Fas'taki fuhuş sektörünü ele alan film tartışma yarattı

Faslı yönetmen Nebil Ayuş'un Cannes'da gösterilen ama ülkesinde yasaklanan fuhuş konulu filmi "Çok Sevilen" hararetli tartışmalara neden oluyor.
Faslı yönetmen Nebil Ayuş'un Cannes'da gösterilen ama ülkesinde yasaklanan fuhuş konulu filmi "Çok Sevilen" hararetli tartışmalara neden oluyor. Film ülkenin ekonomi ve turizm merkezi Marakeş'te hayatını fuhuştan kazanan kadınların öyküsünü anlatıyor.

Film bu sonbahar aylarında Fas'ta gösterime girecekti ancak filmin cinsel açıdan kışkırtıcı dans ve diyalog sahneleri internete sızdı ve ülkede tartışmalar neden oldu.

Sosyal medyada filmin yapımcılarına yoğun saldırılar olurken, Fransız-Faslı yönetmen ve filmin başrol oyuncusu Lubna Abidar'ın idamını isteyen bir Facebook sayfası da açıldı.

Ülke ikiye bölündü

Filme karşı protestolar da organize edildi ve İslamcı hükümet "ahlaki değerler ve Fas kadınına" zarar verdiği gerekçesiyle filmi yasakladı. Politikacılar da kavgaya katıldılar. Basın da film konusunda ikiye bölündü.

Haftalık dergi Maroc Hebdo "Evet, Fas'ta fuhuş var ama hassas bir konuyu bu tür kışkırtıcı bir tonda ele almak için hiçbir neden yok" diye yazdı. Özel bir gösterime katılan bazı gazete yorumcuları ise, Kuzey Afrika ülkesindeki tartışmalara yol açan filmi memnuniyetle karşıladılar.