TÜKDER Bandırma.Tüketici Yolunacak Kaz Değildir.

Son günlerde yaşanan fırsatçı fiyat artışları nedeniyle vatandaşların  yaşadığı sıkıntılara yönelik Bandırma TÜKDER Başkan ve Yönetim kurulunca bir basın bildirisi yayınlandı.

"Yıllardır iyi yönetilemeyen ekonomi nedeniyle oluşan ekonomik krizin faturası ,her zamanki gelenek bozulmayarak aşırı zamlar ile tüketiciye kesilmiştir..

TÜİK tarafından son 19 yılın en büyük en yüksek enflasyon oranı açıklanmış,yoksul ve aç sayısı inanılmaz sayıda artmıştır.Ülkenin kaynakları bazı güçlü şirketlere aktarılmış ,ekonomik paketler onlar lehine açıklanmış ,tüketicinin payına ise zamlar ,yoksulluk ve açlık düşmüştür. Her fiyat artışları, her zamlar soframıza bir yıkım olarak geri gelmiş ,mutfaklarımızı ateş sarmıştır.

Asgari ücrete yapılan zammın üzerinden henüz 15 gün geçmeden ,katmerli olarak geri alınmaya başlanmıştır. Çay kaşığı ile verip kepçe ile alıyorsunuz. Ekonominin başarısı bu mu? Türk İş Aralık ayı rakamlarına göre : Dört kişilik bir ailenin sağlıklı dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık harcama tutarı ( açlık sınırı) 4.013 .26 TL Ocak Ayı açlık sınırı ise 13.073 TL dir. Bekar bir kişinin yaşam maliyeti 4.927.00 TL ile asgari ücretin üzerindedir.

Emekli maaşları ayrı bir garabet.Söylenen rakamlar açlık sınırının altında , ülkeye onca yıl hizmet etmiş emeklilerimiz açlığa mahjküm edilmektedir. Küçük esnaf sattığı fiyata ürünü rafa koyamamakta, gelen zamlar nedeniyle sermayesi erimiş durumda olup kepenk kapatmaya başlamıştır. Yapılmak istenen küçük esnafı aradan çıkarıp meydanı zincir marketlere bırakmaktır. Döviz kurunun inanılmaz yükselişi, fiyatları uçurdu,kur düştü, fiyatlar yerinde saymaya devam etti.

Market fiyatlarını düşürün dediniz, ancak kendi cebimizden fahiş fiyatlarla ürün almaya devam ediyoruz. Yenilenmeyen altyapılardan dolayı , kayıp enerji bedellerini ödemerye devam edşiyoruz, yük yine tüketicinin sırtında. Tüketicilerimiz besin değeri yüksek ekonomik ve sağlıklı gıdaya ulaşamayacak , merdiven altı imalatlar ,taklit ve tağşiş ürünkler artacak, tüketicinin sağlığı tehlikeye düşecektir.

TÜKETİCİ YOLUNACAK KAZ DEĞİLDİR

Anayasanın 172.maddesi devleti , tüketicileri koroyucu tedbirleri almakala görevlendirmiştir. Ancak geldiğimiz noktada görülüyor ki. her şeyin faturası tüketiciye kesilerek açlık ve yoksulluğa terk edilmektedir.  Evrensel hakkımız olan temel ihtiyaçlarımızın karşılanma hakjkının karşılığını bulmasını istiyoruz.

Ülkemizde kaynak vardır, bu kaynakları güçlü olan sermayenin yararına değil ,güçsüz olan halkın yararına kullanılmalıdır.

Talebimiz açık ve nettir, insanca yaşayabilmemiz için elektrik , doğalgaz ve su gibi temel ihtiyaç maddeleri kamulaştırılsın , zamlar geri alınsın ,maaşlar ve ücret yaşam kalitesini yükseltecek şekilde güncellensin, ekonomik krizin faturasını sorumlusu kimlerse onlar ödesin.Temel gıdada KDV ıfırlansın ,temel ihtiyaçlarda ise yüzde 1'e düşürülsün ,Emekli ve asgari ücretle çalışanlara insani elektrik , doğalgaz ve su belli miktarlarda ücretsiz yapılmalı.

BİLİNMELİDİR Kİ, HAKSIZLIKLARA KARŞI DİLSİZ ŞEYTAN OLMAYACAĞIZ. HAKSIZLIKLARA KARŞI İNSANCA YAŞAMAK İÇİN MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ. 

YAŞASİN TÜKETİCİ MÜCADELESİ

TÜKDER BANDIRMA  BAŞKANI NURAY DİLEK HÜGÜL

18-01-2022/TÜKDER BANDIRMA