Balıkesir Üniversitesi'nde Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Sempozyumu

Balıkesir Üniversitesi, “9. Uluslararası Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Sempozyumu”na Ev Sahipliği Yapacak

Balıkesir Üniversitesi (BAÜN), 2024 yılında gerçekleştirilecek olan “9. Uluslararası Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Sempozyumu”na ev sahipliği yapacak. Sempozyum; Balıkesir Valiliği, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Sakarya Üniversitesi iş birliğiyle 1-3 Mart 2024 tarihleri arasında Balıkesir’de gerçekleştirilecek.

Rektör Oğurlu, TÖMER’de Eğitim Gören Uluslararası Öğrencilerle Buluştu

Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Oğurlu, Balıkesir Üniversitesi Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezini (BAÜN-TÖMER) ziyaret ederek öğrencilerle bir araya geldi. Öğrencilerle beş farklı dilde sohbet eden Rektör Oğurlu, TÖMER Müdürü Prof. Dr. Ruhi İnan’dan merkezin faaliyetleri hakkında bilgi alırken, öğrencilere de başarı dileklerinde bulundu.

Merkez Müdürü İnan, üniversite yönetiminin uluslararasılaşma konusunda gösterdiği irade ile geçen yıllara oranla BAÜN Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi’ne yapılan kayıtlarda büyük bir artış yaşandığını; önceki yıllarda dönemi neredeyse hiç öğrencisi olmadan kapatan merkezde, bu yıl büyük çoğunluğu Kazakistanlı olmakla birlikte 8 farklı ülkeden uluslararası 75 öğrenciye Türkçe öğretildiğini söyledi. Ayrıca TÖMER’in NEF yerleşkesinde olmasının da ilgiyi artırdığını, üniversite dışından Türkçe öğretimi amacıyla kursiyer kayıtlarında buna bağlı bir artış yaşandığını söyleyen İnan, BAÜN TÖMER yönetmeliğinin güncellenerek kuruluşundan bu yana ilk defa Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de 150 öğrencinin katılımıyla Türkçe seviye tespit sınavı gerçekleştirdiğini ifade etti.

TÖMER Müdürü Prof. Dr. Ruhi İnan ayrıca, bu yıl 9.su gerçekleşecek olan “Uluslararası Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Sempozyumu”nun, Balıkesir Valiliği, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Sakarya Üniversitesi iş birliğinde Balıkesir Üniversitesi ve TÖMER ev sahipliğinde 1-3 Mart 2024 tarihleri arasında Balıkesir Üniversitesinde düzenleneceğini de sözlerine ekledi.

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan BAÜN Rektörü Prof. Dr. Yücel Oğurlu da üniversitenin uluslararası akademik etkinliklere ev sahipliği yapmaya devam ettiğini dile getirirken, gerçekleştirilecek sempozyumun, üniversite ve Balıkesir için hayırlı olması dileklerinde bulundu.

03-11-2023/BAÜN