Türkiye Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya katılmasına karşı çıkıyor

Türkiye Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya katılmasına karşı çıkıyor
Euronews'in AP kaynaklı  haberine göre Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Cuma günü yaptığı açıklamada, ülkesinin Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya katılmasına "olumlu olmadığını" söyleyerek, Türkiye'nin Batı askeri ittifakının bir üyesi olarak statüsünü iki ülkeyi kabul etme hamlelerini veto etmek için kullanabileceğini belirtti.

Erdoğan, "İsveç ve Finlandiya ile ilgili gelişmeleri takip ediyoruz ama olumlu düşünmüyoruz" dedi.

Türk lider muhalefetini İsveç ve diğer İskandinav ülkelerinin Kürt militanlara ve Türkiye'nin terörist olarak gördüğü diğerlerine verdiği iddia edilen desteği gerekçe göstererek açıkladı.

Ayrıca, Türkiye'nin 1980'de Yunanistan'ı NATO'nun askeri kanadına geri almayı kabul etmesinden bu yana geçmişteki “hatasını” tekrarlamak istemediğini söyledi. Eylemin Yunanistan'ın “NATO'yu arkasına alarak Türkiye'ye karşı bir tavır almasına” izin verdiğini iddia etti.

Erdoğan, iki İskandinav ülkesinin yapabileceği herhangi bir katılım girişimini engelleyeceğini açıkça söylemedi, ancak NATO tüm kararlarını konsensüs ile alıyor, yani 30 üye ülkenin her birinin kimlerin katılabileceği konusunda potansiyel veto hakkı var.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Finlandiya ve İsveç'in dünyanın en büyük güvenlik örgütüne katılmak için resmi başvuruda bulunmaları halinde memnuniyetle karşılanacaklarını söyledi.

Birçok NATO yetkilisi, üyelik prosedürünün “birkaç hafta” içinde tamamlanabileceğini, ancak üye ülkelerin katılım protokolünü onaylamasının yaklaşık 6 ay sürebileceğini söyledi.

13-05-2022/(AP)