Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Cevdet Erdöl'den Margarin Uyarısı

Prof.Dr. Cevdet Erdöl: Margarin yerine özellikle çocuklarımız için Tereyağı tercih edilmeli,ded,.

A Haber Zeynep Bayramoğlu ile 'Kadraj' programının konuğu olan Sağlık Bilimleri Üniversitesi rektörü Prof.Dr. Cevdet Erdöl, sağlıklı yaşamla alakalı çok önemli açıklamalarda bulundu.

Zeynep Bayramoğlu'nun "Özellikle kaçındığınız bir yiyecek türü var mı? Karadenizlilerin sofrasından tereyağı eksik olmaz." sorusunu yanıtlayan Erdöl şu ifadeleri kullandı:

"Ben tereyağından kaçınmıyorum. Trabzon tereyağını bulunca yiyorum. Bulmayınca da şükrediyorum. Margarin türü yağları kullanmayı sevmiyorum. Tereyağını eskiden çok fazla töhmet altında bırakırlardı 'Aman tereyağı yemeyin, mutlaka margarin yiyin.' Ben bunun ticari bir slogan olduğunu düşünüyorum. Ülkemize margarin sektörünün girebilmesi için pek çok bilim insanını kullandıklarını düşünüyorum. Tereyağı ve margarinin erime ve donma dereceleri birbirinden farklıdır, muhtevaları farklıdır. Katı yağ yiyecekseniz kesinlikle tereyağı tercih edilmeli."

Prof.Dr. Cevdet Erdöl Kimdir?

16 Şubat 1958'de Trabzon Sürmene'de doğdu. Baba adı Hasan Arslan, anne adı Ayşe'dir.

Tıp Doktoru ve Öğretim Üyesi; İstanbul Üniversitesi Edirne Tıp Fakültesinden askeri doktor olarak mezun oldu. Ankara GATA'da iç hastalıkları ve kardiyoloji ihtisası yaptı. ABD'de Washington DC'de eğitim gördü.

Ağrı ve Ankara Mevki Askeri Hastanelerinde çalıştı. GATA'da yardımcı doçent olarak görev yaptı. Bursa Yüksek İhtisas Hastanesine atandı. Doçent olarak, KTÜ Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalında öğretim üyeliği ve Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanlığı yaptı. 2002'de profesör oldu. Yüzden fazla araştırması ve makalesi ulusal ve uluslararası yayınlarda yer aldı. 22 ve 23. Dönemde Trabzon Milletvekili seçildi. 22 ve 23. Dönemde TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanlığı görevinde bulundu. 24. Dönemde aynı Komisyonun Başkanlığına yeniden seçildi. 23. Dönemde TBMM Çocuk Hakları İzleme Komitesinin kurulmasına öncülük etti ve Başkanlığını üstlendi.

İyi düzeyde İngilizce bilen Erdöl, evli ve 3 çocuk babasıdır.