Bandırma Üniversitesi Geleceğin Evrensel Üniversitesini Hedefliyor.

Bandırma O.E.Üniversitesi  Uluslarası olma hedefinde kararlı adımlarla ilerliyor. Yerel enrüstrilerin dünya ile entegrasyonu için uluslarası yarışmayla projelendiren yeni kampüs heyecan verici. Kampüs halen 22000 metrekare zemin  alanı 11000 açık alana  sahip ancak bu alanın kamuya ait Merinos Çiftliği  olarak bilinen Marmara Koyunculuk Enstitüsü arazisinin rantabl paylaşılmasıyla  en az 3 misli büyütülebileceği  şartlara hazır olduğu ifade ediliyor.

Beoffice ve HSY Mimarlarının Bandırma Onyedi Eylül için hazırladıkları  ödüllü Üniversitesi Kampüsü içinde  Türkiye'de gelişmeye ve sanayi ve ekonomide Bandırma adlı yeniliği destekleyecek bir geleceğin bilgi neslini bünyesinde toplamayı hedefliyor. Kampüs yeni haliyle Bandırma  şehir arasındaki meskün  bölgeye entegre bir yaklaşım alacak. 

Hazırlanan Master Plana göre  Bandırma bölgesinin Üniversitesi Kampüsü merkez çalışma binası, öğrenci sosyal merkezi ve spor kompleksi: ağırlıklı üç ana bina komplekslerinin oluşuyor.. Her biri, kitlelerin etrafında şekilleneceği merkezi yaya ekseni ile birleştirilen topografya ve çevre ile farklı bir ilişki içine girecek. Arazileri inceledikten sonra, mimarlar, binalar arasında geçiş ve dokuma yolları içeren bir dizi gezi yolu ve kampüsü kapsayan yaya odaklı bir yaklaşım gerçekleştirilecek.

Kampüsün önemi, çapraz iletişimi ve bilgi ve fikir paylaşımını teşvik etmek için üniversite genelindeki sosyal alanlar yeterli sayıda  olacak. Türkiye'nin sıcak ikliminden tam olarak yararlanan öğrenciler ve çalışanlar, çevredeki doğal güzelliğin keyfini çıkarmaya ve dışarıda vakit geçirmeye yönelik çok sayıda yeşil, ortak alanlar olacak. 

Bandırma, yakın zamanda üçüncü  sanayi bölgesi daha entegre olmak üzere iki önemli sanayi merkezine sahip bulunuyor. Üniversite için hazırlanan projenin hayata geçirilmesiyle birlikte Bandırma genç yetişmiş sinerji desteğinde eğitim ve bilim  girişimciliği ve imalat tasarımını teşvik edecek, ekonomiyi yönlendirmek ve şirketler ile teknoloji araştırma merkezleri arasındaki ilişkileri teşvik etmek için şehre transfer edilebilecek bir bilgi ve araştırma ağını barındıracak.

Merkezi çalışma binasında, çeşitli iç avlu etrafında kurulmuş, kampüsün geri kalanına bakan geniş dershane, derslik ve çalışma alanları barındıran 22.000 metrekarelik bir zemin alanı yer alacak. Büyük spiral merdivenler binanın yüksekliğini ve farklı seviyelerdeki çeşitli girişleri kapsar.

11.000 metrekare açık alan, öğrenci sosyal merkezi, binanın çevresindeki çalışma alanları ile çevrelenecek. Doğrusal bir plan etrafında oluşturulacak ve geniş yemek odaları ve mutfaklar, binanın kitleleri tarafından oluşturulan dış tipolojiye ve dışarıdaki alanları tanımlayan su özelliklerine bakıyor.

Spor kompleksi, birçok basketbol sahası için büyük bir gölün ve bir tepede büyük çatı pencereleri bulunan bir stadyumun önüne sirküle dayalı bir plan yapacak. Peyzajda şeffaf bir form için perde duvarları yapı boyunca kullanılacaktır. Ödüllü projeden  sorumlu tasarım ekibi Burcu Sevinç, Süleyman Yıldız, Rıfat Yılmaz, Serkan Yüzbaşı, Cemil Aktaş ve Ceyhan Yücel'den oluşuyor.

BANDIRMA GERÇEK - HABER MERKEZİ - SERHAT OZAR -