Sinemalarda gökkuşağı gibi hafta

Yaz vizyonunu korku ve romantik komediler işgal etmeden hemen önce, renkli bir hafta sanatseverleri bekliyor
Bugün vizyona tam sekiz film girerken, yapıtlar komediden gerilime, yerli filmlerden Avrupa sinemasına, aksiyon dolu casus filmlerinden fantastiğe adeta gökkuşağı gibi bir çeşitlilik gösteriyor.

“ERDAL BAKKAL” VE BARINAK YILDIZI

Fenomen “Leyla ile Mecnun” dizisinin Erdal Bakkal’ı Cengiz Bozkurt, son dönemlerde canlandırdığı rollerin aksine bu kez “İyi Biri.” Altın Portakal Film Festivali’nde “Ulusal Seyirci Ödülü” alan “İyi Biri”nde Mustafa Alabora, Macit Sonkan, Asuman Çakır ve Devrim Atmaca ile barınaktan 500 köpek arasından seçilen Kara kız rol alıyor. Ayhan Sonyürek’in yönettiği “İyi Biri”, Antakya’nın Samandağ ilçesinde yaşayan, 40 yaşında, tutunamamış bir adamın, ev, iş ve eş bulma hayaliyle Mersin’in Mut ilçesindeki asker arkadaşına gitmek için, yanında köpeğiyle yola çıkmasının konu edildiği bir film. 

JEAN RENO DEDE OLURSA... 

Fransız sinemasının en karizmatik yıldızlarından Jean Reno, Rose Bosch’un yönettiği “Dedemle Bu Yaz”da (Avis de Mistral) dede rolünde. Reno’ya Anna Galiena, Chloe Jouannet ile Hugo Dessioux’un eşlik ettiği fi lm, Avrupa sinemasını özleyenler için hoş bir alternatif. “Dedemle Bu Yaz”da; Lea, Adrien ve küçük kardeşleri Theo, seneler öncesinde yaşanmış bir tartışma nedeniyle hiç görmedikleri dedeleri Paul’ü ziyaret etmek için yaz aylarında onun yaşadığı yere gidiyorlar. Ne var ki bu ziyaret hiç de bekledikleri tatile dönüşmüyor, çünkü anne ve babaları boşanmanın eşiğinde. 

KUTLUĞ ATAMAN’IN “KUZU”SU 

Kutluğ Ataman’ın yönettiği ve Nesrin Cavadzade, Cahit Gök, Mert Taştan ile Sıla Lara Cantürk’ün oynadığı “Kuzu” haftanın yerli yenilerinden. Filmde; köyün en fakir ailesinin hanımı olan Medine, oğ lu Mert’in sünneti için köyde ufak da olsa bir ş ölen yaparak toplum içerisinde varlık gösterebilmeyi çok arzuluyor. Şölen için tandırda pişirmek üzere bir kuzuya ihtiyacı var. Kocası İsmail’in tek derdiyse şehre gelen şarkıcı. Öte yandan Mert’in ablası Vicdan da, kardeşini, eğer düğün için kesecek kuzu bulamazlarsa onu keseceklerine inandırıyor. Kesilmekten korkan Mert ise düğün için kuzu aramaya başlıyor. 

JOVOVICH VE BROSNAN’LA AKSİYON 

Bu hafta sonu yeni bir aksiyon fi lmi seyretmek istiyorsanız, adresiniz belli: “Ölümcül Takip” (Survivor). James McTeigue’nin yönettiği ve Milla Jovovich, Pierce Brosnan, Dylan McDermott ile Angela Bassett’in oynadığı fi lmde; Londra’daki ABD Büyükelçiliğinde görevli Kate Abbott bombalı saldırıdan kıl payı kurtuluyor. Ancak bu saldırı ve yaşanan kayıplar Kate’in üzerine yıkılıyor. Şüpheli durumuna düşen ve tek başına kalan Kate, yetkililerden ve kendisini öldürmeye çalışan adamdan bir adım önde olmak zorunda kalıyor. Ayrıca bir yandan adını temize çıkarmaya uğraşırken, diğer yandan da bir terör saldırısını engellemeye çalışmak durumunda. 

ANİMASYON MERAKLILARINA 

Pete Docter’in yönettiği animasyon film “Ters Yüz” (Inside Out) de haftanın yenilerinden. Filmde; babası San Francisco’da yeni bir işe başlayınca Riley de hepimiz gibi neşe, korku, öfk e, tiksinti ve üzüntü duyguları ile hareket ediyor. Duygular, Riley’nin zihninin içinde ana merkezde yaşıyor ve ona günlük hayatında tavsiyeler veriyorlar. Riley ve duyguları San Francisco’da yeni bir hayata alışmak için büyük çaba sarf ederken ana merkezde kargaşa baş gösteriyor. 

HER HAYATIN BİR ŞARKISI VAR 

Fransa-Belçika ortak yapımı “Hayatımın Şarkısı”ysa (La Famille Belier), seyircisini hem güldürmeye hem de ağlatmaya aday. Filmin başrolünde 16 yaşındaki Paula ve mandıracılık yapan ailesi var. Paula ailenin tek işiten üyesi olarak, neredeyse her gün sağır anne babası ile kardeşinin mecburi çevirmenliğini yapıyor. Yaklaşan yerel seçimlerde belediye başkanlığına adaylığını koyan babası Paula’ya her zamankinden daha çok ihtiyaç duysa da Paula’nın müzik öğretmeni bu sırada onun şarkı söyleme yeteneğini keşfediyor ve bir şarkı yarışmasına katılması için cesaretlendiriyor. Filmde Karin Viard, François Damiens, Eric Elmosnino ile Louane Emera oynuyor. 

İŞARET DİLİYLE BİR FİLM 

Miroslav Slaboshpitsky’nin yönettiği ve Grigoriy Fesenko, Yana Novikova, Rosa Babiy ile Alexander Dsiadevich’in oynadığı “Kabile” (The Tribe) ise Ukrayna yapımı bir fi lm. Yapıtta işaret dili konuşuluyor. Altyazı yok, seslendirme de yok... Zaten aşk ve nefreti anlamak için sese ihtiyacımız yok. Seyirciyi iki saatliğine bambaşka bir dünyaya sokan film Ukrayna’da sağır ve dilsiz okulunda yatılı okuyan bir gencin başına gelenleri anlatıyor. Senaryosu da yönetmen Miroslav Slaboshpitsky tarafından yazılan fi lmin görüntü yönetmenliğini Valentyn Vasyanovych yapıyor. 

“HARRY POTTER”I ÖZLEDİYSENİZ... 

Küçük bir kasabada kız arkadaşının ölümüyle suçlanarak herkes tarafından cephe alınan Ig Perish, bir sabah uyandığında kafasında iki adet boynuzun çıktığını görüyor ve doğaüstü güçlerin etkisi altına girerek gerçek katili bulmak için harekete geçiyor. "Boynuzlar" adlı fantastik aksiyon fi lminin başrolünde ise büyüdüğüne sinemada tanık olduğumuz Daniel Radcliff e nâm-ı diğer Harry Potter var. Alexandre Aja’nın yönettiği fi lmde Radcliff e’in rol arkadaşlarıysa Max Minghella, Joe Anderson ve Juno Temple.