Balıkesir Mahalle Liginde Şampiyonlar Belli Oldu

25 Bin genç sporcunun katıldığı turnuva sona erdi. Balıkesir'de  gençlerin sporla buluşması amacıyla düzenlenen  ve tüm ili kapsayan futbol organizasyonu Mahalle Ligi Sona Erdi
Balıkesir Büyükşehir Belediyesi sponsorluğunda  "İmkan Bizden Oynamak Sizden" sloganıyla bu yıl üçüncüsü düzenlenen Mahalle Ligi Futbol Turnuvasında şampiyonlar Edremit ve Susurluk'tan çıktı.
Bandırma'nın da dahil olduğu  ve 5 aydır süren Mahalle Ligi Futbol Turnuvası’nda 20 ilçe ve 1130 mahalleden 25 bine yakın genç katıldı. Bandırma Birincilerinin 2.turda  elendiği  Final müsabakaları sonunda düzenlenen ödül töreninde şampiyon takımlar büyük sevinç yaşadı. Balkonuk Center’de düzenlenen ödül töreni sinevizyon gösterisi ile başladı. Törenleri ünlü spor spikeri Cüneyt Ersan sundu. Törende ünlü futbolcu Özer Hurmacı’nın konuşmasının ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur bir konuşma yaparak turnuvaya katılan gençlere seslendi. Konuşmasına Gençlik Spor İl, Milli Eğitim Müdürlükleri, okul müdürleri, muhtarlar ve beden eğitimi öğretmenlerine teşekkür ederek başladı.

Büyükşehir Belediyesi’nin spora desteklerinin süreceğini ifade eden Başkan Uğur, “Büyükşehir olarak futbola bu desteği verirken, güreşte, voleybolda, engelli basket takımı ile sporun her branşına destek veriyoruz. Bu yıl 725 okulumuza 15’er tane voleybol, basketbol ve futbol topu verdik. İstiyoruz ki gençlerimiz daha faza spor ile meşgul olsun. Balıkesir’de yeni spor tesisisin temeli atıldı. Milletvekillerimiz 30 sentetik sahayı inşa ettiriyor” dedi.

TURNUVA İLE 33 BİN GENCE ULAŞILDI

Başkan Uğur, bu yıl üçüncüsü düzenlenen turnuvanın Türkiye çapında ses getirerek dikkat çeken bir organizasyon olduğunu söyledi. Turnuvaya Balıkesir’in 20 ilçesinden 12-18 yaş arası gençlere hitap ettiğini belirten Başkan Uğur, “2014 yılında başlattığımız Mahalle Ligi turnuvası ile toplamda 33 bin sporcuya ulaştık. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi olarak, merkezinde insanın olduğu bir hizmet anlayışı ile bu şehri emanet aldığımız çocuklarımıza, gençlerimize, emanetimizi layıkıyla teslim etmek bizim vazifemiz. Emanetimiz olan bu şehirde çocuklarımızın ve gençlerimizin; ülkesini seven, şehrine sahip çıkan ailesine, çevresine, okulda öğretmenlerine, sokakta büyüklerine saygılı, milli ve manevi değerlerimize yürekten bağlı nesiller olarak yetişmesi en büyük hayalimiz. Bunun için geleceğin nesillerini hem bedenen, hem ruhen sağlıklı, donanımlı, geniş ufuklu gençlere ihtiyacımız var” diye konuştu.

BAŞKAN UĞUR: “ŞEHRİN MARKA DEĞERİNİ YÜKSELTMEK İÇİN PROJELER HAYATA GEÇİRİYORUZ”

Mahalle Ligi Futbol Turnuvası’nın gençlere spor yapma imkanı sunarken, aynı zamanda bir araya gelmeleri için önemli bir imkan sağladığını söyleyen Başkan Uğur konuşmasını şöyle sürdürdü: “Sadece futbol oynamıyorlar bunun yanında birlikte vakit geçirerek takımlar birbirlerini kendi ilçelerinde misafir ediyorlar. Bu nedenle yıllarca sürecek dostlukların da temelini oluşturuyorlar.  Biz, Büyükşehir Belediyesi olarak gençlerimizin yaşadıkları şehrin güzelliklerini gezip görmesi için bu turnuvaları önemsiyoruz. Biz biliyoruz ki, bir şehrin imarı ve inşası yerel yönetimler olarak bizlerin temel görevidir. O yüzden göreve geldiğimiz günden beri Balıkesir’i gelişmiş kentler seviyesine çıkartmak, yaşadığımız şehrin marka değerini yükseltmek için birçok proje üretiyoruz. Şehrin geleceğine değer katacak vizyon projelerimizi bir bir hayata geçiriyoruz. Merkezinde insanın olmadığı bir hizmet anlayışının başarıya ulaşması mümkün değildir. Bizler Balıkesir Büyükşehir Belediyesi olarak tüm hizmetlerimizi, tüm faaliyetlerimizi tasarlarken, planlarken bunu daima akılda tutuyor, planlarımızı daima bu şekilde yapıyoruz.

BÜYÜKŞEHİR’DEN AMATÖR SPORA 8.5 MİLYON LİRALIK DESTEK

Büyükşehir Belediyesi’nin spora ve sporculara yönelik desteklerinin devam ettiğini hatırlatan Başkan Uğur, “Mahalle Ligi Futbol Turnuvasını, okullara yaptığımız top dağıtımını ve göreve geldiğimizden bu güne amatör sporlara yaptığımız toplamda 8 milyon 527 bin TL. harcamayı bu amaçla yaptık. Biz, spora önem veriyoruz. İstiyoruz ki gençlerimiz hareket etsin. Enerjilerini harcamaları için sportif faaliyetlere katılsınlar. Spor yapma alışkanlığını erken yaşlarda kazansınlar.  Geçtiğimiz günlerde dağıtımını gerçekleştirdiğimiz 15 bin adet topu Balıkesir ilimizin tamamında toplam 712 okulumuza bizzat Büyükşehir Belediyemiz tarafından ulaştırıldı. En ücra köşede bulunan mahallelerimize dahi ulaştık” dedi.

ŞAMPİYON TAKIMLAR İNGİLTERE’DE MANCHESTER CITY MAÇINI İZLEYECEK

Gençler ve Yıldızlar gruplarında şampiyon olan takımların İngiltere’de Manchester City maçını izleyeceklerini söyleyen Başkan Uğur, “Her iki grupta da birinci olan takımlarımızı İngiltere’ye götürüyoruz. Manchester City takımının müsabakasını sporcularımızla birlikte tribünden seyredeceğiz. Finalde ikinci, üçüncü, dördüncü olan takımlarımızı da 30 Nisan‘da Bursaspor-Galatasaray karşılaşmasında tribünden beraber seyredeceğiz. Biz sporu her alanda desteklemeye devam ediyoruz. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisindeki tüm amatör spor kulüplerimize de aynı şekilde desteklerimiz devam ediyor. Spor’a ve sporcuya olan desteklerimiz tüm hızıyla devam edecek” şeklinde konuştu.

Başkan Uğur’un ardından milletvekili Kasım Bostan’da bir konuşma yaptı. Hükümetin gençlerin spor ile uğraşmaları için önemli yatırımlar yaptığını söyleyen Bostan, gençlerin ihmal edilmemesi gerektiğini belirtti.

GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI’NDAN DESTEK

Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Abdurrahim Boynukalın’da bir konuşma yaparak, Mahalle Ligi’nin Türkiye’de eşi benzeri olmadığını ifade etti. 22 bin sporcunun bu turnuvaya katıldığını belirten Boynukalın, bu tür bir organizasyona destek vermenin devletin boynunun borcu olduğunu söyledi. Önemli sporcuların mahallelerden çıktığını ifade eden Boynukalın, “Geleceğe yönelik, İlkay, Gökhan, Özer ve Ardalar’ın buralardan çıkması için çalışıyoruz. Sizlerin arasından sadece sporcuların değil. Recep Tayyip Erdoğan’ların, Binali Yıldırımların ve milletvekillerinin çıkmasını istiyoruz” dedi. Boynukalın, 16 Nisan’daki referanduma da değinerek, gençlerin meclise girmesi için seçilme yaşını 18’e düşürmek istediklerini belirtti.

Konuşmaların ardından müsabakalara katılan takımlara katılımcılar tarafından ödülleri verildi. Törene; Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Abdurrahim Boynukalın, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, milletvekili Kasım Bostan, AK Parti İl Başkanı Hasan Demirslan, ilçe belediye başkanları, daire başkanları, çeşitli kamu kurum ve kuruluşların müdürleri, sporcular, okul öğretmenleri ve gençler katıldı. Törende ayrıca Manchester City’de forma giyen İlkay Gündoğan’ın annesi Ayten Gündoğan ile futbolcu İlhan Eker ve Özer Hurmacı’da yer aldı.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, şampiyon takımların ödül olarak Premier Lig'de Manchester City ile Leicester City arasında 13 Mayıs'ta oynanacak maçı izlemek için İngiltere'ye, 2, 3 ve 4'üncü sırayı alan ekiplerin ise Süper Lig'de Bursaspor-Galatasaray karşılaşmasını izlemek üzere Bursa'ya götürüleceğini açıkladı.

BANDIRMA GERÇEK SPOR SERVİSİ  - SERHAT OZAR -