Bandırma Kitap Fuarı Ünlü Yazarların Katılımıyla Açıldı

Bandırma Belediyesince düzenlenen kitap günleri Bandırma Kitap Fuarı açılışıyla  başladı. Balıkesir Valiliğinin başlattığı Balıkesir Eğitimi Niteliğini Geliştirme ve İzleme (BENGİ) Projesi kapsamında, Bandırma Kaymakamlığı nın da destek verdiği kültür  etkinliğinin  açılışına ünlü yazarların katılımı ilçede heyecan yarattı.

 Ahmet Ümit ,Mario Levi, Murat Güloğlu ,Osman Balcıgil,Bestami Yazgan 'ten oluşan yazarlar , İDO Bandırma İskelesi’nde Bandırma Belediye Bandosu eşliğinde  karşılandı ve  vatandaşlarla birlikte   Kitap Fuarının kurulduğu Cumhuriyet Meydanına gelindi. Yazar İclal Aydın gece Fuar alanıda şiir dinletisi gerçekleştirdi.

Açılış öncesi yapılan konuşmalarda  Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza katılımcıların ilgisine  teşekkür ederken  " Bu kalabalık beni çok mutlu etti kitaplar karanlığı yener kitabın, cehaleti ortadan kaldırıp, aydınlığa yönelttiğine vurgu yaparken  “ Bengi projesiyle Valiliğimizi Kaymakamlığımızı kutluyorum bu projeyle çocuklarımız derse başlamadan 15 dakika kitap okuyorlar  ve  Bu yıl ilkini gerçekleştirdiğimiz kitap fuarı bu etkinliğini geleneksel duruma getireceğiz. Bandırma, barışın, aydınlığın, çağdaş sosyal yaşamın kenti. Bu etkinliğimize gösterdiğiniz bu büyük ilgi kalabalık memnuniyet verici.” diye konuştu.

Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız  konuşmasında "Konfüçyüs'ün bir duası var kitaplarla dolu bir ev çiçeklerle dolu bir bahçe ne güzel bir hayal inşallah gerçek olur  Valiliğimizin kitap okuma alışkanlığı kazandırma kampanyamızda çok güzel çalışmalarımız oldu  Bandırma'da olduğu gibi bu güzelliklerin tüm Türkiyeye yayılacağına inanıyorum." dedi.

Kaymakam Günhan Yazar konuşmasında Balıkesir Valiliğinin başlattığı Bengi projesiyle kitap okuma alışkanlığı kazandırmanın  önemini anlatırken kendisinin de bu süreçte çok sayıda kitap okuma şansı bulduğunu belirtti. Geçen yıl yüzbine yakın kişi kitap okudu ben kendim beş tane kitap okudum Çok önemli bir okuyucu kitlesi oluşturulduğuna inanıyorum ama yapacak daha çok işimiz var. Yazarlarımıza hoş geldiniz diyorum. İnşallah Kitabın da su gibi ekmek gibi bir ihtiyasç maddesi olduğu günleri hep beraber görürüz"  dedi. Bandırma Üniversitesi Rektörü Süleyman Özdemir böylesine kapsamlı bir fuar tertip edildiği için emek verenleri Kaymakamlık ve Belediyemizi kutluyorum Kitaop okumak bir ülkenin gelişmişlik ölçüsüdür" dedi. Özdemir  Üniversite olarak gelecek yıl organizasyona destek vermek istediklerini belirtti.

Bandırma'lı ünlü yönetmen Tunç Başaran'ın da katıldığı Kitap Fuarı açılış  kurdelasının kesilmesinin ardından  vatandaşların yoğun ilgisi ve  izdiham ortamında  misafir yazarlar kitaplarını imzaladı. . Bandırma Kitap Fuarı etkinliği 8 Ekime kadar devam edecek ve her gün farklı ünlü yazarlar konuk olarak kitaplarını imzalayacak.

BANDIRMA GERÇEK-  MEHMET LEVENTOĞLU- FOTOĞRAFLAR -ÖMÜR ŞEN