Bandırma'nın Özgür ve Mutlu Kedileri

MEHMET LEVENTOĞLU

Bandırma sokak hayvanlarına yönelik duyarlılığıyla ülkemizide öne çıkan bir kent. Bandırmalıların genelde özellikle  bakılmaya muhtaç sokak hayvanlarına yönelik şefkatli duruşu herşeye rağmen olağanüstü. Alanya'da  onlarca kedinin insafsızca zehirlenerek öldürüldüğü haberi Bandırma'da nefretle karşılanırken serin bir Şubat pazarında sahilde ki kedileri denetledik. 

Bandırma'nın kedileri mutlu. En şişman ve besilileri Balıkhane çevresinde, ötede sahil kafelerinin  ahşap taburesinde, Kristal Kafe'nin teras masalarının kenarında kahvaltıları sessizce seyredip pati atanlar, Çınarlı Paşamescit'in bahçe köşelerinde çapkınlık kovalayanlar , Mendirek boylarında  dar sokaklarda araba kaputlarının üstünde, eski iskelede, Hükümet bahçesi üstünde, Turhan Balıkçının kedileri bir başka şanslı......ve ötede  kayaların üstünde, Meydan kenarlarına serpiştirilmiş banklarda oturan insanların kucağında...Tamamı  sevgi ve şefkatle korunuyor. 

Bandırma'da öyle mekanlar var ki mutlaka bir veya birkaç tanıdık kediye rastlarsınız. Mendirekte özgür yaşamın  ürkek bakışlı kedileri  büyük fırtınalı günlerde  metrelerce dalgalar taşların üzerinden geçerken varlığını bir şekilde sürdürmeyi başarır  ve ortalık dinginleşince olan bitene aldırış etmeden hayatına kaldığı yerden devam eder.. Üstelik bu kedilerin o kadar çok seveni var ki sırf onları görmek için  her sabah mendirek boyunca  sağlıklı yaşam yürüyüşlerine çıkanların çoğunun elinde mama poşetleri vardır.  Mendirek kedileri  mama torbalarıyla kendilerine yaşam desteği verenlere şükran duyuyor mu?

Sanmıyorum. Onların tarafından bakarsanız , biz insanlar onların kölesiyiz ki !

BANDIRMA GERÇEK -Fotoğraflar ÖMÜR ŞEN