Dr. Mehmet Öz "Yanlış Anlaşıldım ve Üzüldüm,Savaşım Hayat Kurtarmak"

Dünyaca ünlü kalp cerrahı Prof.Dr. Mehmet Oz’un Fox News kanalına yaptığı açıklamanın ardından yanlış anlaşıldığını, bu konuyla ilgili kendisini açıklamasını dikkatinize sunarım.

 

YANLIŞ ANLAŞILDIĞINI İFADE EDEN DR.ÖZ AÇIKLAMA YAPTI. 

Prof.Dr.Mehmet Öz’ün açıklamasıdır;

Okulların açılması ile oluşacak riskler hakkındaki yorumlarımın insanları şaşırttığını ve üzdüğünü fark ettim. Tabi ki böyle bir niyetim yoktu. Bir kalp cerrahı olarak kariyerimde her zaman riskleri en aza indirerek ameliyathanede hayatları kurtarmak için savaştım.

Bu salgın süresince bütün dünyada olağanüstü günler yaşıyoruz. İçinde bulunduğumuz süreç insanları hayal kırıklığına uğramış, endişeli ve yalnız hissettiriyor. Endişe içerisinde artık her şeyin eski düzenine dönmesi bekleniyor.

Aynı zamanda sürekli olarak bana sorulan bir soru var. İnsanları normal yaşamlarına nasıl geri döndürebiliriz. 

Bunu yapmak için aslında önemli adımlardan biri “Çocuklarımız okula ne zaman ve nasıl başlayabilir? Aslında birçok çocuk için okul şu anda bulunduğu ortamdan daha güvenli bir yer olduğunu biliyoruz. Hem sağlıklı beslenme imkanına sahip olacaklar ve aynı zamanda eğitimlerinden de geri kalmayacaklar. Kontrollü, virüsün daha az yaygın olduğu bölgelerde bu tarz bir uygulama hem anne babalar hem de çocuklar için güvenli olabilir.

Normalleşmeye dönüş sürecinde dünya üzerindeki gelişmelere de baktığımız zaman Yeni coronavirüsün ortaya çıktığı Çin'in Wuhan şehrinde, vatandaşların artık seyahat etmesine izin veriliyor; Danimarka'da ilkokullar, kreş ve yuvalar yeniden açıldı; Viyana, Avusturya'da binlerce mağaza ilk kez haftalar içinde kapılarını açtı. Almanya’da 800 metrekareye kadar olan mağazalar, otomobil bayileri ve kitapçıların açılması planlanıyor. Aynı zamanda okulların ilk olarak lise veya ilköğretimin son sınıfındaki öğrenciler için 4 Mayıs'tan itibaren açılması düşünülüyor.

Bunlar, tüm dünyanın mücadele ettiği konular. Ben virüsün ortadan kalkması için çözümler üzerinde çalışmaya devam edeceğim.

17-04-2020/MANA GÜLAN İLETİŞİM