Kaypaklık !!

KAYPAKLIK !!    

 Kaypak kelimesi mecazi anlam da her devrin adamı olan kıvırtkan, dönek, vefasız, sözünde durmayan, iki yüzlü ve  nankör kimseler için kullanılan sıfat olup, kaltak kelimesin den çok daha tehlikeli bir tanımdır.

Ayrıca insan vücuduna sinsice girmiş bir virüs gibi olan kaypaklık tüm kapıları rahatlıkla açabilen bir   anahtardır.  Kaypaklık   hayatımızda o kadar olağandır ki, ailesini, dostlarını dava arkadaşlarını,yarı yolda bırakmak kaypak biri için " hayır işi "gibidir.

Maalesef dürüst insanların kaybettiği, düzenbaz ,riyakar ,kaypak olanların kazandığı bir toplumun içinde yaşıyoruz.   Şunu üzülerek söylüyorum ki kaypaklık; en zararlı insan türü olup, bu gibiler çıkarları için önüne geçeni harcamaktan hiç çekinmezler. Tabi ki sorun şu ;bunların erken teşhis edilmesi çok zordur, fark edildiklerin de uzak durulmasın da fayda vardır.

 Genelde etliye sütlüye karışmayan, devamlı perde arkasın da kalmayı seven, şeytanlık'tan başka bir şey düşünmeyen böylelerinin varlıkları sürdükçe namuslu insanlara yaşam hakkı yoktur. Örneğin. Şimdiye kadar kimlerle kader birliği yaptıysanız, kimlere güvendiyseniz, kimin arkasında durup, destek olduysanız sonucu hep hüsran olmuştur. Çünkü kaypak birinin en önemli özelliği, saf tertemiz insanları çamaşır makinesi gibi kullanıp işleri görüldükten sonra doksan derece dönerek SATMALARI ve yarı yolda bırakıp terk etmeleridir ki, işte o zaman kaypak insanların ete kemiğe bürünmüş halini görmüş olursunuz. Ne diyelim insanlar parayla kazanılmış gücün  esiri olmuş, söylenecek bir şey yok.

Çevrenizde çokça örneklerini gördüğünüz gibi sıradanlaşmış bir virüse aşılanmış gibiyiz. Malümunuz kıyasıya bir seçim yarışı yaşandı. Birileri üzüldü, birileri sevindi.Takdir halkımızın oldu. Ve bu aşamada ibretlik sahnelerini görmeye başladığımız kaypaklık destanlarıyla başbaşa  ibretle izlemeye devam edeceğiz anlaşılan. 

 Son sözü saygıyla andığımız rahmetli Uğur Mumcu ya bırakalım. "Haklı dan yana değil, güçlü den yana olanlar korkak ve kaypak olurlar. Güç merkezi değiştikçe dönerler, fırıldak olurlar."

13-04-2024 - SERHAT OZAR