UEDAŞ'tan İşçi Kıyımı

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Bursa il başkanı Yüksek Yılmaz, UEDAŞ’ta işçi kıyımı yaşandığını ileri belirtirken, 400 çalışanın işten çıkarıldığını açıkladı.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Bursa il başkanı Yüksek Yılmaz, ‘UEDAŞ – CLK Uludağ’da neler oluyor’ konulu bir basın toplantısı düzenledi.
Parti binasında düzenlenen basın toplantısında konuşan Yılmaz, “Bilindiği üzere Bursa – Balıkesir – Yalova – Çanakkale illerinin elektrik dağıtım işlerini yapan Uludağ Elektrik Dağıtım A.Ş., 2010 yılının Ağustos ayında sonuçlanan özelleştirme ihalesi ile Cengiz – Limak – Kolin ortaklığına devredilmiştir. AKP iktidarını beslemek için oluşturulan havuzun en önemli aktörlerinden olan bu üçlü yapı, yakın tarihimiz de pek çok tartışmalı işle anılmaktadır.” diye konuştu.

UEDAŞ İŞÇİ KIYIMI YAPIYOR!

5 yıllık özelleştirme döneminde kamu dönemine göre herhangi bir olumlu farklılığın görülmediği şirkette şimdi de işçi kıyımına başlandığını anlatan MHP Bursa il başkanı Yüksek Yılmaz, “Şirketle ilgili alınan bilgilere göre Uludağ Elektrik Dağıtım A.Ş. – CLK Uludağ Elektrik Satış A.Ş. ve yapının operasyon şirketi olan Uludağ Elektrik Hizmetleri A.Ş. firmasından yaklaşık 400 personelle yolların ayrıldığı ve çalışanların iş akitlerinin feshedildiği, özellikle dağ yöresinde ki şirkete ait işletmelerin kapatıldığı öğrenilmiştir. Toplam çalışan sayısının yüzde 16’sına karşılık gelen bu rakam yaşanan olayın ne kadar vahim olduğunun açık bir göstergesidir.” dedi.

ELEKTRİK DAĞITIM HİZMETLERİ AKSAYACAKTIR

Bu kadar işçi çıkarmanın elektrik dağıtım hizmetlerinde sorunlara yol açacağını anlatan MHP’li Yılmaz, “Şirketin, 2016-2020 yılları için tarifesi oluşturulurken geçmiş 3 yılda ki işçi maliyetleri göz önüne alınmış ve bu şekilde hesaplama yapılmıştır. Ancak tarife döneminin henüz ilk yılında personel sayısını yüzde 16 düzeyinde azaltmak bir bakıma tarifeleri yapan EPDK’yı açık olarak kandırmak demektir. Hesaplamalarımıza göre şirket yaptığı bu işçi kıyımıyla yılda 20 Milyon – 5 Yılda ise 100 Milyon haksız kazanç elde edecektir.” şeklinde konuştu.

Piyasanın düzenleyicisi olan EPDK ve piyasanın sorumlusu ve sahibi olan Enerji Bakanlığı’nın acil olarak buna müdahale etmesini isteyen MHP Bursa il başkanı Yüksek Yılmaz, “UEDAŞ’ın, CLK Uludağ’ın, Uluğ A.Ş.’nin bu yanlıştan bir an evvel dönmesini ve çalışanlara yeniden işbaşı yaptırmasını istiyoruz.” diye konuştu.

MHP Bursa il başkanı Yüksek Yılmaz, “işçiler maliyeti azaltmak için mi çıkarılmış” sorusuna ise; “Başka izahı yok bunun. Hem maliyeti azaltmak açısından ama Bursalılara yansıması olarak ise zaten aksayarak giden hizmetlerin daha da artarak aksayacağını görebilmekteyiz.” karşılığını verdi.

BİZ GÖREVİMİZİN BAŞINDAYIZ

MHP Bursa il başkanı Yüksek Yılmaz, kendisine yöneltilen “Bir çok il yönetimi görevden alındı. Sizin de görevden alınacağınız söyleniyor, ne diyorsunuz? sorusuna ise, “Milliyetçi Hareket Partisi’nde son günlerdeki sıcak gelişmeler ve görevden alınmalar yaşanmaktadır. Bu zaman zaman kamuoyunda Bursa teşkilatı ile ilgilide dile getiriliyor. Biz görevimizin başındayız, diğer gelişmeler gündemimiz dışındadır.” şeklinde cevap verdi.

 

BG HABER MERKEZİ - BUSE EROL