Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesinden Bir İlk Daha

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Türkiye’de İlk Kez Midye Hasat ve Ekim Teknesi Geliştirecek.
 
Midye hasat ve ekim teknesinin  geliştirilmesi, tasarımı ve inşasını Denizcilik Fakültesi gerçekleştirecek. 
 
Ülkemizde yeni gelişen bir sektör olan midye yetiştiriciliği daha çok Erdek ve Bandırma körfezlerinde yapılmaktadır.
Kurulan midye çiftlikleri için en önemli ihtiyaç ise midye hasat ve ekim işini yapacak, özel donanımlı tekneler. Fakat ülkemizde henüz üretilmeyen, ithal edilen teknelerin maliyeti oldukça yüksek.
 
Üniversite- sanayi işbirliği kapsamında Nora Elektronik Şirketi’nin üniversitemize midye çiftliklerinde kullanmak üzere midye teknesi geliştirilmesi için yaptığı başvurunun ardından Denizcilik Fakültemiz konuyla ilgili hazırladığı fizibilite projesi ile TÜBİTAK Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığı (TEYDEB)’e başvuru yaptı. Başvurusu TÜBİTAK-TEYDEB tarafından kabul edilen fakültemiz, bu proje ile Türkiye’de midye hasat ve ekim teknesi geliştirilmesi, tasarımı ve inşasını yapacak ilk Denizcilik Fakültesi olacak. 
 
Proje kapsamında ilk olarak midye hasat ve ekim teknesinin geliştirilmesi ile ilgili fizibilite çalışması yapılacak, ardından tekne üretilip Nora Elektronik Şirketi’ne teslim edecek. Projenin maliyetinin yüzde 75’i TÜBİTAK-TEYDEB, yüzde 25’i ise Nora Elektronik Şirketi tarafından karşılanacak.

BANDIRMA GERÇEK-Editör, C.DOĞAN