KESK'ten Pandemi Kurullarına Çağrı

KESK Samsun Şubeler Platformu yaptığı basın açıklamasında tüm Türkiye'de pandemi süresince çok mağdur olan kesimlerin sesi oldu.   KESK Dönem Sözcüsü Yılmaz TULUK'tan pandeminin en hafif sosylojik ve ekonomik zararla atlatılmasına yönelik önerileri kapsayan ve paylaşılan  basın bildirisi. 

BASINA VE KAMUOYUNA

KESK Samsun Şubeler Platformu tarafından oluşturulan İl Pandemi İzleme Kurulu olağan toplantısını yapmış olup, aşağıdaki hususlara dikkat çekmiştir.

1- Hükümetin Sağlık Bakanlığı üzerinden her akşam saat 19.00-20.00 arası pandemi ile ilgili ülke genelinde vermiş olduğu bilgiler ilimizde de Valilik üzerinden yereldeki sonuçlar noktasında Samsun halkı ile paylaşılmalıdır.

2- İlimizde ve ilçelerimizde kırsal dahil olmak üzere maske takmak zorunlu hale getirilmeli, eczanelere ek olarak bu maskeler belediyeler tarafından da halka ücretsiz dağıtılmalıdır.

3- İl pandemi kurullarında sağlık örgütlerinden pandemi alanında uzman olan ve sendikaların önerdiği hekimler bulunmalıdır.

4- Sağlık çalışanlarının hastanelere ulaşımında hala sıkıntılar yaşanmakta olup, toplu taşıma araçlarında sağlıkçıların ulaşımı için özel yerler oluşturulmalı, sağlıkçıların ulaşımına kamu araçlarından destek verilmelidir.

5- Belediyeler pandemi süresi boyunca tahakkuk edecek su faturalarından ücret almamalıdır.

6- Kamu kuruluşları planladıkları yatırımları ertelemeli, salgın bitene kadar temizlik hizmetlerine her zamankinden daha çok pay ayrılmalıdır. Bu temizlik hizmetleri il genelinde belediyeler tarafından yapılmalıdır.

7- Salgın dönemince tahakkuk eden elektrik ve doğalgaz ücretleri alınmamalıdır.

8- Çıkacak olan infaz yasası neticesinde adliyelerin iş yükü artacak, adliye personelinin çalışma şartları bulaşı önleyecek şekilde olmalıdır.

9- Hükümet ve belediyeler salgının başladığı andan itibaren iş akitleri feshedilmiş yada ücretsiz izne ayrılanlara ayni ve nakdi yardım yapmalıdır.

10- En az 14 günlük sokağa çıkma yasağı ilan edilmeli, ilan tarihinden en az 3 gün önce sokağa çıkma yasağı tarihi halkla paylaşılmalıdır. Zaruri ihtiyaçlar için belirlenen market ve fırınlar açık olmalı, bu süreçte nüfus idaresinden yararlanarak her haneden kısa süreli belirlenecek 1 ‘er kişiye gün içinde ihtiyaçları karşılama için sokağa çıkma izni verilmelidir.

11- İlimizin Bafra, Çarşamba, Terme ilçelerinde mevsimlik tarım işçileri için elektrik ve suyunun önceden hazırlandığı konaklama yerleri belirlenmelidir.

12- Sokak hayvanları ile ilgili gerekli önlemler alınmalıdır.

13- Mevsimlik işçilerin taşınmaları kontrollü şekilde yapılmalı, konaklama yerlerine geldiklerinde sağlık kontrolleri yapılmalıdır.

14- Gıda üretimi ve gıda noktasında düzenlemeler yapılmalı, bu düzenlemeler yapılırken meslek örgütlerinin ve tarım il müdürlüğünün önerileri dikkate alınmalıdır.

15- Salgın döneminde kapanan küçük işletmelere (çay ocağı, pastane, kuaför vb.gibi) pandemi bitimine kadar kira desteği verilmelidir.

16- Kamu kurum ve kuruluşlarında işi olan yurttaşların kendi ve çalışanların sağlığı için gerekli sosyal mesafeyi koruyamadıkları görülmektedir. Bu bağlamda gerekli önlemler alınmalıdır.

FİZİKSEL MESAFENİZİ KORUYUN! EVDE KALIN! SAĞLIKLA KALIN! HAYATTA KALIN!

KESK İl Salgın İzleme Kurulu Adına

Yılmaz TULUK

KESK Dönem Sözcüsü