Karacabey Ovasında Sel. Pompalar Neden Çalışmadı,İhmal mi Hırsızlar mı?

Türkiye'nin meyve sebze kaynağı   Karacabey ovası alınan tedbirlere rağmen sel suları altında kaldı. Hafta sonundan itibaren yoğun yağan yağmur ve  dağdan gelen su sebebiyle eski Karadere yatağı taştı. Sel taşkınlarını önlemek için kurulan Pompa istasyonunun çalışmamasının sel tahribatını arttırdı. Hayvanların yemsiz kaldı.

Pompaların çalışmama nedeni Bir hafta önce Şahin Mahallesi'ndeki su tahliye istasyonunda meydana gelen hırsızlık sebebiyle 4 pompa devreye girmediği iddia edilirken her şeye rağmen sorumluların ihmali eleştiriliyor.Sel ekili alanlara zarar verdi ve  yaklaşık 3 bin dönümlük alan sular altında kaldı. 
 Bursa Karacabey'de Dağdan gelen yağmur suları Görecik deresinin seviyesini yükseltince Karadere ile Görecik deresi arasında bulunan sensörlü su tahliye pompaları suyun seviyesine göre çalışıp Görecik deresinde fazlalaşan suyu Karadere yatağına tahliye ediyordu. Ancak Pompalar çalışmayınca binlerce boğa ve büyükbaş hayvanın bulunduğu çiftlik mahsur kaldı hayvanlara yem verilemedi. İddialara göre  Şahin Pompa istasyonunun camını kırıp giren hırsızlar bakır kabloları çaldı. İstasyondaki elektrik panosunu da zarar veren hırsızlar kabloları alamadan  kaçtı. Ancak zarar gören kablolar yüzünden  elektrik panosu arızası giderilmedi ve  tahliye pompaları bir daha çalışmadı.Sorumlularla ilgili soruşturma açılması istendi.

09-01-2020/