Meslerk Lisesi Öğrencilerine Farkındalık Paneli

Balıkesir İl Genç Girişimciler Kurulu’nun tüm il genelinde başlattığı “Meslek Liseleri Mesleki Farkındalık” toplantısının 5. si Bandırma Ticaret Odası’nda yapıldı. Bandırma’da bulunan tüm meslek lisesi öğrencilerinin davetli olduğu panele çok sayıda öğrenci ve bölüm öğretmenleri katıldı. 
Balıkesir İl Genç Girişimciler Kurulu, Bandırma Ticaret Odası Genç Girişimciler Kurulu ve Bandırma Ticaret Borsası Genç Girişimciler Kurulu işbirliğiyle hazırlanan seminere konuşmacı olarak Bandırma Ticaret Borsası Başkanı Halit Sezgin, İşkur Bandırma Şube Müdürü Emrullah Narin, iş adamları Mustafa Çoban ve Bora Öziş katıldı. Panelin moderatörlüğünü İMKB Mesleki ve Anadolu Teknik Lisesi Müdürü Selahattin Alkış yaptı.
“Mesleğinle Parlamaya Hazır mısın?” isimli toplantının açılış konuşmasını Bandırma Ticaret Odası Genç Girişimciler Kurulu Başkanı İsmail Çoban yaptı. Çoban, meslek liselerine çok önem verdiklerini, bu konuda çeşitli projeler üzerinde çalıştıklarını, bu toplantının da Balıkesir İl Genç Girişimciler Kurulu öncülüğünde Bandırma Ticaret Odası ve Borsası Genç girişimciler Kurulu olarak organize edildiğinden bahsetti. Çoban’ın ardından konuşan Balıkesir İl Genç Girişimciler İcra Kurulu Başkanı Canset Sevim, TOBB tarafından tüm oda ve borsaların bünyesinde Kadın ve Genç Girişimciler Kurullarının kurulduğu, bu kurulların amacının kadın ve genç girişimcilerin desteklenmesi, girişimcilerin cesaretlendirilmesi ve bilinirliğinin arttırılması olduğu söyledi. Bugün yapılan toplantının ise Balıkesir genelinde yapılan 5. toplantı olduğu ve amacının meslek liselerinden mezun olan kişilerin girişimciliğini desteklemek olduğu ve bu amaçla bu okullardan mezun olmuş başarılı iş adamlarının öğrencilerle bir araya gelmesini sağlayıp, onların tecrübelerinden yararlanılmasının amaçlandığını belirtti. 
Canset Sevim’in ardından konuşmasına başlayan iş adamı Bora Öziş, öğrencilere kendi mesleki hayatına başlangıcını ve karşılaştıkları zorlukları anlattı. Bora Öziş konuşmasında öğrencilere başarıya ulaşmaları için mutlaka hedef belirlemeleri konusunda tavsiyelerde bulundu. Bora Öziş’in ardından işadamı Mustafa Çoban’da gençlere iş hayatındaki zorlukları anlattı ve gençlere iş hayatında başarılı olabilmek için cesaretli olmaları gerektiğini belirtti.
Bandırma Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Halit Sezgin’de iş hayatında güvenilir olmanın  önemine dikkat çekerek  “Öncelikle güvenilir olmak ve güven vermek zorundasınız. Çünkü bitmeyen sermaye güvendir. Ayrıca çok çalışmalısınız. İşinizi, çok sevmeli, adeta işinize aşık olmalısınız.” dedi.
İşkur Bandırma Şube Müdürü Emrullah Narin İşkur hizmetlerinden bahsetti, girişimcilik destek programları ve öğrencilere iş bulma konusunda yapabilecekleri şeylerden bahsetti. Bandırma ve Türkiye genelinde açık iş ilanları ve buralara yerleşen işsizlerin oranlarından bahseden Narin, iş bulmada meslek lisesi öğrencisi olmanın büyük avantajları olduğundan bahsetti.
Panelin sonunda konuşmacılar öğrencilerin sorularını yanıtladı.