Büyükşehir Meclisinde Satılık Cami Tartışması. Deveciler'den Hakarete Tepki

Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Eylül ayı ikinci birleşiminde gündem dışı konuşan Meclis Başkan Vekili Ramazan Bahçavan, CHP Milletvekili Ensar Aytekin’in ‘camiler satılıyor’ şeklindeki haberine tepki gösterdi. Bahçavan’ın konuşmasından rahatsız olan CHP’liler ile AK Partililer arasında sert tartışmalar yaşandı.

CAMİLER DEĞİL ARSALARI SATILMIŞ

Ramazan Bahçavan, “Yaptığımız işleri gölgelemek için aldığımız meclis kararını tamamen saptırarak maalesef Türkiye’nin gündemine cami satan belediye olarak geçtik. Bunu yapanlar her daim Müslüman Türk toplumuyla uğraşan maalesef bazı gazeteler kendini bilmez klavye canavarları ve maalesef dünya görüşüne sahip olduğu partinin geçmişte yaptığı hataları ört bas etmek isteyen ve bu memlekette milletvekiliyim diye dolaşan kanun bilmez insanların yapmış olduğu yayınlar. Milletvekilinin cahilane davranıp kendi belediyelerinden bir tanesine dahi telefon edip sorma cesaretini göstermeden gazetelere boy boy fotoğraf vermesini esefle kınıyorum” dedi.
Bahçavan’a karşılık veren CHP Grup Başkan Vekili Ali Kemal Deveciler, “Sayın Başkanım, siz bu konuda haklı olsanız da böyle söylemeniz yanlış. Hakaret haline getiremezsiniz. Eğer yanlış bir şey varsa kanunen mahkemelerde hesaplaşırsınız. Ama burada bir milletvekiline hakaret etmenizi kınıyorum” ifadesini kullandı.

Kimseye hakaret etmediğini söyleyen Bahçavan ise, “Bu memlekette o arkadaş milletvekili olabilir. Ben 30 tane Büyükşehir Belediyesinden bir tanesinde Meclis Başkan Vekiliyim, Türkiye’deki 30 kişiden biriyim. O vatandaş gazeteye açıklama yaparken özellikle camileri satıyor diye kendi ağzıyla açıklama yapmış. Kendisi geçmişiyle yüzleşeceğine kendi kendine böyle konuşmuş. Bir milletvekili eğer hakkaniyet ölçüsü gözetiyorsa bu milletten oy aldıysa, Balıkesir’den oy aldıysa eğer konunu muhatabını aramadan bu şekilde beyanat verdiyse ona da yazıklar olsun” diye tepki gösterdi.
Bu konuşmalar sırasında AK Parti ve CHP sıralarındaki meclis üyeleri arasında karşılıklı tartışmalar yaşandı. Ramazan Bahçavan salondan gelen ısrar üzerine söz konusu milletvekilinin CHP’li Ensar Aytekin olduğunu açıklarken tekrar ‘Yazıklar olsun’ diye çıkıştı. Bahçavan, CHP Milletvekili Ensar Aytekin ile kanun önünde hesap soracağını yineledi.

Olay nasıl gelişti:

CHP Milletvekili Ensar Aytekin geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada Dursunbey de AK Parti yönetimi tarafından 8 Camiinin  icra yoluyla satıldığı açıklamasından sonra Dursunbey Belediye Başkanı ve Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili olarak Eylül ayı toplantısına başkanlık yapan Ramazan Bahçavan meclisteki söz aldığı konuşmasında ,  Dursunbey 'de ilçe belediye meclisi camilerin borçları karşılığı Hazineye devredilmesiyle ilgili aldığı kararı ulusal basında “camileri satıyorlar” şeklinde demeç vererek aktaran CHP Milletvekili Ensar Aytekin’i  sert bir konuşmayla eleştirdi.. Bahçavan olayın icra satışı değil Dursunbey’de ki  8 caminin Hazineye, oradan da Diyanet İşleri Başkanlığı aracılığıyla Müftülüğü devredildiğini, CHP Milletvekili Ensar Aytekin’in ise yalan yanlış açıklamalarıyla ülke gündemine düştüklerini belirtti.
Türkiye’nin gündemine cami satan belediye olarak geçtik.

36 bin nüfuslu Dursunbey’de 174 cami ve mescidin bulunduğunu belirten Belediye Başkanı Ramazan Bahçavan, bu cami ve mescitlerin bakım onarım ve yeniden yapımını sağladıklarını kaydederek cami satmalarının mümkün olmadığını dile getirdi. Yalan yanlış olarak nitelendirdiği açıklamalarla Dursunbey’i olumsuz olarak Türkiye gündemine aldığı için CHP Milletvekili Ensar Aytekin’i kınayan Ramazan Bahçavan, “Beni tanımadan, benim yaptığım bir işlemi, yanlış olarak tüm Türkiye’nin gündemine oturttuğu için tekrar söylüyorum yazıklar olsun” diye konuştu.
“Özellikle camiler konusunda Dursunbey bütün ilçelerden çok üstünde değil. Yani tabiri caizse Dursunbey’deki insanların tamamı camilere koysanız boş yer kalır. Çünkü bizim 174 tane cami ve mescidimiz var 36 bin nüfusta. Tabi biz bunların her zaman söylediğim gibi, her zaman temizliğini, bakımını yasamızın da gerektirdiği şekilde tamirini, hatta sıfırdan yeni yapılmasını dahi elimizden geldiğince yapıyoruz. Özellikle Dursunbey’de yapmış olduğumuz bu işleri özellikle gölgelemek için almış olduğumuz bir meclis kararını tamamen saptırarak maalesef Türkiye’nin gündemine cami satan belediye olarak geçtik.

8 tane cami satılmadı  arsası belediyeden Hazineye, Maliye Hazinesinden de Diyanet İşleri Başkanlığı ve Müftülüklere tahsis edilmesi en doğal bir olay olduğu halde bu konuda tüm belediyelerin karar aldığı halde, cahilane davranıp kendi belediyelerinden bir tanesine dahi sorma cesaretini göstermeden memleketin gazetelerinde boy boy fotoğraf vermesini esefle kınıyorum. Ve onlara kanun önünde hesabı soracağımı da buradan belirtmek istiyorum. Öncelikle derslerine iyi çalışmaları lazımdır. Daha bundan 8 ay önce bu meclis ve buradaki sizden önceki ve şu andaki arkadaşlarımızın oy birliğiyle aynı şekilde bu memleketteki camilerin arsalarını ve okulları oy birliğiyle burada devrettik. Özellikle hassas dönemlerden geçtiğimiz şu dönemde böyle bir konuyla, bu konunun ortaya çıkarılmasını esefle kınıyorum” diye konuştu.

Bahçavan’a karşılık veren CHP Grup Başkan Vekili Ali Kemal Deveciler, “Sayın Başkanım, siz bu konuda haklı olsanız da böyle söylemeniz yanlış. Hakaret haline getiremezsiniz. Eğer yanlış bir şey varsa kanunen mahkemelerde hesaplaşırsınız. Ama burada bir milletvekiline hakaret etmenizi kınıyorum” ifadesini kullandı.

20-09-2019/ MARMARAOLAY http://marmaraolay.com/yaziklar-olsun-dedi-meclis-karisti/