Ben duygularımla değil mantığımla oy vereceğim.

Bandırma Gerçek Belediyecilik istiyor !
Bandırma’nın makus talihi kırılacak mı?…

Yılardan beri Bandırma bir atılım göstermedi kabuğuna sıkıştı kaldı 
Dünyanın önde gelen ülkeleri  en akıllı ve sürdürülebilir şehirlerinin yarışına devam ederken 
Karayolu denizyolu demiryolu'na sahip haliyle stratejik konumda olan Bandırma da ..Çok gecikmiş planlamalar çok gecikmiş alt yapı, çok gecikmiş deprem önlemleri..Konuşmakla yazmakla geçen yıllar..
Hala yol sıkıntılarından park sorunları gündem olmaya devam ediyor olmasından herkes çok sıkıldı.
Yüzlerce yıldır İstanbul'a her türlü erzak maden emtia taşınan köprü başı Bandırma’yı  feribotsuz bırakmak siyasilerimize  yakıştı mı?...

Bu bir siyasi karardı.Bandırmada yaşayanlara esnaflara iş adamlarına hiç kimseye sorulmadan kaldırıldı gitti. Böylesine aciz teslimiyet. Bakın hiç bir adayın ağzından bu konuyla ilgili bir söz verilemiyor. Oysa Bandırma Sayın Öztaylan'ın dediği gibi bir Ticaret kenti. Turizm için banlıyomuz var üstelik çok yakın ..Erdek.

Bandırma'nın ticaret ayağını kim, neden kesti,  yada seyretti kestirdi ihmal etti. Oy verenler bu soruyu da sorsun öncelikle.Eskiden cıvıl cıvil iş yapılan sokaklarda dükkanlar  yalandan açık siftahsız kepenk kapatanlar camları bile silinmemiş dükkanlar..Bir Belediye Başkanı kentin ticari yapısını nasıl hareketlendireceğinden de sorumludur. 

Sorsun bakalım vatandaşının mutlu, en ucuz, en konforlu nasıl yaşayabileceğini, çevreyi,  geleceğin akıllı, sürdürülebilir, yaşanabilir kent olmaya kim daha kararlı?
Nelere öncelik vermeliyiz 

Her şehrin kendi gelişim yolu olsa da seçeneklerden  en iyisini becerecek bütçeden mesül bir belediye meclisi istiyoruz. Kadrolara bakalım hangisi uygun..Baktınız mı?  Kişisel rantlara değil kenti için yeniliğe ve teknoloji kullanımına öncelik vermeyi önceleyen  enflasyon ve artan enerji maliyetleri gibi ekonomik sorunlarla mücadele edebilecek; ekonomik büyüme, sosyal adalet ve sürdürülebilir yaşamı entegre edebilecek.
Akıllı ve sürdürülebilir bir şehir için  bu  faktörlere öncelikli bakacak  kişileri bağrına basacaktır şehir. Buna  çok ihtiyaç olduğu görülüyor 
Siyasetçiler gibi değil somut konuşalım. 
Çevre derneği işlevsizlik nedeniyle kapandı biliyorsunuz Gümçed. Kendi kendini feshetti.  Neden çünkü bir çevre derneği düşünün toplumu sorunlara yönelik hiçbir şekilde etkileyemiyor. Bandırma toz soluyor toz. Her yerden toz yağıyor. En tozlu kentiz . Bandırma’nın hava kalitesinin  iyileştirilmesi için kimse kılını kıpırdatmıyor.  Kanser hastalarını büyükşehirlere nakletmenin çarelerini arıyor. Onu da beceremiyor.  Elektrikli yada doğal gazlı toplu taşıma araçları dönüştürülmesinden başlarız umarım daha sonra bacalara yollara bakarız. Her yağmurda kanalizasonun lağımı  karıştığı pis  suyun kendi kendine kuruyup havaya karıştığı  Cumhuriyet Meydanı'na da inşallah !!
Yeşil alan kıtlığı yaşayan Bandırmaya nefes aldıracak yeni alanlar için son şans Bandırma sahil bandı kaldı. Çınarlı Paşamescit, 17 Eylül'deki son bahçelerde bitişik nizam beton olmak üzere. .  
Kent bilinci olmayanlara boş içki şişelerini izmaritleri umursamadan yerlere atmasını önleyecek tedbirleri acımadan alacak bir yerel yönetim herkesin beğenisini alıacaktır emin olun. Kamu alanlarını umursamadan işgal edenlere müdahale edebilecek bir yerel yönetim . Sahil bandında içki içen insanları görmekten üzüntü duyuyorum ,giderken şişelerini çöplerini ortalıkta bırakmalarından benim gibi herkes  rahatsız ama caydırıcı yaptırım yok.  Kağıt üzerinde varda uygulama  cesareti yok.  Yerel yönetimimizin zabıtaları da var değil mi? 
Her yaştan insanımıza değer vermek, daha iyi şartlarda yaşatabilmek, şehri bu şekilde yönetebilmek çok önemli bu işlerin yapılabilmesi için 
İşi bilen üst yönetimlerle işbirliğine  yakınlığı olan 
Büyükşehirle koordinasyon ilişkilerine siyasal değil  "rasyonel" bakacak  bir yönetim.  
Sadece sergilerde kurdele kesmekle ,yemek eğlence açılışlarla  etkinliklerle yılları geçirmek doğru yönetim olmuyor bu işler 

Kimi arkadaşlar sandığa gitmeyeceğim, aynı yüzler aynı sözler yıldık diyor. 
Daha iyi bir Bandırma için ,Bandırmalıların  hizmet verecek  ekibe  oy vermesi gerekiyor…

Hala sandığa demokrasiye inanıyorum.

Ben duygularımla değil mantığımla oy vereceğim.

14-03-2024/ BERKAN KOZAN