Bakan Ağbal 'Ekonominin gidişatından mutlu değilim'

 

Dış ticaretin iyi gitmediğini belirten Maliye Bakanı Ağbal, ekonominin gidişatından memnun olmadığını açıkladı.

1 Kasım seçimlerinin ardından Maliye Bakanlığı görevini Mehmet Şimşek’ten devralan Naci Ağbal, Financial Times’a verdiği röportajda ekonominin gidişatından mutlu olmadığını söyledi. 

İlk kez bir uluslararası yayın kuruluşuna röportaj veren Ağbal, “Mutlu değilim, çünkü dış ticaretimiz iyi gitmiyor, çünkü jeopolitik riskler var. Rusya, Suriye, Irak, tüm bu pazarlarda düşüş yaşanıyor” dedi. Ağbal, makro ekonomik göstergeler konusunda da temkinli konuştu.

Financial Times haberinde, “Hükümetin diğer bakanları giderek yükselen enflasyon ve zayıf TL konusunda toparlanmanın yakın olduğunu söylese de Ağbal daha dikkatli konuşuyor” ifadelerine yer verdi. Ağbal, röportajda 4 aydır yürüttüğü Maliye Bakanlığı süresince önceliklerini işgücü piyasasının esnekliğini artırmak, vergi mevzuatını sadeleştirmek ve ticaret hukukunun işlerliğini etkinleştirmek olarak sıraladı. Ağbal, bu konulardaki yasa tasarılarını gelecek aylarda Meclis’e sunmak istediğini ifade etti. Ağbal, röportajda hükümetin seçim vaatlerinin 2016 bütçesine dahil edildiğini de söyledi ve 1300 TL’lik asgari ücret gibi adımlarla popülist politikaların uygulandığı eleştirilerini reddetti. Ağbal, “Tüm seçim vaatleri bütçe dahilinde. Özel sektöre asgari ücret desteği ve diğer tüm unsurların maliyetlerini bütçeye ekledik” diye konuştu.