Balıkesir'de CHP'den Tarihi Zafer. Ahmet Akın Farklı Kazandı

CHP BALIKESİR'DE AHMET AKIN'LA TARİHİ ZAFERE İMZA  ATTI
CHP 31 Mart yerel seçimlerinde kesinleşmeyen sonuçlara göre Türkiye'nin birinci partisi haline gelirken, Balıkesir'de de tarihi bir zafere imza attı. CHP yıllar sonra Balıkesir'de Büyükşehir,merkez ilçeleri  Altıeylül ve Karesi'yi kazanırken Büyükşehir Meclis oylarında da farklı önde çıktı. 

https://www.youtube.com/watch?v=j8F-oOa83Pw
Gayrı resmi sandık sonuçlarına göre CHP Büyükşehir'de Ahmet Akın'la Büyükşehir Belediye Başkanlığını ilk kez kazanmış oldu.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığını CHP adayı Ahmet Akın kazandı.

Kesin olmayan sonuçlara göre, Ahmet Akın 380 bin 643, AK Parti adayı Yücel Yılmaz 305 bin 299 oy aldı. (Açılan sandık oranı: Yüzde 94,23 )

Seçimin kazanılmasında en büyük etken olarak görülen  Altıeylül'de Hakan Şehirli, Karesi'de Mesut Akbıyık, CHP den belediye başkanlığını kazanarak büyük bir sürprize imza atarken . Bandırma'da Dursun Mirza en yakın rakibine yine fark atı.  Öte yandan Ayvalık'ta Mesut Ergin, Balya'da Orhan Gaga,  Burhaniye'de Ali Kemal Deveciler, Edremit'te Mehmet Ertaş, Erdek'te Burhan Karışık, Gömeç'te Melih Bağcı, Gönen'de İbrahim Palaz, Manyas'ta Ahmet Duru ile kazanırken Marmara'da Aydın Dinçer, Savaştepe'de Ali Koyuncu, Sındırgı'da Serkan Sak, Susurluk'ta Hakan Yıldırım Semizel ile yarışı önde götürüyor.
CHP'nin aday çıkarmayarak destek verdiği İYİ Parti'li Önder Lapanta  İvrindi de  belediye başkanı seçildi.  Bigadiç'te ise  AK Partili Mustafa Göksel az sayıda açılacak sandıkla  çok az farkla önde gidiyor 
AK Parti'nin başarılı olduğu ilçeler arasında  Dursunbey'de yine farklı kazanan Ramazan Bahçavan, Havran'da Emin Ersoy, Kepsut'ta İsmail Cankul  kazandı.

Açık ara farklı sonuçlara göre Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazanan CHP’li Ahmet Akın coşkulu kalabalıklar eşliğinde  Ali Hikmet Paşa Meydanında vatandaşlara teşekkür konuşması yaptı..Balıkesir  Büyükşehir Belediyesi’ni uzun yıllar sonra yeniden CHP’ye kazandıran Ahmet Akın  öncelikle çalışkan belediye başkanı olacağına söz verdi.Seçim çalışması döneminde verdiği sözleri tek tek yerine getireceğinin altını çizen   Ahmet Akın başta ailesi olmak üzere kendisine destek olan herkese  teşekkür etti.  Akın şöyle konuştu “Hep beraber Kuvayi Milliye İttifakını birlikte oluşturduk. Buradan güzel insanlara teşekkür ediyorum. Saadet Partisi’ne, Demokrat Parti’ye, DEVA Partisi’ne, Gelecek Partisi’ne teşekkür ediyorum. Destek veren AK Partili, MHP’li kardeşlerime teşekkür ediyorum, sağ olsunlar. Benim Ailem Cumhuriyet Halk Partisi’ne teşekkür ediyorum. Örgütlerimize, İl Başkanım Erden Köybaşı’na ve ekibine, ilçe başkanlarımıza, kadın ve gençlik kollarımıza teşekkür ediyorum. Biz büyük bir aileyiz.Bugünden itibaren Balıkesir’de particilik yok harbicilik var. Bugünden itibaren Balıkesir’de hep söyledim adalet var adalet. Milletin hakkını milletimize iade etmek var. Burası Balıkesir, bu topraklar Kuvayi Milliyenin toprakları, Kuvayi Milliyenin başşehri. Hep söyledim burada ayrımcılık yok, olamaz. Burada ötekileştirme olamaz. Burada birlik olur, beraberlik olur.5 yıl boyunca maalesef ayrımcılığa uğradık, Balıkesir’imiz hakkını alamadı. Az kaldı artık hakkınızı almaya çok az kaldı. Hep söyledim; dedim ki burası Kuvayi Milliye şehri, Balıkesir merttir, Balıkesir yiğitlerin memleketidir dedim. Balıkesir merttir ama gerekirse serttir dedim. İşte gördük. Her türlü ahlaksızlığı önümüze koydular.

Balıkesir’i Türkiye’ye maalesef rezil ettiler. Ne oldu bana rakip bir tane çakma Ahmet Akın koydular.  Yazık değil mi? Çünkü bu bana değil büyük Balıkesirlilere büyük hakarettir. Ne dedim size yakınım; hepinize yakınım. Memleketime yakınım; çiftçimize, dul ve yetimimize, esnafımıza herkese yakınım dedim. Ama arsıza, hırsıza, namussuza yakın değilim dedim. Aynı zamanda milletin parasını babalarının parasından daha rahat harcayanlara yakın değilim dedim.Aynı zamanda vatanına, bayrağına düşman, kudurmuş, şaşırmış terör örgütü PKK’ya asla yakın değilim dedim. Büyükşehir’deki değerli kardeşlerime, değerli bürokratlara bir uyarı yapmak istiyorum. Sakın ama sakın hukuksuz bir iş yapmayın. Bakın milletin, garip ve gurebanın parasına hakkına sakın sakın dokunmayın, uyarıyorum.Balıkesir merttir, gerekirse serttir dedim. Bundan sonra yarından itibaren Allah’ın izniyle sizlerden aldığımız güçle, birlik ve beraberlik içerisinde kimseyi ayırmadan, kimseyi ötekileştirmeden, pırıl pırıl tertemiz bir hizmet sunacağız " dedi.

- Akın'ın öz geçmişi

Ahmet Akın, Balıkesir’in Gönen ilçesinde 1973 yılında doğdu. Bahçeşehir Üniversitesinde siyaset, İngiltere'de dil eğitimi aldı, Beykent Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesinden mezun oldu, Selçuk Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası ilişkilerde yüksek lisans yaptı.

Enerji alanında faaliyet gösteren özel sektör kuruluşlarında genel müdür, uluslararası alanda faaliyet gösteren bazı holdinglerde üst yöneticilik ve yönetim kurulu üyeliği görevlerini yürüttü.

CHP’nin adayı Ahmet Akın, 25, 26. ve 27. dönem Balıkesir Milletvekilliği yaptı. TBMM’de Dışişleri Komisyonu ve Kamu İktisadi Teşebbüsleri, Sanayi, Ticaret, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu üyeliklerinde bulundu.

2016-2020 yıllarında CHP Enerji Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Başdanışmanı olarak görev yaptıktan sonra CHP 37. Olağan Kurultayı’nda Parti Meclisi Üyeliğine seçilerek önce Enerji ve Altyapı Projelerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı, sonra da Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı.

Akın, evli ve 2 çocuk babasıdır.

KESİNLEŞMEYEN SEÇİM SONUÇLARI ADAYLARIN ALDIĞI OYLAR İÇİN TIKLAYINIZ https://secim.ntv.com.tr/balikesir-secim-sonuclari

31-03-2024/ BG HABER MERKEZİ