve uluslararası seyahatler için destek Avrupa'nın demiryolu ağının gündeminde olabilir .

Planlanan Trans-Avrupa Taşımacılık Ağı (TEN-T), 2040 yılına kadar inşa edilecek yeni yüksek hızlı demiryolu bağlantılarını görecek ve Budapeşte'den Bükreş'e, Vigo'dan Porto'ya ve Hamburg'dan Kopenhag'a seyahat sürelerini kısaltacaktır.

Komisyonun uzun mesafe demiryolunu güçlendirmeye yönelik eylem planı, TEN-T ağındaki çekirdek rotaların yolcu trenleri için minimum 160 km/s ve yük için 100 km/s hıza sahip olacağını söyledi.

Japonya'nın demiryolları teknolojiyle engelli erişimini iyileştirmek istiyor, ancak bu uzun vadeli bir çözüm mü?
Avrupa Komisyonu ayrıca, biletlerin "bulunmasını ve rezerve edilmesini daha kolay ve fiyat açısından daha cazip" hale getirmek için sınır ötesi tren seyahati rezervasyon sürecini basitleştirmek için "kararlı eylem" sözü verdi.

"Bugünün önerileri, Avrupa hareketliliğini sürdürülebilir bir gelecek için yola koyuyor: Bulması kolay biletler ve iyileştirilmiş yolcu hakları ile daha hızlı Avrupa demiryolu bağlantıları, şehirlerin toplu taşımayı ve yürüyüş ve bisiklet altyapısını artırması ve iyileştirmesi ve mümkün olan en iyisinin yapılması için destek. Akıllı ve verimli sürüş için çözümlerin kullanımı," diyor Avrupa Yeşil Anlaşması Komisyon başkan yardımcısı Frans Timmermans.
TEN-T ağ planlarına ilişkin duyurusunda Komisyon, demiryolunun Avrupa'daki yolcu yolculuklarındaki payını artırma konusundaki ilerlemenin bugüne kadar yavaş olduğunu kabul etti.

Avrupa demiryollarında kat edilen yolcu kilometresi sayısı 2001'de 339,9 milyardan 2018'de 407,2 milyara yükselirken, demiryolunun toplam yolculuk payı neredeyse hiç hareket etmedi ve yüzde 6,7'den yüzde 6,9'a yükseldi.

Çin'de, 2008'den beri 37.000 km'den fazla yüksek hızlı demiryolu hattı inşa edildi AFP
Aynı dönemde, hava yolculuğunun payı, yolcu kilometresine göre tüm Avrupa seyahatlerinin yüzde 6,1'inden yüzde 9,6'sına yükseldi.

Komisyon, dünyanın iklim hedeflerine ulaşması için AB'de yüzde 81'i elektrikle çalışan tren yolculuklarının payının artması gerektiğini söyledi.

Bir saat içinde Paris'ten Berlin'e: Avrupa'da yüksek hızlı tren yolculuğunun geleceğine hoş geldiniz
Önerilerde, "Demiryolu, AB'de ulaşımla ilgili sera gazı emisyonlarının yüzde 0,4'ünden daha azından sorumlu olduğu için çözümün bir parçası" denildi.

Yolcular için ne değişecek?
Avrupa Komisyonu'nun "Uzun mesafe ve sınır ötesi yolcu demiryolunu artırmaya yönelik eylem planı" uygulamaya konulursa, hem yolcular hem de tren şirketleri için gözle görülür değişiklikler getirecektir.

Avrupa Birliği Komisyonu,Demiryolu ulaşımın daha kolay daha ulaşılabilir ve ucuz olması için tedbirler alacak. Komisyon yolcuları satış vergilerinden muaf tutarak yolcular için biletleri daha ucuz hale getirmek için çalışma yapacak.
Komisyon, bunun, uzun mesafe tren biletlerinde KDV'yi geçen yıl yüzde 19'dan yüzde 7'ye düşüren AB üyesi Almanya örneğini temel alacağını söyledi.

Teklifler ayrıca, yolcuları yolculuklarında her tren operatörüyle ayrı bilet rezervasyonu yapmaya zorlayabilecek mevcut süreci değiştirmeyi amaçlayan karmaşık sınır ötesi tren seyahati rezervasyonu işini de ele alacak.
Hava ulaşımı endüstrisinde yaşanan gelişmeler nedeniyle artan maliyetler biletlerin pahalılaşmasına önlem olarak , uçak biletleri ve jet yakıtı üzerindeki KDV muafiyetlerinden halihazırda yararlanıyor ancak birlik içinde daha konvertibl ulaşım sağlanması için demiryollarında ülke bağlantılarının sorunsuz olması için çaba gösterilmesi gerekiyor.

Eylem planında, "Birden fazla treni tek bir yolculukta birleştiren yolcuların, trenlerden birinin geç kalması durumunda, biletlerin toplu bilet olarak mı yoksa ayrı sözleşmeler olarak mı satıldığına bakılmaksızın, yolda kalmayacaklarından emin olmaları esastır" dedi. .
Uluslararası tren yolculuğunu sorunsuz bir süreç haline getirmek söz konusu olduğunda, yolcu deneyimini basitleştirmek savaşın sadece yarısıdır.

Trenler komşu bir ülkenin demiryolu ağına geçerken, operatörleri hattın kullanımını karşılamak için bir erişim ücreti öderler. Halihazırda AB hukuku, altyapı şirketlerinin bu erişim ücretlerinden prim almasına izin veriyor, ancak bu durum değişmek üzere olabilir.

Avrupa, demiryolu daha popüler hale geldikçe gece treni ağını genişletiyor
2023'te Komisyon, hat erişim ücretlerinin ne kadar yüksek olabileceğine ilişkin yönergelerini güncelleyecektir. Ayrıca, bu ücretlerin düşürülmesinin sınır ötesi tren seyahatini artırıp artırmayacağını öğrenmek için pilot projeleri de teşvik edecek.

Komisyon, AB ülkelerinin COVID-19 pandemisinin bir sonucu olarak getirilen ray erişim ücretlerini azaltmasına ve hatta kaldırmasına izin veren geçici düzenlemelerin "mevcut ücretlendirme uygulamalarını iyileştirmek" için de genişletilebileceğini söyledi.

15-12-2021/kaynak : euronews