Avşa - Mahalle - sinde 80 bin kişi tatil yapıyor

9 Bin Nüfuslu İlçenin 80 Bin Nüfuslu Mahallesi

İstanbul'dan tatilci akınına uğrayan Avşa’da nüfus yaz aylarında 100 binleri bulurken kış aylarında ise 2 bin 500 kişi yaşıyor.

KIŞIN 2500, YAZIN 100 BİN İNSAN YAŞIYOR

Marmara Belediye Başkanı Süleyman Aksoy, "Ada olan ilçemizin nüfusu 9 bin 500 kişiden oluşuyor. Bunun 2 bin 500'ü daha önce belde olan ve yapılan son yerel seçimlerden sonra mahalle statüsüne geçen Avşa'da yaşıyor. Avşa İstanbul'a yakınlığı ile tatilcilerin ilgi odağı. Şu anda bu adada 80 bin kişi tatil yapıyor. Ramazan Bayramı’nda bu sayı 100 bine ulaştı.” dedi.

İÇME SUYU DENİZDEN SAĞLANIYOR

İçme suyu ihtiyacı deniz suyunun arıtılması ile karşılanan Avşa’da, arıtma tesisinin de artık ihtiyaca cevap vermediğini belirten Soylu, artan nüfus karşısında su arıtma tesisin kapasitesini 1 milyon TL harcayarak 4 bin 100 tona çıkardıklarını da söyledi.

Marmara Belediye Başkanı Süleyman Aksoy, Avşa'da ayrıca yatak sıkıntısı çekildiği için de 40 bin ek yataklı tesislerin kurulmasına izin verdiklerini belirtti.

 

ULAŞIMDA SIKINTISI OLMAYAN ADA

Başkan Süleyman Aksoy, Avşa'da sahilin temiz tutulması için özel görevlendirmeler yaptıklarını, mahallenin temizlenmesi için de 6'sı büyük kamyon olmak üzere 7 çöp aracının 24 saat boyunca çalıştığını da söyledi.

Bu arada Avşa'ya İDO tarafından İstanbul'dan haftanın her günü ortalama karşılıklı olarak hızlı feribot ve deniz otobüsü ile 5'er sefer yapılırken, BUDO tarafından Erdek'ten Avşa'ya her gün 2 seferle yolcu taşınıyor.

Avşa'ya ayrıca Erdek ve Tekirdağ'dan özel şirketlere ait arabalı vapurlar da yolcu ve araç taşımacılığı yapıyor. (ÖZEL/Zeki ÇETİNKAYA/AVŞA)