İşte, 2015 senesinin en iyi kitapları

 

Yayın dünyasının belleği DÜNYA Kitap Dergisi’nin yirmi üç yıldır verdiği gelenekselleşmiş “Yılın En İyileri” ödüllerinin sonuçları belli oldu. Yılın Telif ve Çeviri Kitapları, Yılın Polisiye Kitabı ve En İyi Gastronomi Kitabı ödüllerinin 2015 yılı sahipleri açıklandı. 

DÜNYA Kitap Yılın Kitabı Ödülleri Seçici Kurulu Ahmet Büke, Yasemin Aydın ve Alakarga Sanat Yayınları’nı ödüle değer bulurken kısa bir süre önce kaybettiğimiz Sennur Sezer’e de “Saygı Ödülü” verilmesini kararlaştırdı. Altın Sayfa Yılın Polisiye Kitabı Ödülü ise bu yıl Gülce Başer’e gitti. Bu dalda Sevil Atasoy’a da “Emek Ödülü” verilecek. Yemek kültürü kitapları arasındaki seçimdeyse “Yılın En İyi Gastronomi Kitabı” ödülüne Meri Çevik Simyonidis lâyık bulundu. Marianna Yerasimos da yeme-içme kültürüne yıllardır yaptığı katkılar nedeniyle “Gastronomi Kültürü Emek Ödülü” nün sahibi oldu. 

25 yaşına basan DÜNYA Kitap Dergisi tarafından 1993 yılından bu yana verilen DÜNYA Kitap Ödülleri’nden “Yılın Telif Kitabı Ödülü” için 2015’te “Ayın Telif Kitabı” olarak belirlenen 11 kitap arasından seçim yapıldı. Başar Başarır, Faruk Şüyün, Doğan Hızlan, İlknur Özdemir, Selim İleri, Yekta Kopan ve DÜNYA Temsilcisi’nden oluşan seçici kurul, “Yılın Telif Kitabı” ödülünü Ahmet Büke’nin on8 Yayınları’ndan çıkan “Sosyal Ayrıntılar Ansiklopedisi: İnsan Kendine de İyi Gelir”ine verdi. 

“Yılın Çeviri Kitabı” ödülünün sahipleri ise yıl içerisinde “Ayın Çeviri Kitabı” olarak seçilen 9 eser arasından belirlendi. Aynı seçici kurul, ödülün Jaguar Kitap tarafından basılan Aleksandros Papadiamantis’in “Hadula: Bir Ada Öyküsü” kitabının çevirmeni Yasemin Aydın’a verilmesini kararlaştırdı. 

“Yılın Yayınevi” de, aynı toplantıda, aynı seçici kurulca yapılan değerlendirme sonucunda Alakarga Sanat Yayınları olarak belirlendi. Yine aynı Seçici Kurul’ca bu yıl kaybettiğimiz şair ve yazar Sennur Sezer’e “Saygı Ödülü” verilmesi kararı alındı. 

Yılın en iyi polisiye kitaplarının değerlendirildiği Altın Sayfa Polisiye Edebiyat Ödülü’nde ise ödül Gülce Başer’in oldu. Altın Sayfa’nın Erol Üyepazarcı, Faruk Şüyün, Metin Celâl, Seval Şahin ve Sevin Okyay’dan oluşan seçici kurulu, ödülü, Gülce Başer’in Remzi Kitabevi tarafından basılan “Bir Ceset Bir Söz” isimli yapıtına verdi. Aynı Seçici Kurul, gerçek olaylardan yola çıkarak hazırladığı anlatı tadına varan çalışmaları; yaptığı çözümlemelerle polisiye edebiyatı da besleyen önemli katkıları nedeniyle Sevil Atasoy’a “Polisiye Edebiyat Emek Ödülü” verilmesini kararlaştırdı.

Kütüphanelerimizi zenginleştiren yapıtlar ve yazarlar

Yılın telif kitabı

Sosyal Ayrıntılar Ansiklopedisi: İnsan Kendine de İyi Gelir, Ahmet Büke, on8 Yayınları

Çağdaş edebiyatımızın usta öykü anlatıcısı Ahmet Büke, ON8 Blog’daki “Sosyal Ayrıntılar Ansiklopedisi”nde bir yıl boyunca her hafta öykü yazdı. Karakterlerin öyküden öyküye atladığı bir seçki, yeni öykülerle bir araya geldi. Ahmet Büke, kitabında; derinlikli ayrıntılarıyla hem acıtıyor, hem de kırılgan ruhlara şifa olmayı amaçlıyor.

Yılın çeviri kitabı

Hadula: Bir Ada Öyküsü, Aleksandros Papadiamantis, Çeviren: Yasemin Aydın, Jaguar Kitap

“Modern Yunan edebiyatının azizi” kabul edilen Aleksandros Papadiamantis’in dilimize çevrilen ilk kitabı “Hadula.” Romanın karakteri yaşadığı adadaki dertlilerin kapısını çaldıkları yoksul bir kadın. Şifalı bitkilerden hazırladığı ilaçlarla şifa dağıtıyor hastalara. Ve yaşlı Hadula, sonunda her şeyin kökeni olan bir soruna da çözüm buluyor: Yaşamak sorununa. Kitap, Yasemin Aydın’ın çevirisi ve Herkül Millas’ın önsözüyle okura sunuldu.

Yılın yayınevi

Alakarga Sanat Yayınları

Alakarga Yayınları, 2012’de “nitelikli edebiyatın yeni yayınevi” sloganıyla kuruldu. Türk edebiyatının seçkin örneklerine, genç soluklara açık bir yayınevi olmayı, çağdaş yayıncılığa kitabın niteliği yanında görsel estetiği ile de katkıda bulunmayı amaçlıyor. Dünya edebiyatının büyük klasiklerine, çağdaş Batılı yazarlara, düşünce kitaplarına uzanan ilgisi ile Alakarga, kısa zamanda, edebiyat dünyasının da, okurlarında en sevdiği yayınevlerinden biri oldu. Yayınevi Sarnıç Öykü dergisini de okura sunuyor.

Saygı Ödülü

Sennur Sezer

İlk şiiri 1958’de, ilk kitabı “Gecekondu” 1964 yılında yayımlanan, müthiş bir çalışkanlıkla 40’ı aşkın kitaba imza atan Sennur Sezer, 7 Ekim’de aramızdan ayrıldı. Yaşamı boyunca şiirleri ve düzyazılarından oluşan kitaplarıyla pek çok önemli ödüle değer bulunan Sennur Sezer’e, Dünya Kitap Yılın Kitabı Ödülleri Seçici Kurulu da “Saygı Ödülü” verdi.

Altın Sayfa Polisiye Ödülü

Bir Ceset, Bir Söz, Gülce Başer, Remzi Kitabevi

Daha önce iki şiir kitabı yayınlayan Gülce Başer’in ilk polisiyesi “Bir Ceset, Bir Söz”, tam anlamıyla soluk soluğa bir kovalamaca… Tetiği kim çekti? Bu bir intihar mı, aşk cinayeti mi, yoksa hesaplaşma mı? Eşarbı kana bulayan bir yanlışlık mı, yoksa gözdağı mı? O kadın aslında kim? Gözü dünyayı görmeyen bir âşık mı, yoksa usta bir oyuncu mu? İçerideki hain nerede? Polisler, ajanlar neyin peşinde? Bunlar ve daha onlarca soru, romanda polisiye okurunu sarıp sarmalıyor ve kitap bitmeden uyutmuyor!

Polisiye Edebiyat Emek Ödülü

Sevil Atasoy

Prof. Dr. Sevil Atasoy; biyokimya alanında uzmanlık ve tıp bilimleri doktorasının ardından: olay yeri inceleme, kriminal laboratuvarların gelişmesi ve DNA analizlerine katkısı nedeniyle ulusal ve uluslararası ödüller almış bir isim. 2009’a kadar öğretim üyeliğini sürdüren Atasoy, deneyimlerini Doğan Kitap’tan yayımlanan “Acayip İşler”, “Labirent”, “Bu Ayak İzi Senin Dr. Watson”, “Karanlığa Yolculuk”, “Her Çikolata Yenmez”, “Kusursuz Cinayet Yoktur” gibi kitaplarıyla okurlarla da paylaşıyor. Söz konusu kitaplar, polisiye yazarı kadar polisiye okurunu da “eğitiyor.”

Yılın En İyi Gastronomi Ödülü

İstanbulum, Tadım–Tuzum: Bir Varmış Bir Yokmuş, Meri Çevik Simyonidis, İstos Yayınları

İlk kitabı “İstanbulum Tadım-Tuzum, Hayatım” la, İstanbul mutfağının damaklardan ve akıllardan çıkmayan lezzetleri ve bu lezzetlerin ustalarıyla okuyucuyu buluşturan Meri Çevik Simyonidis, bu kez “Bir Varmış Bir Yokmuş” diyor ve bizi İstanbul’da başka sofralara, unutulmayan, isimleri birer markaya dönüşmüş tavernalarda, kokantalarda, pastanelerde ve şarküterilerde bir sohbete davet ediyor.

Gastronomi Emek Ödülü

Marianna Yerasimos

Çocuk eğitimi, yayıncılık, galericilik gibi konularda da önemli çalışmaları bulunan Marianna Yerasimos’un 2002’de yayınlanan Osmanlı mutfağının gelişim ve değişim sürecini inceleyen “500 Yıllık Osmanlı Mutfağı”, bugün yemek kültürü araştırmacıları için önemli bir kaynak. İngilizce ve Yunanca’ya da çevrilen bu kitabın yanı sıra “Evliya Çelebi Seyahatnamesi’nde Yemek Kültürü” gibi yapıtları ve başta “Rum Mübadillerine Göre 1880-1924 Arasında Kapadokya’da Ekonomik Yapı ve Beslenme Alışkanlıkları” adlı araştırması olmak üzere diğer çalışmaları da Marianne Yerasimos’u mutfak kültürümüzün en önemli emekçilerinden biri haline getirdi.