Mesut Ergin CHP'ye Geri Döndü

 Ayvalık İlçesinin "Bağımsız"  Belediye Başkanı Mesut Ergin, TBMM’de, CHP grup toplantısında düzenlenen törende, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu tarafından yakasına CHP rozeti takıldı ve  yıllar önce iaday yapılmadığı için istifa ettiği eski partisine dönmüş oldu. 

2014 yerel seçimlerinde Ayvalık Belediye Başkanlığına aday gösterilmesi beklenen Mesut Ergin, parti içi eğilim yoklamalarında birinci olduğu halde CHP Genel Merke'in müdahalesiyle aday gösterilmeyince CHP'den istifa etmiş önce DSP de daha sonra  31 Mart 2019 yerel seçimlerinde Demokrat Parti adayı olarak seçime girip   kazanarak Ayvalık  Belediye başkanı olmuştu.

Başkan Ergin ile birlikte Demokrat Partili yedi meclis üyesi; Ali Jale, Ethem Vardı, Hüseyin Ergin, Merih Arslan, Özge Toygar, Semih Varol ve Tülay Çankaya’ya da CHP rozeti takılarak CHP üyeliğine geçmiş oldu..

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu grup toplantısında yaptığı konuşmada, başarılı çalışmalarını yakından takip ettiği Başkan Mesut Ergin’le  parti çatısı altında tekrar buluşmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Başkan Ergin ise ; “Değerli Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun taktığı parti rozetiyle siyasete atıldığım ilk partim olan Cumhuriyet Halk Partisi’nde mücadeleye devam edeceğim. Ülkemize ve kentimize hayırlı olsun” ifadesini kullandı. Başkan Ergin daha sonra partili arkadaşlarıyla Anıt Kabir'i ziyaret etti.

Öte yandan Mesut Ergin'in CHP'ye geçmesiyle Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisinde oy trafiği muhalefet lehine değişmiş oldu. Son duruma göre Ak Parti ve MHP 'nin oyları 46 da kalırken CHP, İYİ Parti oylarının toplamı 47 oldu. Bu durumda  bağımsız olan 3 meclis üyesinin tavrı meclis işleyişinde önemli rol oynayacak.

19-10-2021/ANKARA - MUSTAFA BAYNAZOĞLU- EDİT : MEHMET LEVENTOĞLU