ÖDP Özgürlük Ve Demokrasi Partisi Açıklama Yaptı

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP), seçim sonuçlarına ilişkin açıklama yaptı. Açıklamanın tamamı şöyle:
Erdoğan ve AKP yenildi, şimdi Haziran Türkiyesi'ni kurma zamanı
2015 seçiminin tartışmasız sonucu Erdoğan ve AKP’nin yenilgisidir.

Halk, Erdoğan ve AKP’ye hayır dedi.

Haziran direnişinin yerinden ettiği, çözülüşünü başlattığı Erdoğan ve AKP için yolun sonu görünmüştür.

Erdoğan’a yolun sonunu gösteren, ülkenin ilerici, barıştan yana, demokrat, devrimci güçlerinin AKP’ye hayır diyerek seçimlerde geliştirdiği dayanışma olmuştur.

HDP bu anlamda barajı aşarak, önemli bir başarı kazanmıştır. Bu başarıda AKP’ye hayır diyen sol-demokrat güçlerin önemli bir katkısı vardır.

Seçim sonuçları Parlamentoya giren muhalefet partilerine önemli bir sorumluluk yüklemektedir.

Bu sorumluluk, halkın taleplerine sadık kalarak, AKP’ye hiçbir koşulda iktidar olanağı yaratmamaktır.

AKP’nin üzerini örttüğü yolsuzluklara, MİT tırlarında taşınan silahlara kadar iktidarın tüm suçlarına ilişkin gerçek bir yargılamanın önü açılmalıdır.

12 Eylül ürünü yüzde 10 barajı ve adaletsiz seçim sistemi tümüyle kaldırılmalı, demokratik bir seçimin imkanı yaratılmalıdır.

Seçimin bizim önümüze koyduğu en önemli sorumluluk ise, AKP’ye hayır diyen Gezi milyonlarının arayışına yanıt vermek, Hayır’ların işaret ettiği Evet’i yani “Haziran Türkiyesi”ni bir seçenek haline getirmektir. Seçimlerin devrimciler açısından belirgin sonucu budur.

Şimdi, yeni bir mücadele döneminin başındayız.

Erdoğan ve AKP iktidarının sonunun göründüğü bu koşullarda, AKP düzeniyle gerçek bir hesaplaşmanın yolunu açacak devrimci kurucu bir seçeneği yaratma mücadelesini bir adım daha ileri taşımalıyız.

Bunun için şimdi Birleşik HAZİRAN Hareketi’ni birleşik direnme mücadelesini, kurucu bir zeminde güçlendirmek için HAZİRAN Meclislerinde birleşme zamanıdır.