Nedim Tuna "Somut Usulsüzlükler Var, İl Seçim Kuruluna İtiraz Edeceğiz"

İYİ Parti Balıkesir İl Başkanı Nedim Tuna ; ıslak imzalı tutanaklarda ki usulsüzlükler için yapılan başvurulara rağmen  ilçe seçim kurullarında dikkate alınmayınca  Balıkesir İl Seçim Kurulu Başkanlığına başvuracak. Son merci ise Yüksek Seçim Kurulu.

31 Mart mahalli seçimlerinde Büyükşehir Başkanlığı için kullanılan oylarda ittifak oyları arasındaki farkın az olmasına rağmen yaklaşık 31.000 oya tekabul eden geçersiz oylar ve ıslak imzalı tutanakların birleştirilmeSinde yapılan bariz hata ve  usulsüzlüklerin dikkate alınması ve gereğinin yapılması  için  Balıkesir İl Seçim kurulu Başkanlığına  başvurarak itiraz edecek.

İYİ Parti İl Başkanı Nedim Tuna konuyla ilgili olarak  paylaştığı basın bildirisinde şu ifadelere yer verdi.

"Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinde kontrol edilen ıslak imzalı tutanaklarda yapılmış usulsüzlüklerle ilgili İlçe Seçim Kurullarında red edilen ilçelerle ilgili İl Seçim Kurulu Başkanlığına itiraz için 05.04.2019 Cuma (yarın) saat 11:30 da Adiye binasında bulunacağız.  
Nedim Tuna İYİ Parti Balıkesir İl Başkanı"

Konuyla ilgili olarak İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener imzalı paylaşımda ise şu bilgilere yer verildi.

"İYİ Parti’nin ilçe ve il seçim kurullarına yaptıkları tüm itirazlar Seçim ve Hukuk İşleri Başkanlığımız tarafından takip ediliyor. Bu takip, son merci olan Yüksek Seçim Kurulu’na kadar da devam edecek.

Vatandaşlarının vergileriyle sağlanan devletin bütün imkanlarını kullanan adaylara karşı, kullanılan kirli siyaset diline rağmen, büyük bir özveriyle partimizi temsil eden bütün adaylarımıza, adlıkları sonuçtan bağımsız olarak bir kez daha teşekkür ederim.

Kesin sonuçlar açıklanıncaya dek Balıkesir’den Uşak’a, Manisa’dan Kahramanmaraş’a dek itiraz süreçlerini işletmek suretiyle, demokrasi mücadelesi veren bütün adaylarımızın da sonuna dek yanında olduğumuzu ilan etmek isterim.

Sandık kurulu mührü taşımayan oy pusulalarının geçerli sayıldığı 16 Nisan Halk Oylaması başta olmak üzere, geçtiğimiz seçimlerde kamuoyunda güvenirliği hayli zedelenmiş olan seçim kurullarını da verecekleri demokratik ve adil kararlarla güven tazelemeye davet ediyorum."
 

BANDIRMA GERÇEK - 04-04-2019 - HABER :OĞUZ YÜRÜTÜRK