CHP İstanbul İl Seçiminde Kazanan Özgür Çelik

CHP İstanbul’da kongre yarışı: Adayların konuşmalarının ardından oylamaya geçildi. Gayrı resmi sonuçlara göre 25 oy farkla Özgür Çelik İstanbul İl Başkanı olarak seçimi kazanan isim oldu.
İstanbul İl Başkanı ve 196 kurultay delegesinin belirleneceği, CHP 38. Olağan İstanbul İl Kongresi Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleştirildi.Henüz resmileşmeyen sonuçlara göre Özgür Çelik, 343 oy alarak CHP İstanbul İl Başkanı oldu.Cemal Canpolat ise 310 oy aldı. 

Partideki Genel Merkez yanlıları ile ‘değişimciler’ arasındaki mücadele kongre salonuna taşındı.
Kongrede eski il başkanlarından Cemal Canpolat ve Bahçelievler İlçe Başkanı Özgür Çelik yarıştı.

Genel Merkez ve Kılıçdaroğlu yanlıları Canpolat’ı, ‘değişimciler’ ise Çelik’i destekledi..

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve genel başkanlığa aday olan Grup Başkanı Özgür Özel kongreye katılmadı..

İstanbul Kongresi, CHP’nin 4-5 Kasım’da yapılacak 38. Olağan Kurultayı öncesi partideki dengelerin nasıl şekillendiğini gösterecek olması açısından kritik bir seçim CHP de değişimin miladı olabileceği öngörülüyor..

Yoğunluk nedeniyle planlanandan geç saatte başlayan kongrenin başında, CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu bir konuşma yaptı.

Salonda küçük bir grup Kaftancıoğlu’na tepki gösterdi ve yuhaladı.

Bazı katılımcılar, "Kayyum gidecek Özgür gelecek” sloganını atarken Kaftancıoğlu, protestolara tepki göstermedi.CHP İl Başkanı konuşmasında, “Diyorlar ya CHP kongrelerinde çok ses var. Bu memleketi zaten tek ses bu hale getirdi” dedi.Kaftancıoğlu, İstanbul il örgütüne, kongredeki tüm konuşmacıları “büyük bir dikkatle dinleme çağrısı” yaptı.İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ise 2019’dan bu yana İBB’deki çalışmalarını anlattığı uzun bir konuşma yaptı.

İmamoğlu konuşmasının son bölümünde partide değişimin gerekliliğine dair mesajlar verdi ve “Parti yönetimine olan eleştirileri bir saldırı olarak yorumlamanın asla doğru olmadığını düşünüyorum” sözlerini kullandı.“Bu millet CHP’den iktidar olmasını istiyor” diyen İmamoğlu, “2024’te yerel seçimleri kazanıyoruz, 2028’de cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanıyoruz, sonra 2029’da daha büyük başarılara imza atıyoruz yerel seçimlerde” diye konuştu. 

İlerleyen dakikalarda, geçtiğimiz günlerde bir açılışta İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile yaşadığı gerilim kameralara yansıyan Sultangazi İlçe Başkanı Kemal Avseren konuşmak için kürsüye çıktığında, salonda gerginlik yaşandı.

Avseren’i protesto edenler, konuşmasına engel olmaya çalıştı.Bu sırada kongre divanından uyarılar yapıldı.Gerginliğin sürmesi üzerine adaylar Çelik ve Canpolat kürsüye çıktı.Sloganları durdurma çağrısı yapan Çelik, “Buradan el ele, kol kola çıkacağız, sükunete davet ediyorum” dedi.Canpolat da “Barış içinde bir arada, kol kola çıkacağız buradan. CHP’li olanlar CHP’li olmanın gereklerine saygı duyacaklar” diye konuştu.Salondaki tansiyon, sonraki konuşmalarda da yer yer yükseldi. 

İlerleyen saatlerde Kaftancıoğlu tekrar söz aldı ve "Demokrasi zaten budur, eleştiridir, özeleştiridir. Demokrasi fikrin karşısına fikirle karşılık vermektedir" diye konuştu.Partili kadınların kongrede söz alıp konuşmamasını eleştiren Kaftancıoğlu, "Sevgili kadın kardeşlerim lütfen çıkın, bu kürsüde siz de çıkın konuşun diye söz aldım" dedi. CHP Parti Meclisi (PM) üyesi Oğuz Kaan Salıcı, Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın ile CHP Genel Başkanlığı yarışında aday olacaklarını açıklayan İlhan Cihaner ve Örsan Öymen, konuşma yapan isimler arasında yer aldı. 

Salondaki son konuşmaları adaylar yaptı.İki adayın da konuşması salondan güçlü destek aldı.Özgür Çelik konuşmasında, "medyada günlerdir adayların kimin adayı olduğu üzerinden yürütülen tartışmaları" eleştirdi.Çelik, “Genel başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu hepimizin genel başkanı. Toplumun tüm kesimleriyle kucaklaşan genel başkanımızı bu kongre tartışmalarının bir öznesi haline getirmeyi yanlış buluyorum” dedi.Aynı şekilde Çelik, Ekrem İmamoğlu’nun isminin bu kongre süreçlerinde tartışılmasını yanlış bulduğunu da söyledi.

Çelik, “

Özeleştiri vermeliyiz: “Seçim sonrası yaptığım tüm ziyaretlerde, konuştuğum her yaş ve kesimden insanımızda gördüm ki toplumda bir umut yorgunluğu oluşmuş. Bilinmelidir ki halkımız bu sonucu kabullenmedi. Partimize umut bağlayan milyonlarla özeleştiri vererek yeniden kucaklaşmamız gerektiğini biliyoruz. Bunun için asla mücadeleden vazgeçmeyecek ve çok çalışacağız.”

Sahada yönetme pratiğim var: "6 yıllık İlçe Başkanlığı deneyimim var. Partimin her kademesinde aldığım görevlerle tecrübelerim var. 5 seçim boyunca edindiğim sandık güvenliği deneyimim var. Partiyi makamdan değil sokaktan ve sahadan yönetme pratiğim var. Umudu yeniden yeşertecek enerjimiz ve gücümüz var."

 "Hedefimiz İstanbul Büyükşehir Belediyesini yeniden kazanmak, en az 25 ilçede iktidar olmak, İstanbul’da meclis çoğunluğunu sağlayarak tüm engellemeleri ortadan kaldırmak."

 “Havuz medyasında hakkımda haber yaptırılmasına rağmen nezaketten asla taviz vermedim.  Üzülerek ifade ediyorum ki, “Özgür Çelik’in açıklarını bulma ekipleri” kuruldu. Ancak bir sonuca ulaşamadılar. Geçmişimle büyük bir onur ve gurur duyuyorum. Babam ve annem burada. Bugüne kadar onların başını hiç öne eğdirmedim. Annemin, babamın ve hepinizin huzurunda söz veriyorum. Bu güzel ülkemiz için doğruluktan ve dürüstlükten ayrılmadan var gücümle çalışmaya devam edeceğim."

 "Bizim kavgamız kendi yoldaşlarımızla değil, bu çürümüş düzenle. Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu hepimizin genel başkanı. Genel merkezimiz hepimizin evi. İlçe kongrelerinde olduğu gibi insanları genel başkan karşıtı ilan etmek çok yanlış oldu. Hepimizin genel başkanımıza sonsuz saygısı var. Genel Başkanımız çok büyük mücadelelerden geliyor. Partimizde çok büyük emeği var. Genel Başkanımız adalet yürüyüşünün öncüsü. Toplumun tüm kesimleriyle kucaklaşmanın öncüsü. Genel Başkanımızı bu tartışmaların içine çekenleri sizlerin yüksek takdirlerine bırakıyorum.  30 yıl sonra kitaplarda Genel Başkanımızın yürüyüşü yazılacak.”

İstanbul'u tek merkezden yönetmeyeceğiz, sadece il binasından yönetmeyeceğiz. İstanbul'un her ilçesinde aynı çalışmayı uygulamayacağız. İlçelere göre farklı farklı çalışmalar yapacağız. İstanbul'da üye sayımızı beş yüz binin üzerine çıkartacağız” diye konuştu.Özellikle salondaki gençlerden alkış aldığı konuşmasının sonunda Çelik, “İstanbul’dan Türkiye’yi aydınlatmaya var mısınız?” dedi ve “Bu düzeni değiştireceğiz” diye konuştu.

Konuşma sırasında sık sık “Gençlik el ele, Özgür Çelik’le” sloganları atıldı.

Cemal Canpolat ise konuşmasında partideki ‘değişimcilerin’ çizgisini sert bir dille eleştirdi. Canpolat, “20 yıldır bu partide MYK üyeliği, 27 yıldır milletvekilliği yapanlar CHP örgütünü anlayamazlar. Hanginiz ön seçime girdiniz? Hanginiz yüzünüzü sola çevirdiniz?” diye sordu ve “Daha dört gün önce Genel merkez koridorlarında dolaşıp atamayla milletvekili olanlar değişimden bahsedemezler” diye konuştu.

“Pazartesi’den itibaren her belediye başkanı kendi alanında olacak” diyen Canpolat, “AKP’nin devşirme kadrolarıyla solcu belediyecilik yapamazsınız” sözlerini sarf etti.Canpolat, Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan ve Deniz Gezmiş’in ağabeyi Bora Gezmiş’in de kendi listelerinde yer aldığını söyledi.“Ben devrimci bir gelenekten geliyorum” diyen İl Başkanlığı adayı, “Sağa kucak açma süreci bugünden itibaren bitmiştir” ifadelerini kullandı. Canpolat’ın konuşması sırasında “Örgütte liyakat Cemal Canpolat”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz” ve “Halkın umudu Kılıçdaroğlu” sloganları atıldı

KİM KİMİ DESTEKLEDİ

Oğuz Kaan Salıcı ismiyle anılan "10 Aralık grubunun" yarışta Canpolat’a destek verdiği aktarılıyor. Anadolu yakasındaki bazı ilçe örgütleri ve belediyelerde etkisi olan Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi’nin de Canpolat’ı desteklediği ifade ediliyor. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu geçtiğimiz günlerde hem Çelik hem de Canpolat’la ayrı ayrı görüştü ve ikisiyle de fotoğraf verdi.

Canpolat ise adaylık açıklamasında "Genel Başkanımıza saldırarak, itibarsızlaştırarak, siz CHP’ye yeni bir şey yapamazsınız. Biz bu yenileşmeyi birlikte yapacağız" sözleriyle "değişimcileri" eleştirmişti.

Açıklamaya CHP genel başkan yardımcılarından Bülent Kuşoğlu, Eren Erdem ve Zeynel Emre gibi isimler de katılmıştı.Bütün bunlar ve il kongresindeki atmosfer, Genel Merkez çizgisinin adayının Canpolat olduğuna işaret ediyor. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve "değişimcilerin" ise Çelik’i desteklediği ifade ediliyor.

ÖZGÜR ÇELİK KİMDİR

İletişim alanında lisans eğitimi aldıktan sonra İstanbul Üniversitesi'nde Siyaset Bilimi Yüksek Lisansı yaptı. İkinci Yüksek Lisansını yine İstanbul Üniversitesi Yerel Yönetimler, Kent ve Çevre Çalışmaları alanında tamamladı.

2015-2018 yılları arasında CHP Bahçelievler İlçe Başkanlığı, Mali İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcılığı görevinde bulundu. 25 Mart 2018 tarihinde gerçekleşen CHP Bahçelievler İlçe Başkanlığı 11. Olağan Kongresinde İlçe Başkanı seçildi.

22 Aralık 2019 tarihinde gerçekleşen CHP Bahçelievler 12. Olağan Kongresi'nde yeniden seçilerek İlçe Başkanlığı görevine devam etti.

Öğrencilik yillarından itibaren çeşitli demokratik kitle örgütlerinde görev aldı. Sivil Toplum Kuruluşlarında başkanlık, yöneticilik ve başkan vekilliği görevlerinde bulundu.

2013-2017 yılları arasında ŞEDEF Başkan Vekilliği görevini üstlendi. Halen üst kurul delegeliğini yaptığı İSKEF ve TÜSEKON'un kuruluş çalışmalarında yer aldı.

Motosiklet kullanmaktan, futbol oynamaktan, seyehat etmekten hoşlanan Çelik, halen CHP Bahçelievler İlçe Başkanlığı görevini yürütmektedir.

AYRINTILAR VE GELİŞMELER  AZ SONRA 

09-10-2023/BG HABER MERKEZİ/BBC