Yatırımlara Devam Kararı Alan Vodafon Servis Gelirleri Yükseliyor

Vodafone'dan "Türkiye'ye yatırımlara devam" mesajı

Vodafone Türkiye'nin servis gelirleri nisan-haziran döneminde yüzde 19,5 artarak 1,9 milyar liraya ulaştı. Şirket, 'Türkiye'ye yatırımlara devam' mesajı verdi.
 
İSTANBUL (AA) - Vodafone Türkiye'nin servis gelirleri, 2016-2017 mali yılının ilk çeyreğini kapsayan nisan-haziran döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 19,5 artarak 1,9 milyar liraya ulaştı. Şirket "Türkiye'ye yatırımlara devam" mesajı verdi.

Vodafone'dan yapılan açıklamada, şirket, Türkiye'nin Dijital Dönüşümüne odaklı stratejik yatırım programıyla 2016-2017 mali yılının ilk çeyreğinde kesintisiz büyümesini sürdürdü. Şirket böylece kesintisiz büyümesini 27'nci çeyreğe taşıdı.

 

Bu dönemde şirketin servis gelirleri, gerçekleştirdiği 4,5G yatırımlarıyla geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 19,5'lik artışla 1,9 milyar liraya yükseldi.

Vodafone Türkiye'nin toplam abone sayısı da mali yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre 1,3 milyon artarak 22,4 milyona yükseldi. Şirketin faturalı abone sayısı da 10,2 milyona çıkarak, toplam abone bazının yüzde 45,5'ine ulaştı.

Şirketin büyümesinde 1 Nisan 2016'da lanse edilen 4,5G etkili oldu. Bu sayede Vodafone'un veri gelirleri nisan-haziran döneminde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 65 arttı. Aynı dönemde Vodafone abonelerinin toplam veri kullanımı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 120 artışla 78 bin terabayta ulaştı.

Vodafone Türkiye'nin mali yılın ilk çeyreğinde akıllı cihaz penetrasyonu da geçen yılın aynı dönemine göre 15 puan artışla yüzde 65'e çıktı.

 

 

- Kurumsal segment gelirlerinde yüzde 28'lik büyüme

 

Türkiye'de işletmelerin dijital haritasını çıkarmak ve ihtiyaçlarını belirlemek amacıyla "Yarına Hazırım Platformu"nu hayata geçiren Vodafone, kurumsal alanda istikrarlı büyümesini sürdürdü.

Vodafone Türkiye, kurumsal segment toplam gelirlerini 2016-2017 mali yılının ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 28 artırdı.

"Vodafone SüperNet Telefonsuz ADSL" hizmetini de lanse eden Vodafone Türkiye'nin, sabit genişbantta hızlı büyümesi ise devam etti. Şirketin son bir yılda 281 bin net abone artışıyla sabit genişbant abone sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık üç katına çıkarak 424 bine ulaştı. Bu dönemde sabit hizmetlerden elde edilen servis gelirleri ise geçen yılın nisan-haziran dönemine kıyasla yüzde 69 arttı.

 

- "Türkiye bizim için önemli ve hızlı büyüyen bir pazar"

 

Açıklamada görüşlerine yer verilen Vodafone Grubu Dünya Üst Yöneticisi (CEO) Vittorio Colao, Türkiye pazarına güven ve bağlılıklarını sürdürdüklerini ifade etti.

Türkiye'ye yatırımlarının ve ülke ekonomisine duydukları güvenin devam ettiğini aktaran Colao, "Türkiye'nin demokratik kurumlarına yapılan dehşet verici saldırıları kınıyor, hayatını kaybeden masumların yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Belirtmek isteriz ki Vodafone Grubu, Türkiye'nin uzun soluklu bir yatırımcısıdır ve Türkiye'deki faaliyetleriyle gurur duymaktadır. Türkiye'nin ikinci en büyük uluslararası doğrudan yatırımcısı olarak yatırımlarımıza uzun yıllar devam ederek Türkiye'ye olan desteğimizi sürdüreceğimizi bir kez daha vurgulamak isteriz." değerlendirmelerini yaptı.

Vodafone Türkiye CEO'su Gökhan Öğüt de 15 Temmuz akşamı Türkiye'nin demokratik kurumları ve demokrasisine yapılan saldırıları şiddetle kınadıklarını vurgulayarak, saldırılarda hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yakınlarına ve halka başsağlığı diledi.

Olaylar boyunca kesintisiz hizmet vererek, abonelerin acil iletişim ihtiyaçlarına destek olmak için ücretsiz data ve konuşma verdiklerini anımsatan Öğüt, "Türkiye bizim için önemli ve hızlı büyüyen bir pazar. Türkiye pazarına güven ve bağlılığımız sürüyor. Ülkemizin dijital geleceğine öncülük etme hedefimizle yatırımlarımıza aynı hız ve kararlılıkla devam edeceğiz." ifadesini kullandı.

Öğüt, 2016-2017 mali yılının ilk çeyreğinin, Türkiye'nin uçtan uca dijital kalkınması hedefiyle ilan ettikleri "Dijital Dönüşüm Hareketi"nin istikrarlı büyümelerine katkı sağladığı bir dönem olduğunu dile getirdi.

Bu çeyrekte özellikle 4,5G alanında attıkları adımların şirketi büyüttüğünü gördüklerini aktaran Öğüt, şunları kaydetti:

"Hizmet verdiği ülke sayısı açısından dünyanın en geniş 4,5G ağına sahip operatörü olarak bu teknolojiyi Türkiye'nin en ücra köşesine kadar götürme hedefimiz doğrultusunda başlattığımız '4bucakG' stratejimizi bu çeyrekte başarıyla hayata geçirdik. Bugün 81 ilde 7 bini aşkın çekim noktasıyla 1 Nisan'daki 4,5G lansmanımızda taahhüt ettiğimiz şekilde 'Türkiye'de en geniş kapsamaya sahip operatör' olduk.

Vodafone Türkiye olarak, mobil hizmetlerde hayata geçirdiğimiz 4,5G ve büyük bir heyecanla çalışmalarını yürüttüğümüz 5G ile sabit hizmetler alanında binalara ve evlere kadar giden fiber teknoloji hizmetleriyle ülkemizin bir Gigabit toplumuna dönüşeceğine inanıyoruz. Bu doğrultuda Vodafone Türkiye olarak, dünyadaki son genişbant teknolojilerini ülkemize getirerek tüketicilerimiz için yatırımlarımıza son hız devam edeceğiz."