Şefik Koman'dan " Biz Bu Toprağın Çocuklarıyız " İmza Günü

Şefik KOMAN Manyas’a bağlı Çavuşköy’de 1932 yılında dünyaya gelmiştir. İnşaat ustası bir babanın oğludur. Ortancaları kız olmak üzere üç kardeştirler ve en küçüğü Şefik KOMAN’dır. 
Köylerindeki okul, öğretmenin askere gitmesiyle kapandığından, babası ilkokul üçe kadar okumuş olan büyük oğlu Tevfik’ i okutabilmek için evini Manyas ilçesine taşımıştır. Şefik KOMAN da bu nedenle ilkokulu burada okumuştur. 
İlkokulu bitirdikten sonra Savaştepe Köy Enstitüsüne gitmiş ve 1952’de öğretmen olmuştur. Üç yıl Siirt’te, On sekiz yıl da Balıkesir’in değişik ilçe ve köylerinde çalıştıktan sonra1975 yılında kendi isteğiyle Bandırma Merkez’den İstanbul’a atanmıştır. İstanbul’un Şişli, Eyüp ve Fatih ilçelerinde de yedi yıl çalıştıktan sonra en son çalıştığı Fatih Aksaray Oruç Gazi İlkokulu’ndan 1982 yılının 26 Şubat’ında emekli olmuştur. Bir süre İstanbul’ da oturduktan sonra 1990 yılında Bandırma’ya yerleşmiştir.
Çeşitli basın kuruluşlarında yazıları ve şiirleri yayınlanan Şefik KOMAN, Köy Enstitüleri ile ilgili anılarını ve şiirlerini “Biz Bu Toprağın Çocuklarıyız” adlı kitabında topladı. Bandırma Belediyesi Kültür Yayınları kapsamında yayınlanan kitabın imza günü 24 Kasım Perşembe günü saat 19;00’da Sanat Kafe’de yapılacak.

BG-HABER SİMGE KÖSE